Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

Vail Western Slope Regional Pickleball Tournament Results

Daily Results for Wed 08/15/18

Combined Men’s/Women’s Singles
Gold         Vicky Keleske, Vail, CO
Silver       Chris Montgomery, Steamboat Springs Pickleball Association, Steamboat Springs, CO
Bronze       Tanner Vann, Team Paddletek, Broomfield, CO

Men's Singles 3.5,3.0
Gold         Brian Blanchard, Southwest Colorado Pickleball Association, Durango, CO
Silver       Robert Steinhoff, Windsor Pickleball Club, Windsor, CO
Bronze       Tyler Hopkins, Avon, CO

Men's Singles 4.0
Gold         Sirionel JR. Serenil, Summit County Pickleball club, Frisco, CO
Silver       Joel Karr, Glenwood Springs Community Center, Glenwood Sprngs, CO
Bronze       Chance Schimel, Avon, CO

Men’s Doubles 60+
Gold         Ira Klitzner, Denver Metro Pickleball Association, Denver, CO
             Barry Stolbof, Centenial, CO
Silver       Michael Leigh, EagleVail Pickleball Club, Vail, CO
             Chuck Maisch, Silverthorne, CO
Bronze       Richard Lehman, Evergreen Pickleball Club, Evergreen, CO
             Andy Gutierrez, Peace River Picklers, Punta Gorda, Fl, Cape Coral, FL

Mixed Doubles 70+
Gold         Anne Ekstrom, Vail Golden Peak, Minturn, CO
             Edward Szympruch, Saddlebrooke, Tucson, AZ
Silver       Jean Marsh, Loveland Colorado, Loveland, CO
             Kirk Devine, Lawrence, KS
Bronze       Kathy Kimmel, Vail, CO
             John Gottlieb, Vail, CO

Women’s Doubles 60+
Gold         Kay Danielson, Pikes Peak Pickleball Club, littleton, CO
             Kim Danielson, Pikes Peak Pickleball Club, Colorado Springs, CO
Silver       Mindy Feldman, Palm Creek, Wheat Ridge, CO
             Nancy Stevens, Vail, CO
Bronze       Liz Milloy, Vail Pickleball, Vail, CO
             Joni Forman, Avon, CO

Women’s Singles 4.5,4.0,3.5,3.0
Gold         Rachel Oxenden, Broomfield, CO, Broomfield, CO
Silver       Corinna Freischlag, Pikes Peak Pickleball Club, Colorado Springs, CO
Bronze       Diane Tope, Vail Recreation, Edwards, CO

Daily Results for Thu 08/16/18

Women’s Doubles 3.0
Gold         Lorraine Everman, Gypsum Pickleball, Gypsum, CO
             Liz Adams, Eagle, CO
Silver       McKenzie Lynch, , MA
             Cheryl Bishop, Vail, CO
Bronze       Pati Thiele, minturn, CO
             Heidi Schoen, Maplewood, MO

Women’s Doubles 3.5
Gold         Julie Worthington, Summit County Pickleball Club, Silverthorne, CO
             Linda Bush, Silverthorne, CO
Silver       Aimee Daniels, Vail, Vail, CO
             Melinda Tierney, Vail, CO
Bronze       Liz Milloy, Vail Pickleball, Vail, CO
             Joni Forman, Avon, CO

Women’s Doubles 5.0,4.5,4.0
Gold         Kathy Mihelic, Superior, CO
             Mindy Feldman, Palm Creek, Wheat Ridge, CO
Silver       Juli Young, Vail, CO
             Gwen Wiley, Pikes Peak Pickleball Club, Colorado Springs, CO
Bronze       Teresa Errington, Windsor Pickleball Club, Johnstown, CO
             Kim Wells, Longmont, CO

Daily Results for Fri 08/17/18

Mens’ Doubles 70+
Gold         Jerry Stevens, Vail Recreation District, Vail, CO
             Edward Szympruch, Saddlebrooke, Tucson, AZ
Silver       Robert Steinhoff, Windsor Pickleball Club, Windsor, CO
             Doug Gray, Vail Gold Peak, Edwards, CO
Bronze       Hal Martin, Royal Oaks Country Club, Houston, TX
             Rufus Cressend, Green Acres, Metairie, LA

