Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

Mountain Bike Series Logo 2020

 

Any protests regarding results should be emailed to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Results for the Men's Beginner
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  632 Andrew Lombardi                                     MBG 25:20   100
   2. 5434 Eli Howard           Vail Jr Cycling Team           MBG 27:43    85
   3. 5485 Freedom Bennett                                     MBG 27:44    80
   4.  644 Kevin Christian      East West Hospitality/Athletic MBG 29:12    75
Results for the Women's Beginner
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  253 Daniela Sandoval     The Cycle Effect               WBG 32:02   100
   2.  235 Eva Isaacs           The Cycle Effect               WBG 32:04    85
   3. 5481 Vonda Plath          Elevated Dental                WBG 35:13    80
Results for the Men's Grandmaster 50+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  721 Craig Chester        Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MGM 26:39   100
   2.  635 T Walters                                           MGM 28:05    85
Results for the Men's Super Grandmaster 60+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1. 5488 Robert Stanley       Natural Grocers Cycling Team   MSM 23:45   100
   2.  722 Paul Gotthelf        Pedal Power                    MSM 26:40    85
   3.  695 Philippe Courtois    Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MSM 27:50    80
Results for the Women's Vet Sport 30+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  681 Molly Gamble         The Cycle Effect               WVS 26:04   100
   2.  664 Stephanie Lewis      Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing WVS 27:19    85
   3.  655 Ashley Dentler       Howard Head Sports Medicine    WVS 31:17    80
Results for the Women's Masters Sport 40+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1. 5430 Colleen Gaspard                                     WMS 28:28   100
   2.  666 Nancy Mires          Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing WMS 29:56    85
Results for the Men's Vet Sport 30+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  668 Paul Datsko          Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MVS 23:11   100
Results for the Men's Masters Sport 40+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1. 6659 Mrtin Wiser                                         MMS 23:35   100
   2.  649 Adam Kowalski        Howard Head Sports Medicine    MMS 24:09    85
   3.  660 Mike Earl            Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MMS 25:09    80
   4.  674 Hans Lutgring        Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MMS 25:24    75
   5.  672 Randy Tuggle         Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MMS 26:22    70
   6.  636 Matt Marshall                                       MMS 30:18    65
Results for the Men's Sport
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  711 Reiner Schmidt       Vail Junior Cycling            MSP 21:05   100
   2. 5429 Cole Flashner        Vail Junior Cycling            MSP 21:24    85
   3. 5451 Vlad Shambarger      Vail Jr. Cycling               MSP 21:31    80
   4.  642 Ben Suttor           Vail Junior Cycling            MSP 22:15    75
   5.  641 Matas Katieb         Vail Junior Cycling            MSP 22:21    70
   6. 5418 Aiden Brown          Vail Junior Cycling            MSP 24:29    65
   7. 5425 Brody Cyr            787 Racing                     MSP 25:53    60
   8. 5433 Carter Holzhei                                      MSP 26:04    55
   9. 5417 Brandon Boettcher                                   MSP 33:50    50
Results for the Women's Sport
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  675 Chloe Lutgring       Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing WSP 23:51   100
   2. 5493 Molly Roberts                                       WSP 26:28    85
   3.  689 Isabel Glackin       Vail Junior Cycling            WSP 27:25    80
   4. 5482 Heidi Kloser         Elevated Dental                WSP 27:54    75
   5.  258 Karen Sandoval       The Cycle Effect               WSP 28:33    70
   6. 5483 Elisabeth Reed                                      WSP 28:55    65
   7.  266 Stella Sanders       The Cycle Effect               WSP 29:06    60
   8.  264 Reece May            The Cycle Effect               WSP 29:33    55
   9.  720 Eva Skiba            The Cycle Effect               WSP 30:07    50
  10.  257 Luisa Raynal         The Cycle Effect               WSP 31:07    45
  11.  251 Iara Melgarejo       The Cycle Effect               WSP 31:27    40
  12.  685 Chelsea Dentler      Howard Head Sports Medicine    WSP 31:58    35
Results for the Men's Single Speed
