Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

11K Top 3

Dynafit Meadowgold 10K & 5K presented by Haute Route

Male Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1636 Tyler Scholl                   Kremmling CO    18 1        45:17
   2.  1527 John Oneill                    Edwards CO      29 1        48:11
   3.  2169 Truett Bennett                 Vail CO         13 1        49:17
Female Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  2143 Tammy Jacques                  Cordillera CO   52 1        54:36
   2.  1547 Malia Cali                     Denver CO       26 1        55:44
   3.  1633 Katie Redden                   Avon CO         38 1        59:39
Male 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1636 Tyler Scholl                   Kremmling CO    18 1        45:17
   2.  2169 Truett Bennett                 Vail CO         13 1        49:17
   3.  2164 Jason Macaluso                 Vail CO         18 1        55:00
Female 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  2156 Morgan Miller                  Glenwood Spg CO 18 1      1:28:51
Male 20 to 29
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1527 John Oneill                    Edwards CO      29 1        48:11
   2.  1517 Adam Jorck                     Vail CO         28 1        54:52
   3.  2150 Michael Casarrubia             Boulder CO      27 1      1:02:04
   4.  2177 Guadalupe Bobadilla                            25 1      1:09:16
   5.  1629 Zach Littrell                  Denver CO       29 1      1:16:43
Female 20 to 29
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1547 Malia Cali                     Denver CO       26 1        55:44
   2.  2147 Sarah Horen                    Avon CO         25 1      1:03:12
   3.  1514 Letitia Fickling               Westminster CO  27 1      1:03:26
   4.  1530 Heather Pugh                   Edwards CO      28 1      1:03:40
   5.  1505 Jenya Berino                   Vail CO         29 1      1:06:47
   6.  1586 Maddie Stevens                 Vail CO         25 1      1:07:14
   7.  1653 Kirsten Williams               Lone Tree CO    23 1      1:14:44
   8.  2173 Amanda Dixon                   Vail CO         27 1      1:28:11
   9.  1566 Mary Litchfield                Avon CO         27 1      1:47:59
Male 30 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1524 Justin Moses                   Avon CO         34 1        52:36
   2.  1669 Nicholas Larson                Avon CO         34 1        59:07
   3.  1565 Daniel Liebowitz               Denver CO       32 1      1:01:23
   4.  2176 Kevan Kozlowski                Vail CO         31 1      1:02:20
   5.  1562 Joel Huaman                    Highlands Ranch 34 1      1:08:27
   6.  2170 Nate Lowe                      Avon CO         37 1      1:12:13
Female 30 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1633 Katie Redden                   Avon CO         38 1        59:39
   2.  2151 Sierra Anderson                Breckenridge CO 34 1      1:01:50
   3.  1676 Brittany Demario               Broomfield CO   31 1      1:03:18
   4.  1549 Samantha Delnegro              Avon CO         33 1      1:03:31
   5.  1575 Alison Oneill                  Edwards CO      32 1      1:09:15
   6.  1654 Kendall Wilson                 Vail CO         30 1      1:10:53
   7.  2149 Mary Bozeman                   Aurora CO       32 1      1:13:16
   8.  1554 Elizabeth Eubank               Vail CO         30 1      1:15:51
   9.  1632 Kim Fuller                     Vail CO         32 1      1:17:54
  10.  1649 Laura Lasswell                 Centennial CO   39 1      1:18:02
  11.  1531 Jessica Rethman                Vail CO         33 1      1:18:19
  12.  2168 Cassie Scales                  Vail CO         34 1      1:20:25
  13.  1556 Cara Frangipane                Denver CO       33 1      1:25:18
  14.  1548 Stephanie Chamberlin           Avon CO         31 1      1:26:10
  15.  1557 Allie Goldberg                 Eagle CO        31 1      1:27:10
  16.  1585 Katie Spencer                  Frisco CO       31 1      1:30:04
  17.  1573 Amy Oconnor                    Colorado Spring 37 1      1:31:10
  18.  1576 Kori Osina                     Minturn CO      30 1      1:32:41
  19.  1559 Heather Hodge                  Arvada CO       35 1      1:35:43
  20.  1552 Kathryn Ducharme               Denver CO       36 1      1:38:34
Male 40 to 49
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  2145 Michael Dorr                   Avon CO         43 1        51:12
   2.  1504 Kevin Andrus                   Edwards CO      44 1        58:49
   3.  1637 Matthew Tonn                   Avon CO         41 1      1:02:17
   4.  1588 Channing Vangoey               Lone Tree CO    48 1      1:04:08
   5.  1648 Geoff Grimmer                  Eagle CO        43 1      1:09:51
