Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

Mountain Bike Series Logo 2020

 

Any protests regarding results should be emailed to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

Results for the Beginner Boys 8-10
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5192 Cayle Brummer                                       BB8   21:43   100
   2. 6654 Tanner Havenstrite                                  BB8   21:51    85
   3. 6640 Zander Coleman                                      BB8   23:42    80
   4. 5189 Noah Arnhold                                        BB8   25:11    75
   5. 6668 Aidan Wick           Sscv                           BB8   28:03    70
Results for the Beginner Girls 8-10
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7572 Freya Sarmiento      Cycle Effect                   GB8   36:16   100
   2.  283 Briana Loya                                         GB8   36:25    85
Results for the Sport Boys 8-10
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5203 Peter Kan                                           BS8   20:42   100
Results for the Sport Girls 8-10
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  280 Hayden McGuire       The Cycle Effect Edwards       GS8   21:54   100
   2. 6657 Hudson Huggins                                      GS8   23:38    85
   3.  226 Katie Lombardi                                      GS8   23:48    80
Results for the Beginner Girls 11-14
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5195 Kyler Weatherred                                    GB1   20:45   100
   2.  248 Valeria Chavez       The Cycle Effect               GB1   21:13    85
   3.  259 Fernanda Aguero      The Cycle Effect               GB1   23:05    80
   4. 5196 Riley Weatherred                                    GB1   23:16    75
   5.  245 Samantha Jimenez     The Cycle Effect               GB1   27:14    70
   6.  246 Hanna Ponce          The Cycle Effect               GB1   27:21    65
   7.  269 Rosa Vela            The Cycle Effect               GB1   33:18    60
   8.  252 Jetzibe Salazar      The Cycle Effect               GB1   33:20    55
   9.  229 Stella Hawkins       Howard Head/Vail Health        GB1   37:22    50
  10.  234 Belen Hahn           The Cycle Effect               GB1   37:59    45
  11.  273 Julieta Vela         The Cycle Effect               GB1   54:30    40
  12.  285 Jazveth Valenzuela   The Cycle Effect               GB1   54:32    35
  13.  249 Kasandra Cortes      The Cycle Effect               GB1 1:01:53    30
  14.  239 Angelie Ponce        The Cycle Effect               GB1 1:05:12    25
Results for the Beginner Boys 11-14
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 6648 William Erickson     Sscv                           BB1   19:41   100
   2. 6653 Benjamin Harrison                                   BB1   20:06    85
   3. 5177 Yaro Veitch                                         BB1   21:54    80
   4. 6669 Connor Wick          Sscv                           BB1   25:33    75
Results for the Sport Girls 11-14
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  262 Tatum Wells          The Cycle Effect               GS1   37:01   100
   2.  244 Carla Hahn           The Cycle Effect               GS1   37:02    85
   3.  232 Daira Garcia         The Cycle Effect               GS1   40:37    80
   4.  235 Eva Isaacs           The Cycle Effect               GS1   40:41    75
   5.  240 Vespera Steiner      The Cycle Effect               GS1   44:44    70
   6.  279 Alexa McGuire                                       GS1   44:45    65
   7.  243 Reese Davis          The Cycle Effect               GS1   46:48    60
   8.  230 Sydney Cross         The Cycle Effect               GS1   50:16    55
   9.  250 Elizabeth Medina     The Cycle Effect               GS1   55:11    50
Results for the Sport Boys 11-14
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5188 Alex Current         Vail Junior Cycling            BS1   32:51   100
   2. 5199 Jonah Barber         Ski Club Vail/ Middle School T BS1   33:32    85
   3. 5202 Bode Cobb            Keep Er Movin’                 BS1   35:32    80
   4. 6667 Henry Schafer                                       BS1   36:04    75
   5. 6656 Cooper Huggins                                      BS1   37:31    70
   6.  281 Jack Sargent                                        BS1   39:02    65
   7.  242 Colin Glackin        Vail Junior Cycling            BS1   39:04    60
   8. 6661 Brady McBride        Vail Junior Cycling            BS1   41:18    55
   9. 6639 Cooper Carey         Sscv                           BS1   46:25    50
  10. 6670 Oscar Wood                                          BS1   55:53    45
Results for the Men's Beginner
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  632 Andrew Lombardi                                     MBG   44:38   100
   2.  644 Kevin Christian      East West Hospitality/Athletic MBG   49:42    85
   3. 5184 Jason Napoli                                        MBG   52:28    80
   4.  687 Ivo Ivanov           Howard Head Sports Medicine    MBG   57:22    75
   5. 6655 Eli Howard                                          MBG 1:04:11    70
   6. 5197 Shawn Weatherred                                    MBG 1:08:36    65
Results for the Women's Beginner
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  253 Daniela Sandoval     The Cycle Effect               WBG   58:29   100