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  659 Mark Nesline         Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MSS 20:45   100
   2.  670 Marty Golembiewski   Pedal Power                    MSS 24:44    85
Results for the Women's Single Speed
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
Results for the Men's Clydesdale
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  629 Kevan Dee            Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing CLY 26:22   100
   2.  732 Mitchell Plath       Elevated Dental                CLY 26:28    85
Results for the Men's Expert
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  691 Landen Stovall       Vail Junior Cycling            MEX 18:58   100
   2. 5428 Ethan Fitzcharles                                   MEX 19:09    85
   3.  694 Cole Weathes         Vail Junior Cycling            MEX 19:40    80
   4. 5487 Adam Mote            Avout Racing                   MEX 20:40    75
   5.  690 Garret Moehring      Vail Junior Cycling            MEX 21:21    70
   6.  663 Ethan Elzinga        Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MEX 21:35    65
   7. 5490 Nash Lucas                                          MEX 22:05    60
   8. 5427 Adam Fitzcharles                                    MEX 22:52    55
   9. 5439 Tommy Johnson                                       MEX 22:59    50
Results for the Women's Expert
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1. 5489 Sarah Bivens         Vail Junior Cycling            WEX 23:31   100
   2. 5484 Tianna Bruce         Vail Jr Cycling                WEX 24:09    85
   3. 5416 Emma Barsness        Vail                           WEX 24:12    80
   4.  679 Zosia Skiba          The Cycle Effect               WEX 26:38    75
Results for the Men's Vet Expert 30+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  708 Marshall Troutner    Mtn Pedaler/Bonfire Brewing    MVE 20:43   100
   2.  662 Michael Sherven      Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MVE 21:02    85
   3.  706 Nick Brummer                                        MVE 21:02    80
Results for the Women's Vet Expert 30+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  661 Jennie Thorne        Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing WVE 28:23   100
Results for the Men's Masters Expert 40+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  709 Erik Dorf            Vail Summit Orthopaedics       MME 19:40   100
   2. 5447 Henry Reed                                          MME 20:16    85
   3.  719 Mike Glass           The Cycle Effect               MME 20:39    80
   4.  677 Brett Donelson       The Cycle Effect               MME 21:21    75
   5.  665 Douglas Jimenez      Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MME 22:18    70
   6.  628 Kevin Roop           Sonnenalp Fitness/Roopski Trai MME 22:31    65
   7. 5456 Peter Fralick                                       MME 23:33    60
   8. 5491 Battista Psenda      Wilderness Sports              MME 25:56    55
Results for the Women's Masters Expert 40+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  718 Jennifer Spinelli                                   WME 24:50   100
Results for the Men's Grandmaster Expert 50+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  658 Stephen Elzinga      Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MGE 21:01   100
   2.  633 Robert Moehring      Vail Junior Cycling            MGE 21:14    85
   3.  673 Peter Davis          Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MGE 21:44    80
   4. 5494 Jay Sapp             Goat Training                  MGE 24:09    75
   5.  626 Charles Brown        Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MGE 24:59    70
   6.  634 Michael Moher                                       MGE 26:44    65
Results for the Men's Pro Elite
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1.  698 Josiah Middaugh      Pedal Power                    MPE 15:57   100
   2. 5445 Ethan Moyer                                         MPE 17:19    85
   3. 5486 Cristhian Ravelo                                    MPE 17:29    80
   4.  710 Mack Dorf            Vail Summit Orthopaedics       MPE 18:17    75
   5. 5492 Jay Henry            Pedalower                      MPE 18:37    70
   6.  637 Aidan Duffy          Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MPE 18:41    65
   7. 5480 Tyler Jones          The Kind Bikes And Skis        MPE 18:52    60
   8.  701 David Sanders        Mtn Pedaler/ Bonfire Brewing   MPE 21:07    55
Results for the Women's Pro Elite
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat  Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ===== =====
   1. 5444 Bayli McSpadden      Pedal Power                    WPE 23:34   100
   2.  707 Isabella Sargent     Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing WPE 25:56    85