   6.  1533 Mark Scheel                    Denver CO       44 1      1:15:30
   7.  2154 Andrew Saunders                                43 1      1:16:00
   8.  1578 Jerod Raisch                   Vail CO         42 1      1:16:26
   9.  1523 Matt Marshall                  Gypsum CO       46 1      1:17:26
  10.  1647 Alejandro Gonzalez             Vail CO         45 1      1:19:13
Female 40 to 49
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1667 Margaret Spring                Denver CO       42 1      1:02:46
   2.  1561 Erin Hood                      Eagle CO        40 1      1:03:56
   3.  1651 Lisa Moot                      Grand Junction C46 1      1:24:10
   4.  1579 Tanya Rippeth                  Minturn CO      44 1      1:30:15
   5.  1645 Melanie Boock                  Minturn CO      49 1      1:41:12
Male 50 to 59
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1560 Frank Holmes                   Eagle CO        50 1        53:57
   2.  1506 Eric Black                     Dillon CO       55 1        55:39
   3.  1668 Matt Johnson                   Eagle CO        51 1        58:47
   4.  1569 Paul Macaluso                  Vail CO         58 1      1:06:00
   5.  2144 Karl Edgerton                  Vail CO         56 1      1:06:25
   6.  1532 Gavin Richardson               Avon CO         50 1      1:09:24
   7.  1634 Shawn Scholl                   Kremmling CO    55 1      1:12:26
   8.  1674 Jeff Malehorn                  Vail CO         58 1      1:14:18
   9.  1646 Dan Dugan                      Broomfield CO   52 1      1:15:23
  10.  1650 Steven May                     Edwards CO      57 1      1:15:50
  11.  1555 Jeff Fleming                   Centennial CO   50 1      1:16:10
  12.  1571 Jeff Minson                    Littleton CO    58 1      1:16:36
  13.  1511 Jarrett Davis                  Avon CO         54 1      1:25:17
  14.  1546 William Buonanni               Breckenridge CO 58 1      1:33:43
Female 50 to 59
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  2143 Tammy Jacques                  Cordillera CO   52 1        54:36
   2.  1564 Julie Levan                    Avon CO         53 1      1:09:21
   3.  1635 Stephanie Scholl               Kremmling CO    57 1      1:12:27
   4.  1503 Katherine Aalto                Eagle CO        51 1      1:15:08
   5.  1545 Nancy Buonanni                 Breckenridge CO 58 1      1:16:25
   6.  1577 Amber Prince                   Avon CO         53 1      1:17:36
   7.  1521 Carrie Larson                  Gypsum CO       50 1      1:18:53
   8.  1652 Tracy Tutag                    Vail CO         55 1      1:19:25
   9.  2155 Marla Korn                     Glenwood Spg CO 50 1      1:21:45
  10.  1589 Allison Visosky                Denver CO       53 1      1:24:19
  11.  1543 Sue Bardsley                   Gypsum CO       58 1      1:25:22
  12.  1630 Kristen Adams                  Wheat Ridge CO  50 1      1:27:15
  13.  1510 Robyn Bryant                   Eagle CO        56 1      1:34:44
  14.  1558 Stella Heffron                 Parker CO       52 1      1:40:36
  15.  1519 Monica Lacroix                 Broomfield CO   50 1      2:01:54
Male 60 to 69
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1538 Jim Telling                    Avon CO         61 1        59:53
   2.  2146 Kevin Deighan                  Vail CO         60 1      1:02:38
   3.  1515 Nicholas Fickling              Edwards CO      69 1      1:03:11
   4.  2148 Rich Hadley                                    63 1      1:07:39
   5.  1631 Paul Freeman                   Carbondale CO   64 1      1:13:52
   6.  2172 Burt Levin                                     61 1      1:36:13
   7.  1625 Steve Fullen                   Boca Raton FL   61 1      1:45:16
Female 60 to 69
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1551 Barbara Dolan                  Buena Vista CO  63 1      1:08:09
   2.  1584 Terri Sommer                   Frisco CO       60 1      1:19:49
   3.  2163 Pam Gundlach                   Eagle CO        65 1      1:31:19
   4.  1666 Michelle Hayes                 Edwards CO      65 1      1:34:33
   5.  1574 Beth Oneill                    Edwards CO      62 1      1:42:03
   6.  1626 Debra Fullen                   Boca Raton FL   63 1      2:07:42
   7.  1675 Leslie Carter                  Avon CO         61 1      2:17:51
Male 70 & over
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1553 Tom Edwards                    Gypsum CO       76 1      1:35:10
   2.  1525 Jim Mykleby                    Leadville CO    73 1      1:50:10
   3.  1536 Marlin Smickley                Edwards CO      81 1      2:17:04
Female 70 & over
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1580 Gail Scoby                     Eagle CO        71 1      1:41:15
   2.  1583 Bj Smith                       Eagle CO        76 1      1:54:48

