Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

 

Important Announcement

VRD FACILITIES CLOSED; ALL PROGRAMS AND EVENTS CANCELED THROUGH APRIL 30

Updated April 6: The Vail Recreation District's top priority is the safety and well-being of our residents, guests and employees.

In cooperation with the updated Eagle County Public Health Order plus the Colorado Statewide Stay at Home Order, and in the effort to prevent community spread of COVID-19 and to protect our most vulnerable populations, the Vail Recreation District (VRD) is canceling all programs and events, and closing all VRD facilities, effective March 13 until at least April 30, 2020.

This includes all open gyms, youth sports programs, adult leagues, lessons and clinics, walk-in sports and activities, and private rentals and events.

All VRD facilities will be closed to the public until further notice, including the Imagination Station, Dobson Arena and Vail Gymnastics Center. The Vail Nordic Center pro shop and restaurant are now closed for the season, and we are no longer grooming the trails. If you need to return season rentals, please call 970-476-8366.

With the announced closure of local schools, VRD has made the difficult decision to cancel our after-school program (KidZone) and School's Out Camps starting on Monday, March 16 until classes resume at Red Sandstone Elementary School.

For questions, please contact the respective department or facility listed here. Please understand that staffing will be limited during this time, and responses may be delayed.

 

10K Results

Dynafit Beaver Creek Summer Solstice benefits VVCF

Male Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   373 Tyman Smart                    Grand Junction C18 1        47:06
   2.   268 John Oneill                    Edwards CO      28 1        47:08
   3.   293 David Cardenas                 Grand Junction C19 1        47:41
Female Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   556 Kelsey Collins                 Edwards CO      29 1      1:03:04
   2.   505 Anissa Schymik                 Littleton CO    48 1      1:04:12
   3.   187 Katie Redden                   Avon CO         38 1      1:04:36
Male 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   373 Tyman Smart                    Grand Junction C18 1        47:06
   2.   293 David Cardenas                 Grand Junction C19 1        47:41
   3.   495 Jordan Leblow                  Grand Junction C15 1        51:39
   4.   186 Sullivan Middaugh              Vail CO         15 1        54:50
   5.   517 Cameron Cox                    Grand Junction C10 1      1:10:09
   6.   174 James Moran                    Edwards CO      19 1      1:11:54
   7.   559 Hayden Kirby                                   13 1      1:59:28
Female 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   391 Lindsey Whitton                Evergreen CO    13 1      1:11:48
   2.   535 Posie Millett                  Edwards CO      16 1      1:19:16
   3.   502 Ruby Lee Randall               Eagle CO        12 1      1:29:11
   4.   520 Brienna Gonalez                Gypsum CO       19 1      1:31:24
   5.   563 Sage Sappenfield               Vail CO         13 1      1:39:14
Male 20 to 29
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   268 John Oneill                    Edwards CO      28 1        47:08
   2.   359 Franklin Reilly                Edwards CO      20 1        48:04
   3.   183 Peter Innes                    Boulnya CO      25 1        48:36
   4.   382 Bridger Tomlin                 Boulder CO      24 1        48:43
   5.   461 Logan Greydanus                                27 1        49:47
   6.   510 James Kirschner                Avon CO         28 1        51:08
   7.   500 Nathaniel Badger                               20 1        53:00
   8.   375 Mike Smith                     Lakewood CO     26 1      1:01:03
   9.   201 Nodin Ggaul                    Edwards CO      28 1      1:01:56
  10.   259 Adam Jorck                     Vail CO         28 1      1:03:00
  11.   347 Douglas McMurrain              Edwards CO      20 1      1:06:28
  12.   296 Alex Charipar                  Denver CO       24 1      1:09:48
  13.   343 Brooks Marion                  Avon MS         25 1      1:11:11
  14.   492 Colby Kostur                   Denver CO       29 1      1:17:03
  15.   298 Peter Crist                    Denver CO       27 1      1:20:31
  16.   284 Wylie Adams                    Carbondale CO   26 1      1:32:45
Female 20 to 29
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
                                    
