Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

10K Top 3

 Camp Hale Half Marathon and 5k

Male Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   899 Tyler Curtis                   Golden CO       28 1      1:21:44
   2.  1009 Paul Moth                      Louisville CO   35 1      1:24:13
   3.   931 Franklin Reilly                Edwards CO      19 1      1:25:13
Female Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1163 Annie Bersagel                 Eagle CO        35 1      1:30:01
   2.   969 Tracy Douglas                  Colorado Spring 33 1      1:34:25
   3.  1064 Monica Folts                   Denver CO       31 1      1:47:47
Male 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   931 Franklin Reilly                Edwards CO      19 1      1:25:13
   2.  1126 Andrew Rogers                  Vail CO         16 1      1:31:30
   3.  1014 Tomas Nergaard                 Lakewood CO     19 1      1:38:24
   4.   976 Ryan Heller                    Boca Raton FL   18 1      2:01:24
   5.  1030 Alfred Simanovicki             Byers CO        16 1      5:05:49
Female 19 & Under
there were no finishers in this division
Male 20 to 29
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   899 Tyler Curtis                   Golden CO       28 1      1:21:44
   2.  1088 Christopher Patino             Boulder CO      28 1      1:34:47
   3.  1012 Carl Nelson                    Denver CO       24 1      1:36:00
   4.  1033 Mike Smith                     Lakewood CO     26 1      1:37:35
   5.  1068 Christopher Hanson             Avon CO         29 1      1:39:19
   6.   971 Jacob Gerson                   Colorado Spring 22 1      1:48:03
   7.  1142 Spencer Messer                 Minturn CO      27 1      1:50:17
   8.  1042 Alex Wickham                   Denver CO       24 1      1:51:01
   9.  1002 Kevin Medrala                  Denver CO       29 1      1:52:43
  10.   894 Benjamin Boese                 Gypsum CO       29 1      1:53:24
  11.  1139 Zeke Smith                     Vail CO         21 1      1:54:30
  12.  1043 Jeffrey Wilson                 Whippany NJ     27 1      2:04:33
  13.   941 Colton Wernet                  Colorado Spring 24 1      2:19:46
  14.  1149 Ryan McMullen                  Vail CO         29 1      2:24:19
  15.   967 Peter Crist                    Denver CO       26 1      2:27:24
  16.   949 Charles Baker                  Colorado Spring 22 1      2:32:49
  17.  1177 Bradley Fugate                 Knoxville TN    28 1      3:03:46
Female 20 to 29
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1073 Marina Egorov                  Vail CO         29 1      1:50:17
   2.   895 Megan Boese                    Gypsum CO       28 1      1:50:22
   3.  1172 Renee Van Es                   Netherlands CO  26 1      1:54:54
   4.  1001 Sarah McHugh                   Bellingham WA   27 1      1:57:28
   5.   963 Jessica Case                   Niwot CO        28 1      1:59:41
   6.  1007 Hailey Moore                   Boulder CO      26 1      1:59:41
   7.   918 Courtney Knott                 Edwards CO      29 1      2:05:49
   8.  1119 Mariana Olazabal               Vail CO         28 1      2:10:52
   9.   992 Annie Leavitt                  Lakewood CO     26 1      2:13:11
  10.   956 Devon Blitz                    Vail CO         27 1      2:18:00
  11.   954 Melissa Bartoletta             Vail CO         27 1      2:18:43
  12.  1018 Morgan Olson                   Avon CO         25 1      2:19:00
  13.   966 Bridgett Courtois              Edwards CO      22 1      2:19:15
  14.  1004 Camille Messer                 Minturn CO      25 1      2:28:01
  15.   948 Brittany Baker                 Colorado Spring 22 1      2:32:50
  16.  1029 Andrea Sieker                  Denver CO       26 1      2:39:28
  17.   991 Sage Larochelle                Denver CO       25 1      2:39:45
  18.  1026 Jeana-Rae Schaper              Denver CO       24 1      2:52:18
  19.   947 Emily Ayres                    Wheat Ridge CO  28 1      2:54:39
  20.   946 Elinor Asay                    Boulder CO      29 1      3:38:07
Male 30 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1009 Paul Moth                      Louisville CO   35 1      1:24:13
   2.  1066 Brent Levy                     Denver CO       36 1      1:26:51
   3.  1173 Luc Van Es                     Netherlands CO  34 1      1:27:40
   4.  1063 Brian Folts                    Denver CO       31 1      1:28:12
   5.   915 Michael Genauer                Lafayette CO    33 1      1:40:49
   6.  1092 Matthew Felton                 Edwards CO      34 1      1:41:02
   7.   937 Cyrus Severance                Golden CO       38 1      1:41:59
   8.  1134 Grant Smith                    Edwards CO      38 1      1:44:32
   9.   893 Walt Bleser                    Vail CO         38 1      1:50:49
  10.  1107 Kevan Kozlowski                Vail CO         30 1      2:02:46