5K Top 3

Dynafit Meadowgold 10K & 5K presented by Haute Route

Male Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  2153 Dimitri Grewal                 Cordillera CO   10 5        23:52
   2.  1671 Scott Liegel                   Edwards CO      28 5        24:52
   3.  1664 Tyler Wright                   Vail CO         15 5        26:09
Female Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  2158 Amy Reynolds                   Edwards CO      42 5        26:31
   2.  1610 Paisley Piepgras               Englewood CO    12 5        26:55
   3.  2152 Lucy Perkins                   Edwards CO      12 5        28:19
Male Juniors 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  2153 Dimitri Grewal                 Cordillera CO   10 5        32:52
   2.  1664 Tyler Wright                   Vail CO         15 5        35:09
   3.  1661 Andrew Lombardi                Eagle CO        12 5        35:11
   4.  1612 Cooper Rippeth                 Minturn CO      11 5        38:47
   5.  2166 Blake Kirkham                  Edwards CO      11 5        38:58
   6.  1613 Grady Rippeth                  Minturn CO      11 5        40:17
   7.  2142 Colby Sanders                  Minturn CO      11 5        40:28
   8.  1655 Breck Boyd                     Vail CO         11 5        40:59
   9.  2167 Freedom Bennett                Vail CO         10 5        41:40
  10.  2159 Henry Reynolds                 Edwards CO      12 5        42:54
  11.  1660 Cameron Kirkegaard             Grand Junction C13 5        43:43
  12.  2157 Luke Reynolds                  Edwards CO      10 5        46:43
  13.  1608 Sawyer Patrick                 Glenwood Spring 13 5        54:14
  14.  1658 Alejo Gonzalez                 Vail CO         14 5        55:53
  15.  1624 Vincente Davis Provoste        Edwards CO      10 5      1:01:21
Female Juniors 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1610 Paisley Piepgras               Englewood CO    12 5        26:55
   2.  2152 Lucy Perkins                   Edwards CO      12 5        28:19
   3.  1662 Katie Lombardi                 Eagle CO        10 5        39:29
   4.  1623 Emily Davis Provoste           Edwards CO      15 5        42:23
   5.  1502 Emily Mires                    Eagle CO        19 5        45:37
   6.  1659 Manola Gonzalez                Vail CO         11 5        46:47
Male Open 20 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1671 Scott Liegel                   Edwards CO      28 5        24:52
   2.  2174 Sage Smith                     Eagle CO        29 5        27:19
   3.  1638 Jay Gloster                    Westminster CO  26 5        32:54
   4.  1656 Andrew Casella                 Denver CO       28 5        34:22
   5.  1665 Josh Andersen                  Gypsum CO       39 5        39:23
Female Open 20 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1601 Kelsey Jorck                   Minturn CO      28 5        28:30
   2.  1672 Amanda Ducharme                Townsend MA     34 5        31:39
   3.  1621 Mallory Wolfe                  Gypsum CO       24 5        32:16
   4.  1616 Lindsey Telling                Avon CO         29 5        32:42
   5.  1640 Ana Paige                      Vail CO         35 5        34:02
   6.  1641 Stephanie Pal                  Vail CO         30 5        34:45
   7.  2160 Jacqueline Grenon              Talent OR       30 5        37:14
   8.  1591 Andrea Andersen                Gypsum CO       34 5        39:21
   9.  1670 Sara Fleszar                   Gypsum CO       38 5        40:51
  10.  1639 Cassandra Macumber             Red Cliff CO    34 5        41:33
  11.  1594 Lindsey Cantrell               Westminster CO  31 5        42:34
  12.  1673 Pamela Shifrin                 Vail CO         34 5        53:47
Male Masters 40+
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1611 Mike Puritz                    Laguna Niguel CA66 5        32:23
   2.  1596 Matt Chavez                    Broomfield CO   40 5        34:11
   3.  1602 John Lee                       Wichita KS      62 5        34:47
   4.  1663 Peter Lombardi                 Eagle CO        47 5        39:35
   5.  2162 Clark Gundlach                 Eagle CO        65 5        48:00
   6.  1615 John Sherman                   Glenwood Spring 82 5      1:16:57
Female Masters 40+
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  2158 Amy Reynolds                   Edwards CO      42 5        26:31
   2.  1657 Hilary Clinton                 Grand Junction C50 5        30:15
   3.  2178 Nancy Mires                    Eagle CO        50 5        32:30
   4.  2161 Christina Hooper               Eagle CO        44 5        33:53
   5.  1593 Roxann Baumfalk-Lee            Wichita KS      63 5        36:21
   6.  2141 Ashley Sanders                 Minturn CO      43 5        38:15
   7.  1620 Pam Winke                      Albia IA        57 5        39:31
   8.  1529 Lori Pohl                      Gypsum CO       42 5        40:22
   9.  1600 Lee Humphreys                  Vail CO         41 5        40:37
  10.  2165 Julie Scales                   Vail CO         58 5        46:25
  11.  1599 Deanna Henry                   Hot Springs Nat 56 5        50:33
  12.  1598 Ute Epstein                    Broomfield CO   50 5        53:59
  13.  1595 Kirsten Chavez                 Broomfield CO   43 5        54:01
  14.  2175 Kristina Sappenfield           Avon CO         49 5        56:06
  15.  2171 Ellen Colrick                  Vail CO         70 5      1:12:13
  16.  1619 Beth Winke                     Suffolk VA      57 5      1:13:57
  17.  1614 Janny Sherman                  Glenwood Spring 72 5      1:16:58
  18.  1605 Jill Patrick                   Glenwood Spring 45 5      1:17:00