   1.   556 Kelsey Collins                 Edwards CO      29 1      1:03:04
   2.    42 Heather Pugh                                   29 1      1:05:00
   3.    50 Courtney Erker                 Boulder CO      27 1      1:07:40
   4.   153 Chase Rogowski                 Vail CO         28 1      1:07:47
   5.   363 Megan Rossman                  Vail CO         21 1      1:08:17
   6.   256 Letitia Fickling               Westminster CO  27 1      1:09:05
   7.   379 Maddie Stevens                 Vail CO         25 1      1:09:21
   8.   494 Annie Leavitt                  Lakewood CO     27 1      1:09:43
  9.   355 Kari Pflanzer                  Louisville CO   28 1      1:15:21
  10.   507 Breana Briones                 Avon CO         24 1      1:16:01
  11.   263 Molly Leno                     Avon CO         24 1      1:16:12
  12.   171 Christy Finkenstaedt           Denver CO       23 1      1:18:19
  13.   493 Madeline Lane                  Edwards CO      28 1      1:18:25
  14.   450 Mende Gleiss                   Clarkston MI    25 1      1:19:24
  15.   356 Rachel Pytel                   Clarkston MI    25 1      1:20:39
  16.   349 Julia O’Rourke                 Boulder CO      21 1      1:23:10
  17.   479 Amanda Herrera                 Avon CO         24 1      1:24:59
  18.   511 Secca Roettenbacher                            28 1      1:26:21
  19.   294 Emily Carroll                  Louisville CO   26 1      1:29:36
  20.   338 Mary Litchfield                Avon CO         27 1      1:29:40
  21.   378 Torrey Stefanski               Denver CO       29 1      1:30:23
  22.   361 Lauren Robinson                Carbondale CO   26 1      1:32:42
  23.   357 Brittany Quenon                Leadville CO    27 1      1:38:32
  24.   275 Kellie Shaltes                 Eagle CO        29 1      1:42:43
Male 30 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.    44 Brent Levy                     Denver CO       37 1        51:20
   2.   549 Sylvan Ellefson                Edwards CO      32 1        54:46
   3.   481 Brian Horneck                  Irrigon OR      33 1        55:09
   4.   487 Brian Kearns                   Grand Junction C32 1        57:14
   5.   542 Jim Airey                      Denver CO       32 1        59:30
   6.   251 Ben Boese                      Wolcott CO      30 1        59:39
   7.   562 Andrew Holland                 Vail CO         38 1      1:02:49
   8.   485 Steven Jumps                   Wilmington DE   33 1      1:04:19
   9.   265 Justin Moses                   Avon CO         34 1      1:04:23
  10.   282 Jonathan Zeschin               Denver CO       33 1      1:04:34
  11.   560 Chris Knerl                    Avon CO         37 1      1:05:41
  12.   522 Joel Pula                      Gypsum CO       36 1      1:07:02
  13.   546 Kevin Kozlowski                Avon CO         31 1      1:08:49
  14.   514 Lenka Sterling                 Edwards CO      35 1      1:09:10
  15.   390 Ryan Ward                      Golden CO       31 1      1:10:33
  16.   558 Kai Bernal                     Avon CO         34 1      1:12:50
  17.   519 Antonio Leon                   Vail CO         36 1      1:14:25
  18.   154 Peter Schultz                  Longmont CO     35 1      1:17:16
  19.   553 Scott Muff                     Vail CO         30 1      1:19:05
  20.   151 Juan Garcia                    Centennial CO   32 1      1:26:39
  21.   287 Josh Andersen                  Gypsum CO       39 1      1:38:29
Female 30 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   187 Katie Redden                   Avon CO         38 1      1:04:36
   2.   439 Rachel Cerny                   Lafayette CO    35 1      1:06:09
   3.    43 Kate Levy                      Denver CO       35 1      1:07:20
   4.   388 Brianna Walle                  Longmont CO     35 1      1:08:18
