Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

11K Results

La Sportiva Meadowgold 10K & 5K presented by Haute Route

Male Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1713 Tyler Curtis                   Golden CO       29 1        45:09
   2.  1663 John O'Neill                   Edwards CO      28 1        48:22
   3.  1780 Connor Flechsig                Fort Collins CO 21 1        49:12
Female Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1778 Grace Falken                   Denver CO       22 1        57:44
   2.  1785 Sarah Hochtl                   Vail CO         31 1        58:02
   3.  1848 Megan Boord                    Edwards CO      41 1        59:00
Male 19 & Under
there were no finishers in this division
Female 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1736 Bianca Lipton                  Edwards CO      14 1      1:50:18
Male 20 to 29
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1713 Tyler Curtis                   Golden CO       29 1        45:09
   2.  1663 John O'Neill                   Edwards CO      28 1        48:22
   3.  1780 Connor Flechsig                Fort Collins CO 21 1        49:12
   4.  1803 Cole Rickard                   Fort Collins CO 23 1        54:37
   5.  1708 Benjamin Boese                 Gypsum CO       29 1      1:04:11
   6.  1776 Matthew Dixon                  Vail CO         23 1      1:09:29
   7.  1774 Bryce Dahl                     Franklin TN     22 1      1:13:27
   8.  1772 David Collins                  Denver CO       25 1      1:15:43
   9.  1824 Charlie Young                  Denver CO       26 1      1:17:12
  10.  1768 Marc Buonanni                  Denver CO       29 1      1:29:46
  11.  1821 Shane Trojanowski              Denver CO       26 1      1:30:09
  12.  1674 Daniel Kappes                  Highlands Ranch 26 1      1:30:14
Female 20 to 29
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1778 Grace Falken                   Denver CO       22 1        57:44
   2.  1668 Kelsey Collins                 Vail CO         28 1      1:02:52
   3.  1709 Megan Boese                    Gypsum CO       28 1      1:03:17
   4.  1796 Lauren McVey                   Avon CO         27 1      1:03:44
   5.  1805 Chase Rogowski                 Vail CO         28 1      1:08:13
   6.  1788 Madeline Lane                  Edwards CO      27 1      1:11:44
   7.  1759 Mack Abernathy                 Broomfield CO   28 1      1:13:12
   8.  1665 Leah Froehling                 Minnetristra MN 29 1      1:14:23
   9.  1661 Clare Zweig                    Avon CO         29 1      1:21:01
  10.  1782 Erika Gerspach                 Avon CO         26 1      1:21:57
  11.  1766 Emma Brokl                     Denver CO       23 1      1:22:08
  12.  1815 Allison Tayloe                 Denver CO       25 1      1:24:31
  13.  1869 Amanda Dixon                   Edwards CO      26 1      1:27:42
  14.  1767 Jenni Buonanni                 Denver CO       28 1      1:29:46
  15.  1849 Stephanie Borsum               Denver CO       26 1      1:30:17
  16.  1791 Kelly Lutz                     Denver CO       28 1      1:33:42
  17.  1823 Amy-Joy Watt                   Colorado Spring 24 1      1:40:02
  18.  1763 Kate Ballard                   Centennial CO   23 1      1:40:45
  19.  1850 Lauren Clay                    Avon CO         27 1      1:41:25
  20.  1792 Mary-Elizabeth Mariani         Denver CO       25 1      1:46:16
  21.  1799 Rachael Newcomer               Avon CO         26 1      1:50:39
  22.  1851 Kori Osina                     Minturn CO      29 1      2:07:19
  23.  1859 Christina Duncan               St Louis Park MN28 1      2:07:31
Male 30 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1740 Justin Moses                   Avon CO         33 1        57:39
   2.  1789 Nicholas Larson                Avon CO         33 1        57:47
   3.  1757 Jonathan Zeschin               Denver CO       33 1      1:00:01
   4.  1705 Michael Beach                  Edwards CO      32 1      1:00:58
   5.  1707 Walt Bleser                    Vail CO         39 1      1:04:29
   6.  1644 Brendon Kelly                  Edwards CO      35 1      1:04:30
   7.  1655 Everett Russell                Boulder CO      30 1      1:06:01
   8.  1846 Matthew Powers                 Edwards CO      30 1      1:07:27
   9.  1775 Ian Devlin                     Evergreen CO    38 1      1:07:35
  10.  1852 Daniel Recovo                  Westminster CO  35 1      1:07:49
  11.  1793 Blake Martin                   Dallas TX       31 1      1:12:21
  12.  1677 Kai Bernal                     Avon CO         33 1      1:15:24
  13.  1761 Travis Anderson                Aurora CO       35 1      1:32:29
  14.  1771 Matt Chavez                    Broomfield CO   39 1      1:40:30
Female 30 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1785 Sarah Hochtl                   Vail CO         31 1        58:02
   2.  1809 Ksusha Shambarger              Silverthorne CO 38 1      1:00:10
   3.  1726 Haley Dufresne                 Gypsum CO       34 1      1:03:03
   4.  1870 Samantha Delnegro              Avon CO         32 1      1:03:57
   5.  1797 Kristi Miller                  Eagle CO        38 1      1:07:32
   6.  1732 Courtney Knott                 Edwards CO      30 1      1:10:03
   7.  1825 Catherine Zirker               Centennial CO   35 1      1:12:19
   8.  1866 Rebecca Boozan                 Boulder CO      37 1      1:12:26
