Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

2017MTB VRD
Results for the Men's Beginner
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  808 Cole Weathers        Vail Junior Cycling            MBG   34:17    75
   2.  975 Miles Henson         Howard Head                    MBG   35:12    65
   3.  740 Chris Knerl          Howard Head                    MBG   35:25    55
   4. 5175 Nash Lucas           Eagle BMX Vail Jr Cycling      MBG   35:26    45
   5.  702 Bryan Urban                                         MBG   37:42    35
   6.  701 Chris Pitman                                        MBG   40:00    25
   7. 5162 Craig Lathram                                       MBG   40:44    15
   8.  852 Fernando Ocampo                                     MBG   41:58    5
   9.  806 Ivo Ivanov           Howard Head                    MBG   42:30    5
  10.  800 Matt Koch            Pedal Power                    MBG   43:20    5
Results for the Women's Beginner
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  703 Kerry Brown          Dusty Boot/Mtn Pedaler         WBG   42:57    85
   2.  964 Caroline Benny       Pedal Power                    WBG   43:57    75
   3. 5165 Josephine Trueblood                                 WBG   44:48    65
   4.  786 Nancy Mires          East West                      WBG   45:04    55
   5.  885 Mitchek Colley       Pepal Power                    WBG   47:48    45
   6.  704 Chelsea Dentler      Howard Head                    WBG   49:23    35
   7.  769 Shannatay Bergeron   Howard Head                    WBG   49:33    25
   8.  821 Samantha Lathram     Assos/Venture                  WBG   50:53    15
   9.   83 Dariana Elizalde     The Cycle Effect               WBG   54:36    5
  10.  854 Vida Wilson                                         WBG   54:40    5
  11.  775 Emily Jimenez        The Cycle Effect               WBG   58:09    5
  12.   86 Saray Gonzalez       Cctle Effe                     WBG   59:11    3
  13.   21 Valeria Hernandez    The Cycle Effect               WBG 1:15:26    5
  14.   75 Alondra Hernandez    Cycle Effect                   WBG 1:23:02    5
Results for the Men's Sport 18 & U
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.   11 Eli Smith            Vail Junior Cycling            MJS   57:22    85
   2.  836 Aidan Duffy          Vail Junior Cycling            MJS   57:33    75
   3.  807 David Sanders-KuleszaVail Junior Cycling            MJS   58:30    65
   4.  825 Andrew Rogers        Vail Junior Cycling            MJS   58:56    55
   5.  742 Austin Burt          Dusty Boot/Mtn Pedaler         MJS   59:33    45
   6.  833 Liam Clevenger       Vail Junior Cycling            MJS 1:00:14    35
   7.  883 Halsey Lucas         Eagle Cty BMX                  MJS 1:07:56    25
   8.  961 Maxwell Timm         Assos/Venture                  MJS 1:09:08    15
Results for the Women's Sport 18 & U
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  816 Berit Frischholz     Vail Junior Cycling            WJS 1:08:51    75
   2.  774 Karen Gonzalez       The Cycle Effect               WJS 1:27:02    60
Results for the Men's Sport
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  819 Michael Hand         Assos/Venture                  MSP   58:20    85
   2.  838 Miles Gentry         Assos/Venture                  MSP   58:42    75
   3.  739 Chris Gleeson        Howard Head                    MSP 1:02:22    65
   4.  952 John Martin          Assos/Venture                  MSP 1:03:04    55
   5.  738 Yann Benjamin        Dusty Boot/Mtn Pedaler         MSP 1:04:02    45
   6.  741 Geofrey Ochs         Pedal Power                    MSP 1:04:12    35
   7. 5161 Kevin Haas                                          MSP 1:08:04    25
   8. 5159 Joe Casey            Bdb                            MSP 1:16:04    15
   9. 5164 Jason Steinberg                                     MSP 1:16:11    5
Results for the Women's Sport
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  772 Hailee Rustad        The Cycle Effect               WSP 1:09:58    75
   2.  837 Anna Earl            East West                      WSP 1:25:24    60