   5.    37 Brittany Demario                               31 1      1:08:32
   6.   466 Carrie Eckenhoff               Avon CO         36 1      1:11:38
7. 267 Deborah Oakes Edwards CO 38 1 1:12:57 8. 470 Amy Felton Vail CO 33 1 1:14:15 9. 482 Oriana Horneck Irrigon OR 32 1 1:15:20 10. 548 Haleigh Armstrong 32 1 1:15:22 11. 180 Elizabth Eubank Vail CO 30 1 1:17:36 12. 441 Sara Whetstone Gypsum CO 31 1 1:17:47 13. 474 Kim Fuller Vail CO 32 1 1:19:23 14. 198 Julia Katzenbach 33 1 1:19:45 15. 368 Cassie Scales Edwards CO 32 1 1:20:54 16. 172 Sarah Kemak Avon CO 31 1 1:21:57 17. 300 Kelly Daly Vail CO 32 1 1:24:29 18. 271 Jessica Rethman Vail CO 33 1 1:25:08 19. 389 Morgan Ward Golden CO 30 1 1:25:33 20. 547 Lindsey Kraft Gypsum CO 38 1 1:26:10 21. 476 Allie Goldberg Eagle CO 30 1 1:27:43 22. 350 Kori Osina Minturn CO 30 1 1:31:08 23. 45 Lauren Arnold Vail CO 32 1 1:35:35 24. 295 Stephanie Chamberlin Avon CO 31 1 1:37:17 25. 286 Andrea Andersen Gypsum CO 34 1 1:38:28 26. 438 Meredith Gierch Denver CO 37 1 1:40:37 27. 478 Liz Hankins Littleton CO 34 1 1:46:38 28. 462 Victoria Dennison Grand Junction C30 1 1:46:38
Male 40 to 49
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   185 Josiah Middaugh                Vail CO         40 1        47:42
   2.   491 Rob Kosick                     Denver CO       41 1        53:10
   3.   179 Michael Dorr                   Avon CO         43 1        55:08
   4.    36 Rich Airey                                     43 1        56:41
   5.   539 Luke Porter                    Conway AR       43 1      1:04:18
   6.   170 Javier Braun                   Vail CO         45 1      1:07:45
   7.   544 Jon Graham                     Birmingham AL   42 1      1:07:52
   8.   387 Rec Vertuca                    Boulder CO      42 1      1:08:06
   9.   188 Matthew Tonn                   Avon CO         40 1      1:09:17
  10.   483 Dustin Jackson                 Lakewood CO     48 1      1:20:13
  11.   501 Jason Randall                  Eagle CO        47 1      1:21:57
  12.   264 Matt Marshall                  Gypsum CO       46 1      1:23:02
  13.   472 Jeff Fleming                   Centennial CO   49 1      1:25:03
  14.   273 Mark Scheel                    Denver CO       44 1      1:30:21
  15.   468 Leigh Fatzinger                Cherry Hills Vi 48 1      1:33:07
  16.   351 Travis Pahl                    Minturn CO      48 1      1:38:33
Female 40 to 49
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   505 Anissa Schymik                 Littleton CO    48 1      1:04:12
   2.   498 Angie Hayes                                    40 1      1:16:57
   3.   301 Chrissie Davis                 Avon CO         41 1      1:17:19
   4.   348 Ingrid Middaugh                Vail CO         42 1      1:18:19
   5.   536 Sarah Millett                  Edwards CO      45 1      1:20:35
   6.   205 Kate Allan                     Vail CO         40 1      1:22:44
   7.   436 Angela Stauffer                Littleton CO    49 1      1:22:54
   8.   545 Ryan Graham                    Birmingham AL   40 1      1:23:29
   9.   471 Tanja Fichera                  San Diego CA    43 1      1:23:49
  10.   175 Lisa Moot                      Grand Junction C46 1      1:23:52
  11.   181 Amanda Holland                 Vail CO         42 1      1:27:42
  12.   283 Kristen Adams                  Wheat Ridge CO  49 1      1:31:12
Male 50 to 59
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   506 Scott Swaney                   Highlands Ranch 50 1        56:50
   2.   496 Ted Leblow                     Grand Junction C50 1        59:05
   3.   249 Eric Black                     Dillon CO       55 1      1:01:23
   4.   526 Matt Johnson                   Eagle CO        51 1      1:03:13
   5.    41 Bo Jones                                       52 1      1:08:56