   9.  1716 Kate Demorest                  Frisco CO       35 1      1:16:26
  10.  1814 Sarah Stutman                  Edwards CO      37 1      1:21:33
  11.  1807 Cassie Scales                  Edwards CO      31 1      1:26:19
  12.  1770 Stephanie Chamberlin           Avon CO         30 1      1:30:00
  13.  1800 Amy Oconnor                    Colorado Spring 37 1      1:32:56
  14.  1779 Sarah Fields                   Aurora CO       34 1      1:36:30
  15.  1863 Sara Fleszar                   Gypsum CO       37 1      1:38:38
  16.  1783 Lydia Govinden                 Aurora CO       32 1      1:43:13
  17.  1798 Ashley Newcomer                Vail CO         33 1      1:55:17
  18.  1861 Rachel Blaney                  Eden Prairie MN 32 1      2:07:32
Male 40 to 49
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1730 Frank Holmes                   Edwards CO      49 1        52:14
   2.  1806 Gerald Romero                  Colorado Spring 47 1        53:06
   3.  1810 Michael Shambarger             Silverthorne CO 43 1        55:19
   4.  1704 Kevin Andrus                   Edwards CO      43 1      1:01:07
   5.  1801 John Patrick                   Glenwood Spring 41 1      1:01:54
   6.  1646 Gavin Richardson              Avon CO         49 1      1:07:26
   7.  1822 Channing Vangoey               Lone Tree CO    47 1      1:08:45
   8.  1656 Bryce Hays                     Avon CO         45 1      1:11:13
   9.  1675 Ivo Ivanov                     Gypsum CO       45 1      1:12:46
10. 1649 Campbell Black Wellington NZ 48 1 1:13:00 11. 1749 Mark Scheel Denver CO 43 1 1:13:24 12. 1864 Matt Marshall Gypsum CO 45 1 1:14:38 13. 1667 Chris Kuhler Eagle CO 42 1 1:17:44 14. 1781 Jeff Fleming Centennial CO 49 1 1:18:31
Female 40 to 49
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1848 Megan Boord                    Edwards CO      41 1        59:00
   2.  1812 Valerie Sloniker               Vail CO         49 1      1:17:19
   3.  1734 Carrie Larson                  Gypsum CO       49 1      1:22:55
   4.  1666 Katie Kuchler                  Eagle CO        41 1      1:30:40
   5.  1733 Monica Lacroix                 Broomfield CO   49 1      1:35:55
   6.  1816 Kari Taylor-Romero             Colorado Spring 41 1      1:39:18
   7.  1786 Kelly Jennings                 Colorado Spring 42 1      1:49:42
   8.  1738 Melissa Lipton                 Edwards CO      46 1      2:22:16
Male 50 to 59
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1653 Matt Johnson                   Eagle CO        50 1        58:43
   2.  1645 Dan Brewster                   Edwards CO      53 1        59:05
   3.  1651 Clark Fox                      Denver CO       56 1      1:00:39
   4.  1769 Sean Carver                    Bellevue WA     50 1      1:09:12
   5.  1727 Brian Dunfey                   Minturn CO      59 1      1:17:27
   6.  1715 Jarrett Davis                  Avon CO         53 1      1:29:10
   7.  1844 Bill Buonanni                  Breckenridge CO 57 1      1:29:46
   8.  1818 David Tetley                   Basalt CO       53 1      1:32:39
   9.  1762 Craig Ballard                  Centennial CO   56 1      1:40:44
Female 50 to 59
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1843 Nancy Buonanni                 Breckenridge CO 57 1      1:17:51
   2.  1802 Amber Prince                   Avon CO         52 1      1:18:39
   3.  1753 Terri Sommer                   Frisco CO       59 1      1:20:00
   4.  1758 Katherine Aalto                Eagle CO        50 1      1:24:04
   5.  1820 Amy Tonazzi                    Vail CO         50 1      1:26:47
   6.  1669 Allison Benoit                 Ashville NC     55 1      1:32:14
   7.  1744 Sharon Pope                    Avon CO         52 1      1:33:03
Male 60 to 69
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1817 Jim Telling                    Avon CO         60 1        59:29
   2.  1728 Nicholas Fickling              Edwards CO      68 1      1:06:27                    
   3.  1750 Victor Selenow                 Buena Vista CO  66 1      1:15:38
   4.  1860 Kent Kriehn                    Edwards CO      64 1      1:19:15
   5.  1739 Donald Mann                    Buena Vista CO  62 1      1:32:00
   6.  1760 Arthur Alibn                   Breckenridge CO 61 1      1:38:44
   7.  1784 Leo Griffard                   Golden CO       66 1      2:06:45
Female 60 to 69
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1719 Barbara Dolan                  Buena Vista CO  62 1      1:09:52
   2.  1720 Nancy Dolan                    Paonia CO       62 1      1:11:43
   3.  1650 Lisa Gonzales Gile              Aspen CO        60 1      1:15:42
   4.  1868 Lindasue Smollern              Boulder CO      64 1      1:53:00
   5.  1819 Patti Tobias                   Golden CO       66 1      2:13:16
Male 70 & over
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1735 Helmut Linzbichler             Leadville CO    76 1      1:25:54
   2.  1741 Jim Mykleby                    Leadville CO    72 1      1:29:45
   3.  1777 Tom Edwards                    Gypsum CO       75 1      1:31:36
   4.  1752 Marlin Smickley                Edwards CO      80 1      1:52:47
Female 70 & over
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1808 Gail Scoby                     Eagle CO        70 1      1:49:28
   2.  1813 Bj Smith                       Eagle CO        75 1      1:50:31
   3.  1790 Brigitta Linzbichler           Leadville CO    71 1      1:59:26

