Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

Mountain Bike Series Logo 2020

 

Any protests regarding results should be emailed to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. by 9 a.m. Friday 7/31.

 

 

Results for the Men's Beginner
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  632 Andrew Lombardi                                     MBG   42:30   100
   2. 7373 Josh Thies                                          MBG   44:57    85
   3.  644 Kevin Christian      East West Hospitality/Athletic MBG   47:48    80
   4.  687 Ivo Ivanov           Howard Head Sports Medicine    MBG   51:54    75
   5. 7471 Brady McBride        Vail Junior Cycling            MBG   55:16    70
   6. 7353 Garrett Lodewyck                                    MBG 1:00:50    65
Results for the Women's Beginner
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7281 Kayla Carlson                                       WBG 1:22:05   100
Results for the Men's Grandmaster 50+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  658 Stephen Elzinga      Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MGM 1:16:12   100
   2.  721 Craig Chester        Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MGM 1:25:39    85
   3.  717 Sean Obrien          Howard Head                    MGM 1:29:50    80
   4.  635 T Walters                                           MGM 1:30:36    75
   5. 7479 Mark Hallenbeck                                     MGM 1:42:47    70
Results for the Men's Super Grandmaster 60+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7420 Robert Stanley       Natural Grocers Cycling Team   MSM 1:14:30   100
   2. 7410 Russell Asleson      Procycling                     MSM 1:17:19    85
   3.  695 Philippe Courtois    Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MSM 1:31:23    80
   4. 7355 Greg McKennis                                       MSM 1:40:28    75
   5.  704 Peter Clarke         Mtn Pedaler/ Bonfire Brewing   MSM 1:41:57    70
Results for the Women's Vet Sport 30+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  681 Molly Gamble         The Cycle Effect               WVS 1:26:27   100
   2.  664 Stephanie Lewis      Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing WVS 1:27:53    85
Results for the Women's Masters Sport 40+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  666 Nancy Mires          Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing WMS 1:41:28   100
   2. 7338 Colleen Gaspard                                     WMS 1:42:40    85
Results for the Men's Vet Sport 30+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  645 Michael Morgan       Elevated Dental                MVS 1:11:05   100
   2.  648 Miles Henson         Howard Head Sports Medicine    MVS 1:16:44    85
   3.  668 Paul Datsko          Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MVS 1:17:48    80
Results for the Men's Masters Sport 40+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  660 Mike Earl            Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MMS 1:18:34   100
   2.  672 Randy Tuggle         Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MMS 1:18:59    85
   3.  649 Adam Kowalski        Howard Head Sports Medicine    MMS 1:19:54    80
   4.  674 Hans Lutgring        Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MMS 1:20:27    75
   5.  636 Matt Marshall                                       MMS 1:31:04    70
   6. 7482 Christoper Ponder                                   MMS 1:41:29    65
Results for the Men's Sport
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7472 Beckett McVoy        Bjc                            MSP 1:07:28   100
   2. 7418 Sterling Schrader                                   MSP 1:07:49    85
   3.  711 Reiner Schmidt       Vail Junior Cycling            MSP 1:09:52    80
   4.  699 Porter Middaugh      Pedal Power                    MSP 1:10:44    75
   5. 7408 Vlad Shambarger      Vail Junior Cycling            MSP 1:12:45    70
   6. 7470 James Kirschner                                     MSP 1:15:28    65
   7.  642 Ben Suttor                                          MSP 1:16:17    60
   8.  641 Matas Katieb                                        MSP 1:22:03    55
   9.  669 Hayden Krueger       Pedal Power                    MSP 1:27:19    50
  10. 7331 Brody Cyr                                           MSP 1:29:52    45
  11. 7326 Rodrigo Braun                                       MSP 1:47:01    40
Results for the Women's Sport
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  675 Chloe Lutgring       Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing WSP 1:26:26   100
   2. 7413 Heidi Kloser         Out There                      WSP 1:27:16    85
   3.  689 Isabel Glackin       Vail Junior Cycling            WSP 1:34:46    80
   4. 7337 Avery Forstl         Vail Junior Cycling            WSP 1:39:43    75
   5.  264 Reece May            The Cycle Effect               WSP 1:41:19    70
   6.  720 Eva Skiba            The Cycle Effect               WSP 1:50:14    65
Results for the Men's Single Speed
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  659 Mark Nesline         Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MSS 1:29:38   100
   2.  670 Marty Golembiewski   Pedal Power                    MSS 1:38:13    85
Results for the Men's Clydesdale
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  629 Kevan Dee            Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing CLY 1:30:13   100
   2. 7362 Mitchell Plath       Elevated Dental                CLY 1:33:04    85
   3.  656 David Hawkins        Howard Head Sports Medicine    CLY 1:54:50    80
Results for the Men's Expert
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  700 Sullivan Middaugh    Pedal Power                    MEX 1:15:38   100