Results for the Men's Vet Sport
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  750 Todd Foral           Dusty Boot/Mtn Pedaler         MVS 1:00:28    85
   2.  749 Mike Eastabrooks     Dusty Boot/Mtn Pedaler         MVS 1:02:10    75
   3.  783 Peter Kan                                           MVS 1:04:45    65
   4.  752 Adam Kowalski        Howard Head                    MVS 1:05:36    55
   5. 5115 Matt Razo                                           MVS 1:07:15    45
   6. 5109 Josh Colley                                         MVS 1:11:37    35
Results for the Women's Vet Sport
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  782 Katie Jones          Howard Head                    WVS 1:10:33    75
   2.  781 Tanya Walker                                        WVS 1:17:20    60
   3. 5116 Jessica Bechard      Sacred cycle                   WVS 1:25:38    45
Results for the Men's Masters Sport
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  813 Matt Donovan                                        MMS 1:01:51    85
   2.  751 Innes Isom           Pedal Power                    MMS 1:03:08    75
   3.  792 Chip Craft           Pedal Power                    MMS 1:04:52    65
   4.  728 Pedro Campos         Howard Head                    MMS 1:05:11    55
   5.  730 Randy Tuggle         Dusty Boot/Mtn Pedaler         MMS 1:05:19    45
   6.  856 Alex Mintling                                       MMS 1:06:05    35
   7.  731 Steve Wallace        Dusty Boot/Mtn Pedaler         MMS 1:14:21    25
   8. 5103 Paul Whaley                                         MMS 1:19:40    15
   9.  846 Paul Gordon                                         MMS 1:35:07    5
Results for the Women's Masters Sport
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  796 Jerri Niemeyer       East West                      WMS 1:11:55    75
   2.  802 Sharon O'Grady       Pedal Power                    WMS 1:12:33    60
   3. 5169 Nicole Bradford                                     WMS 1:15:38    45
   4.  841 Carrie Larson        East West                      WMS 1:23:52    30
   5.  763 Susan Weiss          Howard Head                    WMS 1:25:35    15
Results for the Men's Grandmasters
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  789 Ron Gruber           Pedal Power                    MGM   58:52    85
   2.  810 Charles Brown        Dusty Boot/Mtn Pedaler         MGM   59:01    75
   3.  721 Bill MacFarlane      Pedal Power                    MGM 1:00:12    65
   4.  861 Steven Kirchner      Pedal Power                    MGM 1:00:37    55
   5.  735 Mark Nelson          Dusty Boot/Mtn Pedaler         MGM 1:01:57    45
   6.  960 John Shipp           Dusty Boot/Mtn Pedaler         MGM 1:06:21    35
   7.  955 Steve Sheldon                                       MGM 1:11:21    25
Results for the Men's Single Speed
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  801 Ciro Zarate          Pedal Power                    MSS   54:45    85
   2.  823 Mark Nesline         Vail Junior Cycling            MSS   56:42    75
   3.  734 Richard Knapp        Dusty Boot/Mtn Pedaler         MSS   57:13    65
   4. 5099 Travis Macy          The Adrenalin Project          MSS 1:00:18    55
   5.  736 Jeffrey Rank         Dusty Boot/Mtn Pedaler         MSS 1:02:49    45
   6. 5172 Battista Psenda      Wilderness Sports              MSS 1:07:41    35
Results for the Women's Single Speed
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  705 Jessica Droze        The Cycle Effect               WSS 1:33:17    75
Results for the Men's Clydesdale
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  710 Tim Halbakken        Howard Head                    CLY 1:01:54    75
   2.  711 Robert Moehring      Dusty Boot/Mtn Pedaler         CLY 1:02:35    60
   3.  708 Jason Bent           Dusty Boot/Mtn Pedaler         CLY 1:04:40    45
   4.  820 David Hawkins        Howard Head                    CLY 1:15:27    30
Results for the Men's Expert
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  811 Sam Brown            Dusty Boot/Mtn Pedaler         MEX   52:02   100
