Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

Mountain Bike Series Logo 2020

 

**These results are preliminary until noon on Friday 7/3. Any protests regarding results should be emailed to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. prior to that time. **

  

Results for the Men's Grandmaster 50+

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  658 Stephen Elzinga      Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MGM   46:57   100
   2. 7223 Steve Sundstrom                                     MGM   51:21    85
   3.  721 Craig Chester        Mtn Ped                        MGM   52:39    80
   4. 7199 Toph Leonard                                        MGM   53:58    75
   5.  717 Sean Obrien          Howard Head                    MGM   55:14    70
   6.  635 T Walters                                           MGM   55:29    65
   7.  652 David Lagrange       Howard Head Sports Medicine    MGM   59:17    60

Results for the Men's Super Grandmaster 60+

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7219 Russell Asleson      Procycling                     MSM   49:52   100
   2.  722 Paul Gothelf         Pedal Power                    MSM   53:35    85
   3. 7166 Alan Christie                                       MSM   53:49    80
   4.  695 Philippe Courtois    Dusty Boot                     MSM   59:02    75
   5.  704 Peter Clarke         Mtn Pedaler/Bonfire            MSM 1:01:12    70
   6. 7206 Greg McKennis                                       MSM 1:03:38    65

Results for the Women's Vet Sport 30+

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  681 Molly Gamble         The Cycle Effect               WVS   55:17   100
   2.  664 Stephanie Lewis      Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing WVS   56:19    85
   3.  655 Ashley Dentler       Howard Head Sports Medicine    WVS 1:01:34    80

Results for the Women's Masters Sport 40+

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7122 Colleen Gaspard Gaspa                               WMS 1:00:17   100
   2.  666 Nancy Mires          Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing WMS 1:00:54    85
   3. 7217 Elisabeth Reed                                      WMS 1:05:39    80
   4.  716 Jill Rubinstein      The Cycle Effect               WMS 1:09:07    75
   5. 7222 Vida Wilson                                         WMS 1:21:39    70

Results for the Men's Vet Sport 30+

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  645 Michael Morgan       Elevated Dental                MVS   46:53   100
   2.  648 Miles Henson         Howard Head Sports Medicine    MVS   47:08    85
   3.  668 Paul Datsko          Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MVS   48:45    80
   4. 7154 Anthony Szuminski                                   MVS 1:34:16    75

Results for the Men's Masters Sport 40+

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  660 Mike Earl            Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MMS   49:51   100
   2.  674 Hans Lutgring        Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MMS   51:05    85
   3.  672 Randy Tuggle         Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MMS   52:34    80
   4.  697 Peter Lombardi                                      MMS   53:05    75
   5.  636 Matt Marshall                                       MMS   55:42    70
   6. 7211 Luke Cobb            Keep Er Movin’                 MMS   58:45    65
   7. 7129 Jason Dupus                                         MMS 1:00:49    60

Results for the Men's Sport

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7138 Nicholas Konecny     Rouleur Devo/Dna Cycling       MSP   43:05   100
   2. 7106 Cole Flashner        Vail Junior Cycling            MSP   44:42    85
   3.  699 Porter Middaugh      Pedal Power                    MSP   46:31    80
   4.  275 Jack Diemar          Vail Junior Mtb Team           MSP   47:32    75
   5.  640 Izzat Katieb                                        MSP   51:15    70
   6.  641 Matas Katieb                                        MSP   51:41    65
   7.  642 Ben Suttor                                          MSP   52:31    60
   8.  669 Hayden Krueger       Pedal Power                    MSP   54:45    55
   9.  650 Jake Mogerman        Howard Head Sports Medicine    MSP 1:00:52    50