   2. 7477 Magnus White         Boulder Junior Cycling         MEX 1:20:06    85
   3. 7335 Ethan Fitzcharles                                   MEX 1:20:07    80
   4.  691 Landen Stovall       Vail Junior Cycling            MEX 1:20:52    75
   5.  694 Cole Weathes         Vail Junior Cycling            MEX 1:24:00    70
   6.  683 Kris Ochs            Howard Head Sports Medicine    MEX 1:24:01    65
   7.  690 Garret Moehring      Vail Junior Cycling            MEX 1:24:29    60
   8. 7475 Aiden Swift          Build Cycling Academy          MEX 1:25:48    55
   9.  663 Ethan Elzinga        Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MEX 1:53:04    50
Results for the Women's Expert
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7321 Lauren Aggeler       Roleur Devo/ Dna Cycling       WEX 1:21:08   100
   2.  679 Zosia Skiba          The Cycle Effect               WEX 1:28:22    85
   3.  661 Jennie Thorne        Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing WEX 1:41:12    80
   4. 7473 Raven Powers         Boulder Junior Cycling         WEX 1:46:33    75
Results for the Men's Vet Expert 30+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7411 Jeff Cheever         Tokyo Joe's Yeti's Grind       MVE 1:24:03   100
   2.  651 Scott McCorvey       Howard Head Sports Medicine    MVE 1:24:38    85
   3.  708 Marshall Troutner    Mtn Pedaler/Bonfire Brewing    MVE 1:25:56    80
   4.  662 Michael Sherven      Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MVE 1:26:27    75
   5. 7469 Maxwell Jordan                                      MVE 1:33:42    70
   6.  653 Ryan Simmons         Howard Head Sports Medicine    MVE 1:38:21    65
Results for the Men's Masters Expert 40+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7327 Felipe Cantero       Natural Grocers                MME 1:19:29   100
   2. 7332 Matt Davies          Full Cycle Boulder             MME 1:19:32    85
   3. 7333 Brandon Dyksterhouse Great Divide                   MME 1:25:38    80
   4. 7404 Jason Reynolds       Redspoke Racing                MME 1:27:10    75
   5. 7480 Henry Reed                                          MME 1:27:22    70
   6.  677 Brett Donelson       The Cycle Effect               MME 1:27:35    65
   7.  628 Kevin Roop           Sonnenalp Fitness/Roopski Trai MME 1:27:58    60
   8. 7481 Samuel Bennett                                      MME 1:28:07    55
   9.  719 Mike Glass           The Cycle Effect               MME 1:33:22    50
  10. 7357 Chris Munro          Black Swift                    MME 1:34:35    45
  11. 7478 Michael White                                       MME 1:35:34    40
  12. 7417 Battista Psenda                                     MME 1:38:08    35
Results for the Women's Masters Expert 40+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  671 Pavan Krueger        Pedal Power                    WME 1:29:07   100
Results for the Men's Grandmaster Expert 50+
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  673 Peter Davis          Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MGE 1:29:05   100
   2.  702 Mike Trueblood                                      MGE 1:33:43    85
   3. 7467 Brian Hludzinski     Mod Market Racing P/B Gr Capit MGE 1:35:55    80
   4.  626 Charles Brown        Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MGE 1:42:19    75
   5. 7356 Dan Millerbrown      Partners Environmental         MGE 1:54:45    70
Results for the Men's Pro Elite
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7424 TorbjøRn RøEd        Colorado Mesa University       MPE 1:07:29   100
   2.  698 Josiah Middaugh      Pedal Power                    MPE 1:07:35    85
   3. 7349 Lasse Konecny        Roleur Devo/ Dna Cycling       MPE 1:09:35    80
   4. 7419 Taylor Shelden       Tokyo Joe's                    MPE 1:10:02    75
   5.  637 Aidan Duffy          Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MPE 1:11:48    70
   6.  627 Sam Brown            Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MPE 1:13:41    65
   7. 7325 Oliver Boyd          Boulder Junior Cycling         MPE 1:14:19    60
   8. 7329 Andrew Clemence                                     MPE 1:16:03    55
   9. 7474 Wren Powers          Boulder Junior Cycling         MPE 1:20:25    50
  10. 7351 Nicholas Konecny     Roleur Devo/ Dna Cycling       MPE 1:20:25    45
  11.  701 David Sanders        Mtn Pedaler/ Bonfire Brewing   MPE 1:22:09    40
  12. 7409 Lance Abshire        Strike Devo                    MPE 1:22:42    35
  13. 7348 Chad Kittles         Bikeparts.Com                  MPE 1:24:45    30
  14. 7361 Erik Novy                                           MPE 1:34:49    25
  15. 7423 Emmet Culp                                          MPE 1:45:21    20
Results for the Women's Pro Elite
East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7345 Erin Huck                                           WPE 1:18:52   100
   2. 7342 Clara Honsinger                                     WPE 1:19:05    85
   3. 7368 Alexis Skarda        Santa Cruz, Kenda              WPE 1:22:10    80
   4. 7358 Madigan Munro        Boulder Junior Cycling         WPE 1:23:19    75
   5. 7340 Gwendalyn Gibson     Norco Bicycles                 WPE 1:30:25    70
   6. 7374 Michaela Thompson    Boulder Junior Cycling         WPE 1:30:33    65
   7. 7406 Alexis Bobbitt       Bear National Team             WPE 1:31:54    60
   8. 7466 Chloe Fraser                                        WPE 1:34:45    55
   9. 7350 Lauren Lackman       Bear Professional Team         WPE 1:40:20    50
  10.  707 Isabella Sargent     Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing WPE 1:40:22    45
  11. 7334 Amanda Felder                                       WPE 1:44:30    40