   2.  845 Jeff Cheever         Avout Racing                   MEX   52:55    85
   3.  715 Wyatt Moehring       Pedal Power                    MEX   53:10    80
   4. 5110 Shaun Martin         Yetis grind                    MEX   53:48    75
   5.  972 Ben Kooiman          Assos/Venture                  MEX   55:06    70
   6.  717 Marshall Troutner    Dusty Boot/Mtn Pedaler         MEX   56:55    65
   7.  805 Kris Ochs            Howard Head                    MEX   57:20    60
   8.  799 Charles Koch         Pedal Power                    MEX   57:52    55
   9.  798 Brandon Hanson       Pedal Power                    MEX   58:13    50
  10.  718 Kyle Wilcox          Howard Head                    MEX   58:30    45
  11. 5166 Collin Wilson                                       MEX 1:00:18    40
  12.  714 Grant Gipson         Pedal Power                    MEX 1:00:27    35
  13.  716 Michael Sherven      Dusty Boot/Mtn Pedaler         MEX 1:00:52    30
  14. 5112 Robert Burnett                                      MEX 1:04:28    25
  15.  713 Dan Findley          Pedal Power                    MEX 1:05:57    20
Results for the Women's Expert
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  755 Janel Klug           Dusty Boot/Mtn Pedaler         WEX 1:04:27    75
   2.  958 Gaja Wilson          Vail Junior Cycling            WEX 1:05:14    60
   3.  756 Nicole Martin        Pedal Power                    WEX 1:05:42    45
   4.  855 Sarah Smith          Vail Junior Cycling            WEX 1:06:08    30
   5.  778 Sydney Sappenfield   Dusty Boot/Mtn Pedaler         WEX 1:15:38    15
Results for the Men's Vet Expert
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  743 Peter Davis          Dusty Boot/Mtn Pedaler         MVE   55:09    85
   2.  835 Michael Dorr         East West                      MVE   56:19    75
   3.  832 Samuel Bennett       Assos/Venture                  MVE   59:18    65
   4.  831 Jacob Bangtson       Assos/Venture                  MVE 1:00:05    55
   5.  746 Marty Golembiewski   Pedal Power                    MVE 1:01:11    45
   6.  747 Lew Perna            Howard Head                    MVE 1:02:30    35
   7. 5217 Will Desportes                                      MVE 1:02:33    25
   8.  848 Noah Klug            Mso                            MVE 1:07:31    15
Results for the Women's Vet Expert
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  779 Rebecca Howland      Howard Head                    WVE 1:03:20    75
   2.  780 Jennifer Razee       East West                      WVE 1:05:26    60
   3. 5174 Dawn Vogeler         Yeti's Grind                   WVE 1:06:16    45
   4.  795 Ashleigh Krehbiel    Howard Head                    WVE 1:09:28    30
Results for the Men's Masters Expert
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  727 Jason Russell        Dusty Boot/Mtn Pedaler         MME   58:18    85
   2.  725 John Lettice         Dusty Boot/Mtn Pedaler         MME   58:40    75
   3.  724 Mike Gibbs           Pedal Power                    MME   59:19    65
   4.  787 Mike Trueblood       East West                      MME 1:00:18    55
   5.  788 Jay Sapp             Goat Training                  MME 1:00:45    45
   6.  830 Dawes Wilson         Pedal Power                    MME 1:05:31    35
   7. 5102 Karl Krupp                                          MME 1:05:56    25
Results for the Women's Masters Expert
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5111 Jenn Spinelli        yETIS GRIND                    WME 1:02:26    85
   2.  759 Pavan Krueger        Pedal Power                    WME 1:07:39    75
   3.  760 Heather Sappenfield  Dusty Boot/Mtn Pedaler         WME 1:09:25    65
   4.  860 Heidi Trueblood      East West                      WME 1:10:10    55
   5.  761 Bev Smith            Dusty Boot/Mtn Pedaler         WME 1:12:05    45
   6.  762 Terry Stimac         Dusty Boot/Mtn Pedaler         WME 1:16:24    35
Results for the Men's Pro Elite
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5114 Henry Nadell         CZ Racing                      MPE   49:41    75