   6.   383 Dan Tomlin                     Boulder CO      56 1      1:10:07
   7.   272 Gavin Richardson               Avon CO         50 1      1:11:38
   8.   525 Anthony Drago                  Santa Fe NM     51 1      1:13:10
   9.   360 Michael Richey                 Gypsum CO       54 1      1:23:02
  10.   451 Greg Angstadt                  Denver CO       51 1      1:24:46
  11.   499 Philip Chamberlin                              58 1      1:28:25
  12.   253 Jarrett Davis                  Avon CO         54 1      1:29:35
  13.   486 Joe Kania                      Vail CO         51 1      1:31:58
  14.   490 Taner Kodanaz                  Denver CO       55 1      1:34:40
  15.   280 Corbett Whitton                Evergreen CO    50 1      1:39:02
  16.   353 Marc Parrino                   Foothill Ranch C52 1      1:46:37
Female 50 to 59
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   399 Julie Levan                                    55 1      1:15:20
   2.   489 Rachel Kodanaz                 Denver CO       58 1      1:15:27
   3.   246 Katherine Aalto                Eagle CO        51 1      1:17:40
   4.   384 Patty Tomlin                   Boulder CO      57 1      1:23:11
   5.   297 Debbie Corr                    Gypsum CO       50 1      1:23:13
   6.   354 Hilary Petrowski               Avon CO         53 1      1:25:15
   7.   202 Carrie Larson                  Gypsum CO       50 1      1:25:32
   8.    49 Amy Cohen                      Edwards CO      58 1      1:25:36
   9.   252 Robyn Bryant                   Eagle CO        56 1      1:28:54
  10.   400 Allison Visosky                                53 1      1:29:04
  11.   173 Monica Lacroix                 Broomfeild CO   50 1      1:31:58
  12.    46 Sue Bardsley                   Gypsum CO       58 1      1:39:36
  13.   366 Karen Sato                     Eagle CO        58 1      1:41:37
  14.   261 Monica Lacroix                 Broomfield CO   50 1      1:59:31
Male 60 to 69
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   278 Jim Telling                    Avon CO         61 1      1:00:29
   2.   477 Leo Griffard                   Golden CO       67 1      1:09:59
   3.   257 Nicholas Fickling              Edwards CO      69 1      1:10:52
   4.   473 Paul Freeman                   Carbondale CO   64 1      1:13:37
   5.   255 Brian Dunfey                   Minturn CO      60 1      1:13:50
   6.   274 Victor Selenow                 Buena Vista CO  66 1      1:19:44
   7.   178 Greg Birk                      Brecknridge CO  63 1      1:19:57
   8.   204 Pete Seibert                   Vail CO         63 1      1:25:15
   9.   289 Doug Beagle                    Houston TX      69 1      1:28:51
  10.   376 Jesse Sommer                   Frisco CO       61 1      1:29:54
  11.   184 Burt Levin                     Edwards CO      61 1      1:34:52
  12.   342 Donald Mann                    Buena Vista CO  63 1      1:41:24
Female 60 to 69
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   464 Barbara Dolan                  Buena Vista CO  62 1      1:12:51
   2.   377 Terri Sommer                   Frisco CO       60 1      1:21:58
   3.   381 Patti Tobias                   Golden CO       67 1      2:02:28
Male 70 & over
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   292 Bill Burns                     Avon CO         71 1      1:42:39
   2.   266 Jim Mykleby                    Leadville CO    72 1      1:43:45
   3.   276 Marlin Smickley                Edwards CO      80 1      2:02:28
Female 70 & over
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   370 Gail Scoby                     Eagle CO        71 1      1:42:38
   2.   345 Jo May                         Houston TX      71 1      1:53:07
   3.   515 Ellen Colrick                  Vail CO         70 1      2:34:35
Dynafit Beaver Creek Summer Solstice benefits VVCF