5K Results

La Sportiva Meadowgold 10K & 5K presented by Haute Route

Male Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1659 Truett Bennett                                 12 5        27:01
   2.  1671 Andrew Lombardi                Eagle CO        11 5        27:20
   3.  1839 Reiner Schmidt                 Edwards CO      12 5        27:27
Female Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1858 Lucy Perkins                   Edwards CO      11 5        27:20
   2.  1853 Keely Hendricks                Vail CO         12 5        30:20
   3.  1702 Nancy Mires                    Eagle CO        49 5        30:54
Male Juniors 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1659 Truett Bennett                                 12 5        42:01
   2.  1671 Andrew Lombardi                Eagle CO        11 5        42:20
   3.  1839 Reiner Schmidt                 Edwards CO      12 5        42:27
   4.  1701 Connor Larson                  Gypsum CO       13 5        42:42
   5.  1838 Grady Rippeth                  Minturn CO      10 5        45:41
   6.  1837 Cooper Rippeth                 Minturn CO      10 5        45:42
   7.  1854 Henry Reynolds                 Edwards CO      11 5        46:08
   8.  1658 Freedom Bennett                                 9 5        46:18
   9.  1865 Cole Kirkham                   Edwards CO      13 5        46:23
  10.  1670 Blake Kirkham                  Edwards CO      10 5        46:39
  11.  1831 Peter Mueller                  Vail CO         13 5        48:07
  12.  1678 Grayson Rozzell                Vail CO         10 5        50:22
  13.  1676 Noah Rozzell                   Vail CO          8 5      1:01:59
  14.  1679 Xania Gayer                    Avon CO          8 5      1:02:36
  15.  1834 Oliver Patrick                 Glenwood Spring 15 5      1:18:13
  16.  1835 Sawyer Patrick                 Glenwood Spring 12 5      1:34:30
Female Juniors 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1858 Lucy Perkins                   Edwards CO      11 5        27:20
   2.  1853 Keely Hendricks                Vail CO         12 5        30:20
   3.  1657 Emily Mires                    Eagle CO        18 5        41:28
   4.  1660 Priscilla Bennett                              11 5        47:35
   5.  1672 Katie Lombardi                 Eagle CO         9 5        56:53
Male Open 20 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1827 Adam Hertel                    Colorado Spring 38 5        30:48
   2.  1862 Vincent Mittman                Denver CO       32 5        38:28
   3.  1664 Chris Lee                      Boulder CO      29 5        46:48
Female Open 20 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1826 Justy Daley                    Denver CO       27 5        33:13
   2.  1828 Ana Belen Hertel               Colorado Spring 30 5        37:58
   3.  1867 Lauren Nolan                   Stlouis MO      34 5        41:31
Male Masters 40+
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1857 Michael Wheeler                Eagle CO        52 5        35:19
   2.  1840 Rob Sebesta                    Edwards CO      48 5        35:38
   3.  1737 Dennis Lipton                  Edwards CO      50 5        55:02
   4.  1673 Peter Lombardi                 Eagle CO        46 5        56:53
   5.  1856 Richard Tyre                   Denver CO       40 5      1:07:32
Female Masters 40+
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1702 Nancy Mires                    Eagle CO        49 5        30:54
   2.  1830 Amy Kesic                      Evergreen CO    42 5        32:43
   3.  1743 Lori Pohl                      Gypsum CO       41 5        38:10
   4.  1832 Beth Oneill                    Edwards CO      61 5        41:22
   5.  1648 Deanna Henry                                   58 5        45:56
   6.  1652 Julie Scales                   Vail CO         57 5        45:57
   7.  1654 Sue Bardsley                   Gypsum CO       57 5        46:55
   8.  1747 Anne Rozzell                   Dallas TX       41 5        46:58
   9.  1836 Lisa Pelchat                   Edwards CO      62 5        47:23
  10.  1841 Janny Sherman                  Glenwood Spring 71 5      1:18:56
  11.  1833 Jill Patrick                   Glenwood Spring 44 5      1:18:57
  12.  1855 Pamela Tyre                    Denver CO       44 5      1:19:36