  11.   981 Daniel Horstman                Denver CO       37 1      2:04:28
  12.   997 Ryan Mayer                     Golden CO       30 1      2:05:29
  13.   953 James Barber                   Englewood CO    38 1      2:08:15
  14.  1094 Ryan Ward                      Golden CO       30 1      2:10:47
  15.  1186 Bill Hoblitzell                Minturn CO      38 1      2:13:43
  16.   985 Clay Jessen                    Wheat Ridge CO  39 1      2:16:19
  17.  1062 Scott Zessin                   Vail CO         39 1      2:17:37
  18.  1039 George Vanmeter                Vail CO         36 1      2:20:08
  19.  1185 Kai Bernal                                     33 1      2:23:33
  20.   995 Federico Madrazo Rojas         Sunny Isles FL  36 1      2:26:38
  21.   926 Justin Moses                   Avon CO         33 1      2:32:24
  22.  1061 Tyler Freeman                  Golden CO       35 1      2:34:35
  23.  1155 Andrew Flor                    Denver CO       34 1      2:42:20
  24.  1038 James Vandeberg                Boerne TX       39 1      2:42:49
  25.  1065 Joshua Petersen                Englewood CO    38 1      2:47:54
Female 30 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1163 Annie Bersagel                 Eagle CO        35 1      1:30:01
   2.   969 Tracy Douglas                  Colorado Spring 33 1      1:34:25
   3.  1064 Monica Folts                   Denver CO       31 1      1:47:47
   4.   950 Yvette Ballesteros             Vail CO         38 1      1:52:01
   5.   980 Sarah Hochtl                   Vail CO         31 1      1:56:21
   6.   912 Haley Dufresne                 Gypsum CO       34 1      1:57:57
   7.  1067 Kate Levy                      Denver CO       34 1      2:03:43
   8.  1041 Ash Warner                     Leadville CO    32 1      2:03:50
   9.   892 Melissa Bleser                 Vail CO         38 1      2:06:45
  10.  1105 Mary Courtin                   Rockwall TX     35 1      2:07:31
  11.  1182 Kove Laura                                     31 1      2:09:00
  12.  1083 Elizabeth Matarese             Vail CO         34 1      2:10:21
  13.  1091 Stephanie Lewis                Minturn CO      32 1      2:13:43
  14.  1115 Chiara Zavagno                 Frisco CO       35 1      2:15:02
  15.  1135 Katherine Smith                Edwards CO      35 1      2:17:07
  16.  1027 Alana Scolere                  Portland OR     33 1      2:20:47
  17.  1154 Donna Flor                     Denver CO       34 1      2:21:07
  18.  1023 Maria Fernanda Rodriguez LuengaSunny Isles FL  35 1      2:22:25
  19.  1019 Jessica Rethman                Vail CO         32 1      2:24:32
  20.   998 Louisa McClatcher              Arvada CO       39 1      2:27:41
  21.   957 Katherine Brownson             Denver CO       35 1      2:29:06
  22.   970 Nicole Geraci                  Avon CO         35 1      2:31:02
  23.  1166 Myreh Luallen                  Vail CO         30 1      2:33:11
  24.   988 Sarah Kemak                    Avon CO         30 1      2:38:50
  25.   900 Caroline Davis                 Gypsum CO       32 1      2:39:59
  26.  1040 Morgan Ward                    Golden CO       30 1      2:40:43
  27.  1086 Kellie Hawkins                 Denver CO       35 1      2:41:18
  28.   989 Raena King                     Troy OH         33 1      2:45:34
  29.  1000 Jessica McDermott              Denver CO       36 1      2:49:08
  30.  1010 Jennifer Motolenich            Arvada CO       34 1      2:55:32
  31.  1028 Sarah Shier                    Vail CO         30 1      3:06:02
  32.  1005 Kerina Mitchell                Boulder CO      31 1      3:22:16
Male 40 to 49
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   916 Frank Holmes                   Edwards CO      48 1      1:34:50
   2.   990 Matthew Klick                  Dumont CO       42 1      1:36:44
   3.  1015 Brian Nesbitt                  Golden CO       41 1      1:39:12
   4.  1159 John Naylor                    Wasille AK      41 1      1:42:19
   5.  1058 Gerald Romero                  Colorado Spring 46 1      1:43:03
   6.  1180 Larry Smith                    Leadiclle CO    47 1      1:47:17
   7.   890 Kevin Andrus                   Edwards CO      43 1      1:47:20
   8.  1147 John Patrick                   Glenwood Spring 41 1      1:55:53
   9.  1164 Gavin Richardson               Avon CO         49 1      1:58:09
  10.   986 Christopher Kelly              Longmont CO     49 1      2:06:41
  11.  1150 Jeff Harrison                  Denver CO       40 1      2:12:04
  12.   984 Ivo Ivanov                     Gypsum CO       44 1      2:12:34
  13.  1129 Shaoping Zhou                  Buffalo Gore IL 49 1      2:17:46
  14.   935 Mark Scheel                    Denver CO       43 1      2:21:50
Female 40 to 49
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1056 Megan Boord                    Edwards CO      41 1      1:49:35
   2.  1084 Lisa Isom                      Edwards CO      46 1      1:51:34