Overall 5K Results

Place  Bib Name                      Hometown                     Time   S  Plc in Sex   AG
===== ==== ========================= ======================    =======   = ===========   ==
   1.  512 Truett Bennett                                        25:27   M 1st           13
   2.  423 Hunter Prather            Grand Junction CO           25:51   M 2nd           17
   3.  518 Dan Weiland               Edwards CO                  26:06   M 3rd           44
   4.  192 Porter Middaugh           Vail CO                     27:30   M 4th           13
   5.  407 Jeffrey Fiantaca          Grand Junction CO           28:49   M 5th           17
   6.  524 Dimitri Grewel            Cordillera CO               28:57   M 6th           14
   7.  411 Jake Harrison             Grand Junction CO           29:03   M 7th           14
   8.  414 Jared Leblow              Grand Junction CO           29:03   M 8th           20
   9.  469 Jordan Feiner             Englewood CO                29:56   F 1st           29
  10.  435 Tyler Wright              Vail CO                     30:18   M 9th           15
  11.  190 David Gifford             Denver CO                   31:13   M 10th          32
  12.  402 Eddie Cardenas            Clifton CO                  32:05   M 11th          20
  13.  199 Amy Reynolds              Edwards CO                  32:23   F 2nd           42
  14.  551 Andrew Lombrdi            Eagle CO                    32:40   M 12th          12
  15.  422 Paisley Piepgras          Englewood CO                32:41   F 3rd           12
  16.  534 Charles Garabedian        Boulder CO                  33:08             37
  17.  344 Jessica Masters           Temperance MI               33:19   F 4th           32
  18.   48 Molly Blakslee            Vail CO                     33:25   F 5th           16
  19.  564 John Lee                                              33:27   M 13th          48
  20.  516 Sean Patrick Carver       Bellevue WA                 34:25   M 14th          51
  21.  555 Conner Wilson             Vail CO                     35:16   M 15th          14
  22.  369 Patricia Schwager         Longmont CO                 35:18   F 6th           35
  23.  193 Matthew Razo              Eagle CO                    35:30   M 16th          37
  24.  509 Dan Timm                  Vail CO                     35:33   M 17th          55
  25.  538 Lucy Perkins              Edwards CO                  35:34   F 7th           13
  26.  488 Cole Kirkham              Edwards CO                  36:03   M 18th          14
  27.  176 Cameron Kirkegaard        Grand Junction CO           36:05   M 19th          13
  28.  537 Allison Bennett           Edwrds CO                   36:19   F 8th           16
  29.  429 Tyler Stogsdill           Grand Junction CO           36:52   M 20th          14
  30.  442 Patrick Bolick            Littleton CO                37:47   M 21st          48
  31.  513 Freedom Bennett                                       37:55   M 22nd          12
  32.  504 Luke Reynolds             Vail CO                     38:44   M 23rd          10
  33.  299 Julia Dalpezzo            San Diego CA                38:48   F 9th           40
  34.  385 Chuck Toms                Vail CO                     39:00   M 24th          49
  35.  503 Henry Reynolds            Vail CO                     39:01   M 25th           6
  36.  554 Cora Wilson               Vail CO                     39:42   F 10th          13
  37.  410 Jay Gloster               Westminster CO              40:02   M 26th          26
  38.  394 Jacob Baer                Grand Junction CO           40:16   M 27th          15
  39.  561 Blake Kirkham             Edwards CO                  41:31   M 28th          10
  40.  408 Katherine Gallagher       Avon CO                     41:57   F 11th          25
  41.  427 Megan Sloan               Broomfield CO               42:00   F 12th          25
  42.  405 Nell Davis                Avon CO                     42:15   F 13th          35
  43.  415 Joe Mahan                 Gws CO                      43:21   M 29th          33
  44.   38 Melissa Johnson                                       43:40   F 14th          42
  45.  397 Aiden Branch              Eagle CO                    43:48   M 30th          19
  46.  195 Gracie Shanely            Edwards CO                  43:51   F 15th          18
  47.  508 Nancy Sandberg            Edwards CO                  44:17   F 16th          53
  48.  413 Shana Horner              Vail CO                     45:01   F 17th          46
  49.  155 Paco Vansistine           Denver CO                   45:08   M 31st          47
  50.  426 Rob Sebesta               Edwards CO                  45:09   M 32nd          49
  51.  567 Christine Jacobs          Missouri City TX            45:10   F 18th          42
52. 364 Tracy Rymph Edwards CO 45:52 F 29 52. 374 Bj Smith Eagle CO 46:28 F 19th 76 53. 552 Katie Lombrdi Eagle CO 47:00 F 20th 9 54. 419 Andrew Otto Denver CO 47:03 M 33rd 45 55. 532 Magda Piatek Elmhurst IL 47:49 F 21st 36 56. 533 Mariusa Sorowicz Elmhurst IL 47:58 M 34th 38 57. 445 Rebecca Call Denver CO 48:02 F 22nd 28 58. 459 Michelle Carey Frisco CO 50:37 F 23rd 34 59. 454 Julie Sauer Lawrenceville GA 50:59 F 24th 58 60. 455 Lori Hadley New Smyrna Beach FL 51:19 F 25th 54 61. 440 Amy Lippincott New York NY 52:15 F 26th 42 62. 497 August Gosnell 52:40 M 35th 30 63. 416 Kellie McKenzie Vail CO 52:41 F 27th 33 64. 169 Estgher Puig Bellaire TX 53:34 F 28th 46 65. 566 Sara Stallings 53:43 F 29th 38 66. 245 Emily Mires Eagle CO 54:03 F 30th 19 67. 452 Natalie Angstadt 54:06 F 31st 17 68. 420 Lisa Pelchat Edwards CO 54:33 F 32nd 63 69. 557 Kelsey Wright Avon CO 54:38 F 33rd 28 70. 417 Ellen Miller Vail CO 54:54 F 34th 60 71. 194 Julie Scales Vail CO 54:54 F 35th 58 72. 196 Korie Brandl 55:03 F 36th 44 73. 197 Jeff Jassen 55:08 M 36th 46 74. 453 Mallory Angstadt 58:12 F 37th 19 75. 403 Jaska Cason Monument CO 58:38 M 37th 45 76. 428 Emilie Stewart Monument CO 58:50 F 38th 77. 39 Diane Chamberlin 1:04:46 F 39th 29 78. 425 Lynne Rossman Vail CO 1:04:56 F 40th 57 79. 456 Karen Plotkin Blairsville GA 1:06:49 F 41st 63 80. 40 Denise Quezada 1:16:25 F 42nd 50 81. 396 Dennis Beard Colorado Springs CO 1:25:35 M 38th 52 82. 395 Carol Beard Colorado Springs CO 1:25:35 F 43rd 56