Results for the Women's Sport

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7161 Jorja Bond           Boulder Junior Cycling         WSP   52:38   100
   2.  675 Chloe Lutgring       Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing WSP   54:14    85
   3.  258 Karen Sandoval       The Cycle Effect               WSP   54:30    80
   4. 7212 Heidi Kloser                                        WSP   55:30    75
   5.  689 Isabel Glackin       Vail Junior Cycling            WSP   56:53    70
   6. 7133 Elise Harless        Boulder Junior Cycling         WSP   57:52    65
   7.  720 Eva Skiba            The Cycle Effect               WSP   58:21    60
   8. 7171 Noelle Edelmann      Vail Junior Cycling            WSP   59:01    55
   9.  680 Marin Ward           The Cycle Effect               WSP   59:26    50
  10. 7172 Avery Forstl         Vjc                            WSP   59:52    45
  11.  686 Shaneis Kehoe        Howard Head Sports Medicine    WSP 1:00:27    40
  12. 7144 Violet Rainwater     Bjc                            WSP 1:01:17    35
  13.  685 Chelsea Dentler      Howard Head Sports Medicine    WSP 1:04:16    30
  14.  265 Lilo Andrade         The Cycle Effect               WSP 1:04:16    25
  15.  257 Luisa Raynal         The Cycle Effect               WSP 1:06:15    20
  16.  256 Anamaria Montes      The Cycle Effect               WSP 1:06:29    15
  17.  266 Stella Sanders       The Cycle Effect               WSP 1:07:45    10
  18.  264 Reece May            The Cycle Effect               WSP 1:08:32     5
  19.  251 Iara Melgarejo       The Cycle Effect               WSP 1:08:48     5

Results for the Men's Single Speed

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  659 Mark Nesline         Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MSS   54:27   100
   2.  670 Marty Golembiewski   Pedal Power                    MSS 1:03:19    85
   3. 7221 Edward Greene                                       MSS 1:08:02    80

Results for the Women's Single Speed

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7215 Sarah Parrish        Bonfire/Mtn Pedlar             WSS 1:09:16   100
   2.  667 Erinn Hoban          Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing WSS 1:09:58    85

Results for the Men's Clydesdale

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  629 Kevan Dee            Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing CLY   51:55   100
   2.  656 David Hawkins        Howard Head Sports Medicine    CLY 1:03:06    85
   3. 7181 Matthew Lee                                         CLY 1:05:19    80

Results for the Men's Expert

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  700 Sullivan Middaugh    Pedal Power                    MEX   50:54   100
   2.  691 Landen Stovall       Vail Junior Cycling            MEX   51:02    85
   3.  690 Garret Moehring      Vail Junior Cycling            MEX   51:34    80
   4. 7174 Michael Hand         Moontime Cyclery               MEX   52:06    75
   5. 7165 Jeff Cheever         Tokyo Joe's Yeti's Grind       MEX   52:31    70
   6. 7183 Andrew Rogers                                       MEX   53:23    65
   7. 7151 Ethan Wobus          Boulder Junior Cycling         MEX   54:31    60
   8.  663 Ethan Elzinga        Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MEX   55:21    55
   9.  752 Geofrey Ochs         Pedal Power                    MEX   59:11    50
  10.  694 Cole Weathers        Vail Junior Cycling            MEX 1:02:30    45

Results for the Women's Expert

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7238 Morgan Hill                                         WEX 1:00:16   100
   2. 7103 Tianna Bruce         Vail Junior Cycling            WEX 1:00:34    85
   3. 7163 Sarah Bivens                                        WEX 1:01:24    80
   4.  679 Zosia Skiba          The Cycle Effect               WEX 1:06:50    75
   5.  278 Harley Blevins       The Cycle Effect               WEX 1:07:55    70
   6. 7162 Keira Bond           Boulder Junior Cycling         WEX 1:07:59    65

Results for the Men's Vet Expert 30+

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  662 Michael Sherven      Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MVE   52:57   100
   2.  708 Marshall Troutner    Mtn Pedaler/Bonfire Brewing    MVE   54:21    85
   3.  651 Scott McCorvey       Howard Head Sports Medicine    MVE   54:52    80
   4.  706 Nick Brummer                                        MVE   56:40    75
   5.  653 Ryan Simmons         Howard Head Sports Medicine    MVE   59:11    70
   6.  684 Kyle Wilcox          Howard Head Sports Medicine    MVE 1:00:05    65
   7.  696 Miles Gentry         Vail Jr Cycling                MVE 1:00:18    60

Results for the Women's Vet Expert 30+

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  657 Kerry White          Howard Head Sports Medicine    WVE 1:18:06   100

Results for the Men's Masters Expert 40+

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7240 Brandon Dyksterhouse                                MME   51:38   100
   2. 7168 Erik Dorf            Vail Summit Orthopaedics       MME   53:10    85
   3. 7218 Henry Reed                                          MME   53:52    80
   4.  277 Brett Donelson       The Cycle Effect               MME   55:00    75
   5. 7119 Peter Webber Webber  Boulder Junior Cycling         MME   55:49    70
   6.  719 Mike Glass           The Cycle Effect               MME   56:24    65
   7.  628 Kevin Roop           Sonnenalp Fitness/Roopski Trai MME   57:03    60
   8. 7114 Matt Donovan                                        MME   57:18    55
   9. 7208 Brooks Leedahl       The Cheese Shop Of Breckenridg MME   58:23    50
  10. 7214 Battista Psenda                                     MME 1:00:54    45
  11. 7224 Steven Kirschner     Pedal Power                    MME 1:04:15    40