   3.  1124 McKenna Douglas                Vail CO         43 1      1:55:11
   4.   944 Abby Adams                     Gypsum CO       41 1      2:09:17
   5.  1110 Katrin Laird Anderson          Frisco CO       48 1      2:14:59
   6.  1032 Valerie Sloniker               Vail CO         49 1      2:18:46
   7.  1125 Amanda Mikels                  Vail CO         41 1      2:22:12
   8.  1153 Lisa Morton                    Taylor City CO  42 1      2:22:37
   9.   983 Kris Ingols                    Hayden CO       48 1      2:23:41
  10.  1111 Ada Borg                       Edwards CO      46 1      2:27:47
  11.   919 Monica Lacroix                 Broomfield CO   49 1      2:34:58
  12.  1170 Gladys Felix Mendoza           Colorado spring 41 1      2:41:29
  13.   920 Carrie Larson                  Gypsum CO       49 1      2:41:47
  14.  1077 Tanya Rippeth                  Edwards CO      43 1      2:52:17
  15.  1017 Kirstie O'Donnell              Loveland CO     45 1      3:09:00
  16.  1059 Kari Taylor-Romero             Colorado Spring 41 1      3:11:39
  17.  1031 Jennifer Simanovicki           Byers CO        48 1      5:05:50
Male 50 to 59
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1011 Rory Murtagh                   Boulder CO      55 1      1:49:47
   2.  1184 Dan Brewster                                   53 1      1:49:57
   3.  1072 Bill Hintze                    Fort Collins CO 58 1      1:55:06
   4.   977 William Heller                 Boca Raton FL   50 1      2:01:24
   5.  1132 Karl Krueger                   Avon CO         51 1      2:06:05
   6.   901 Brian Dunfey                   Minturn CO      59 1      2:12:23
   7.   996 Steven May                     Edwards CO      56 1      2:15:34
   8.  1108 Steve Karl                     Midwhite KY     56 1      2:16:01
   9.  1095 Tony Tapia                     Denver CO       56 1      2:30:34
  10.   975 David Hass                     Broomfield CO   51 1      2:31:48
  11.  1013 Jesper Nergaard                Lakewood CO     56 1      2:35:45
  12.   964 Phil Chamberlin                Broomfield CO   58 1      2:38:32
  13.  1098 Ken Peralez                    Castle Rock CO  50 1      2:48:21
  14.  1165 Jarrett Davis                  Avon CO         53 1      2:52:31
  15.  1181 Scott Beegun                   Boulder CO      51 1      3:02:27
Female 50 to 59
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   972 Karen Ghent                    Edwards CO      57 1      2:03:20
   2.  1036 Bonnie Taxman                  Boulder CO      58 1      2:10:53
   3.   978 Susan Helm-Murtagh             Boulder CO      53 1      2:16:07
   4.   955 Liz Blei                       Morrison CO     58 1      2:16:14
   5.   939 Terri Sommer                   Frisco CO       59 1      2:17:40
   6.  1123 Amber Prince                   Avon CO         52 1      2:26:45
   7.  1161 Sara Olazabal                  Vail CO         55 1      2:31:10
   8.   987 Diane Kelsay                   Monument CO     54 1      2:42:19
   9.  1133 Dawn Frider                    Denver CO       51 1      2:43:43
  10.  1114 Julie Rosiek                   Colleyville TX  50 1      2:44:57
  11.  1099 Lori Crystal                   Castle Rock CO  54 1      2:48:21
  12.  1035 Lisa Tannahill                 Longmont CO     54 1      2:50:57
Male 60 to 69
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   936 Victor Selenow                 Buena Vista CO  66 1      2:14:47
   2.  1025 Robert Russo                   East Troy WI    65 1      2:15:08
   3.   960 Eric Carpenter                 Conifer CO      63 1      2:20:50
   4.  1096 James Shelden                  Atlanta GA      62 1      2:21:00
   5.  1128 Doug Beagle                    Houston TX      68 1      2:25:54
   6.  1109 Bradley Schiff                 Indialantic FL  65 1      2:35:21
   7.  1008 James Morton                   Craig CO        62 1      2:41:52
   8.   925 Donald Mann                    Buena Vista CO  62 1      2:49:19
   9.  1071 James Farkas                   Leadville CO    62 1      3:32:40
Female 60 to 69
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   906 Nancy Dolan                    Paonia CO       62 1      2:17:47
   2.   905 Barbara Dolan                  Buena Vista CO  62 1      2:17:48
   3.  1069 Francoise Carpenter            Fort Collins CO 69 1      3:23:57
Male 70 & over
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.   927 Jim Mykleby                    Leadville CO    71 1      2:35:00
   2.   921 Helmut Linzbichler             Leadville CO    76 1      2:58:27
   3.   938 Marlin Smickley                Edwards CO      80 1      3:37:46
   4.  1183 Michael Weisser                Edwards CO      79 1      3:40:48
Female 70 & over
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1127 Jo May                         Houston TX      70 1      3:40:05
   2.  1016 Donna Nicholas-Griesel         Coaldale CO     72 1      4:08:24