Mixed Doubles 60+
Gold         Sydney Hays, Team Colorado, Glenwood Springs, CO
             Michael Cox, Team Colorado, Grand Junction, CO
Silver       Stephanie McDonald, Peak to Peak Pickleball Club, Buena Vista, CO
             Michael Guidry, Ft. Collins, CO
Bronze       Gwen Wiley, Pikes Peak Pickleball Club, Colorado Springs, CO
             Andy Gutierrez, Peace River Picklers, Punta Gorda, Fl, Cape Coral, FL

Women’s Doubles 70+
Gold         Jean Marsh, Loveland Colorado, Loveland, CO
             Charlein Pinkham, Surprise, AZ
Silver       Margaret Rogers, Vail, CO
             Diane Tope, Vail Recreation, Edwards, CO
Bronze       Jane Flynn, Reading, MA
             Patricia (Patsy) Rowe, Vail, CO

Daily Results for Sat 08/18/18

Men’s Doubles 3.0
Gold         Obert Nelson, Vail, COL pickleball, Edwards, CO
             Orlando Ruiz, Edwards, CO
Silver       James Zeeb, Vail Pickleball, Avon, CO
             Doug Gray, Vail Gold Peak, Edwards, CO
Bronze       Tyler Hopkins, Avon, CO
             Jeff Sween, Vail, CO

Men's Doubles 3.5
Gold         Alex Lovera, Aruba
             Wyatt Lovera, Denver, CO
Silver       Sirionel Sr. Serenil, Summit County Pickleball Club, Frisco, CO
             Sirionel Jr. Serenil, Summit County Pickleball Club, Frisco, CO
Bronze       David Lea, Walden Racquet Club, Montgomery, TX
             Jim Pearson, Steamboat Springs Pickleball Association, Oak Creek, CO

Men's Doubles 4.0
Gold         Jon Klunder, Team Gorsuch, Vail, CO
             Thomas Coupland, Team Gorsuch, Avon, CO
Silver       Chris Burns, Vail, CO
             Matt Stephens, Vail, grand lake, CO
Bronze       Paul Meyers, Highlands Ranch, CO
             James Simon, Highlands Ranch, CO

Men's Doubles 5.0,4.5
Gold         Jonathan Moore, Pikes Peak Pickleball Club, Colorado Springs, CO
             Daniel Moore, Team Paddletek, Colorado Springs, CO
Silver       Ben Newell, Kansas City, MO
             Zach Newell, Smithville, MO
Bronze       Joe Frasca, Team Selkirk, Monument, CO
             Kenneth Lehman, Team Selkirk, Denver, CO, Denver, CO

Daily Results for Sun 08/19/18

Mixed Doubles 3.0
Gold         Ruth Kimmons, Tucson, AZ
             Rick Garcia, Silverthorne Rec Center, Silverthorne, CO
Silver       Jari Brandt, Erie, CO
             Joe Puhr, Erie, CO
Bronze       Lorraine Everman, Gypsum Pickleball, Gypsum, CO
             Tyler Hopkins, Avon, CO

Mixed Doubles 3.5
Gold         Aimee Daniels, Vail, CO
             Brian Blanchard, Southwest Colorado Pickleball Association, Durango, CO
Silver       Pati Thiele, Minturn, CO
             Doug Talbot, Edwards, CO
Bronze       Julie Worthington, Summit County Pickleball Club, Silverthorne, CO
             Bob Worthington, Summit County Pickleball Club, Silverthorne, CO

Mixed Doubles 4.0
Gold         Lori Miller, Summit County Pickleball Club, Silverthorne, CO
             Chuck Maisch, Silverthorne, CO
Silver       Corinna Freischlag, Pikes Peak Pickleball Club, Colorado Springs, CO
             Owen Riss, Pikes Peak Pickleball Club, Colorado Springs, CO
Bronze       Janine Treu
             Jerry Hays, Glenwood Springs, CO

Mixed Doubles 5.0,4.5
Gold         Vicky Keleske, Vail, CO
             Marc Keleske, vail, CO
Silver       Laurie Buelow, SSPA, Steamboat Springs, CO
             Chris Montgomery, Steamboat Springs Pickleball Association, Steamboat Springs, CO
Bronze       Sarah Rosenblum, Grand Rapids, Grand Rapids, MI
             Jason Dudley, Western Slopes Pickleball, Phippburg, CO