Results for the Women's Masters Expert 40+

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  718 Jennifer Spinelli                                   WME 1:04:38   100
   2.  671 Pavan Krueger        Pedal Power                    WME 1:05:35    85
   3. 7191 Traci Telander                                      WME 1:06:49    80
   4.  292 Heidi Trueblood                                     WME 1:10:54    75

Results for the Men's Grandmaster Expert 50+

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7216 Stephen White                                       MGE   54:02   100
   2.  630 Mark Roebke                                         MGE   54:03    85
   3.  633 Robert Moehring                                     MGE   54:31    80
   4.  702 Mike Trueblood                                      MGE   59:57    75
   5.  626 Charles Brown        Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MGE 1:01:09    70
   6. 7158 Karl Krupp                                          MGE 1:04:46    65
   7. 7189 Brad Stamp           Peace Officers                 MGE 1:06:58    60
   8.  634 Michael Moher                                       MGE 1:08:41    55
   9. 7197 Dawes Wilson         Pedal Power                    MGE 1:09:26    50
  10. 7242 Dan Millerbrown                                     MGE 1:09:46    45
  11. 7130 David Engle                                         MGE 1:10:58    40
  12. 7207 Robert Day                                          MGE 1:11:37    35

Results for the Men's Pro Elite

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7239 Robbie Day           Bear National Team             MPE   45:23   100
   2. 7137 Lasse Konecny        Rouleur Devo/ Dna Cycling      MPE   45:26    85
   3. 7204 Brayden Johnson      Bear National Team             MPE   45:42    80
   4.  698 Josiah Middaugh      Pedal Power                    MPE   46:24    75
   5. 7187 Taylor Shelden       Tokyo Joe's                    MPE   46:52    70
   6. 7125 Christopher Baddick                                 MPE   47:07    65
   7.  627 Sam Brown            Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MPE   47:50    60
   8. 7120 Oliver Boyd Boyd     Boulder Junior Cycling         MPE   47:59    55
   9.  637 Aidan Duffy          Mtn Pedaler / Bon Fire Brewing MPE   48:06    50
  10. 7113 Lucca Trapani                                       MPE   48:55    45
  11. 7190 Johnny Stanzione     Boulder Junior Cycling         MPE   49:07    40
  12.  701 David Sanders        Mtn Pedaler/ Bonfire Brewing   MPE   50:06    35
  13. 7192 Vaughn Veenendaal    Boulder Junior Cycling         MPE   50:56    30
  14. 7220 Jay Henry            Pedal Power                    MPE   51:04    25
  15. 7169 Mack Dorf            Vail Summit Orthopaedics       MPE   51:30    20
  16. 7149 Leo Sundstrom        Boulder Junior Cycling         MPE   52:35    15
  17. 7147 Ian Rogers           Vail Jr Cycling                MPE   52:59    10
  18. 7213 Liam Baartman        Bear Development Team          MPE   54:13     5
  19. 7139 Joseph Lewis                                        MPE   54:47     5
  20. 7210 Eddie Voss           Bjc                            MPE   55:55     5
  21. 7243 Peyton Wilkerson     Boulder Junior Cycling         MPE   56:53     5
  22. 7126 Tyler Baker          Boulder Junior Cycling         MPE 1:03:30     5

Results for the Women's Pro Elite

East - West
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 7117 Madigan Munro        Boulder Jr Cycling             WPE   53:31   100
   2. 7123 Abigael Carron       Boulder Junior Cycling         WPE   54:21    85
   3. 7143 Natalie Quinn        Bjc                            WPE   54:52    80
   4. 7150 Mikeala Thompson     Boulder Junior Cycling         WPE   56:49    75
   5. 7132 Chloe Fraser         Boulder Junior Cycling         WPE   58:44    70
   6.  707 Isabella Sargent     Mountain Pedaler               WPE   59:24    65
   7. 7116 Bayli McSpadden      Pedal Power                    WPE 1:00:17    60
   8. 7124 Lauren Aggeler       Rouleur Devo/ Dna Cycling      WPE 1:01:54    55