   2.  847 Jay Henry            Pedal Power                    MPE   49:50    60
   3.  732 Jeff Kerkove         Dusty Boot/Mtn Pedaler         MPE   54:32    45
   4. 5167 Brad Zoller                                         MPE   57:46    30
Results for the Women's Pro Elite
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  767 Karen Jarchow        Dusty Boot/Mtn Pedaler         WPE   58:31    75
   2.  764 Marlee Dixon         Dusty Boot/Mtn Pedaler         WPE   59:25    60
   3.  768 Gretchen Reeves      Pedal Power                    WPE 1:00:20    45
   4.  766 Lisa Isom            Pedal Power                    WPE 1:02:01    30
   5.  963 Anna Martin          Pedal Power                    WPE 1:03:29    15
2015 YouthMTB Logo for results
Results for the Beginner Boys 8-10
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1. 5160 Andrew Forstl                                       11:38   100
   2. 5097 Miles Kipp                                          12:35    85
   3.    9 Erie Asselin                                        12:41    80
   4. 5100 Caden McCormick                                     12:56    75
   5.    2 Freedom Bennett      Assos/Venture                  13:12    70
   6.   74 Michael VanvalkenburgVail Mtn. Bike Camps           13:45    65
   7. 5101 Jackson Woodworth                                   14:14    60
   8.   81 Colin Glackin        Alpine Quest Sports            14:43    55
   9.   13 Luca Isom            Pedal Power                    15:47    50
  10.   25 Teagan Larsen                                       18:59    45
Results for the Beginner Girls 8-10
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.    3 Priscilla Bennett    Assos/Venture                  16:39   100
   2.   19 Hudson Huggins                                      17:55    85
Results for the Beginner Girls 11-14
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.   66 Anamaria Montes      The Cycle Effect               12:03   100
   2.   61 Zoe Greener          The Cycle Effect               12:12    85
   3.   12 Karen Sandoval       The Cycle Effect               13:16    80
   4. 5104 Ripley Colley                                       13:28    75
   5. 5163 Kyleena Lathram                                     13:45    70
   6.   56 Roxanne Chesery      The Cycle Effect               14:22    65
   7.   20 Lily Carullo         The Cycle Effect               14:34    60
   8.   28 Dessa Blevins        Cycle Effect                   21:29    55
Results for the Beginner Boys 11-14
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.    4 Truett Bennett       Assos/Venture                  10:45   100
   2. 5096 Matas Katieb                                        11:39    85
   3.   26 Max Larsen                                          11:48    80
   4.   94 Hunter Peterson      Vail Mtn. Bike Camps           11:52    75
   5.  100 Michael Carullo                                     12:31    70
   6.   10 Sean Asselin                                        14:13    65
Results for the Sport Girls 11-14
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.   55 Lizbeth Andrade      The Cycle Effect               36:24   100
   2.   82 Izzy Glackin         Vail Junior Cycling            36:47    85
   3. 5170 Coco Diemar          Twenty20                       36:57    80
   4.   24 Avery Forstl                                        37:22    75
   5. 5173 Nina Schamberger     Pedal Power                    37:56    70
   6.   69 Stella Sanders-KulezaCycle Effect                   38:59    65
   7.   70 Zosia Skiba          The Cycle Effect               40:32    60
   8.   58 Miranda Fernandez    The Cycle Effect               43:16    55
   9.   27 Harley Blevins       Cycle Effect                   44:59    50
  10.   29 Briannna Vastine     Cycle                          53:20    45
Results for the Sport Boys 11-14
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.   91 Ian Rogers           Vail Mtn. Bike Camps           28:48   100
   2.   90 Will Bettenhausen                                   29:17    85
   3.    7 Mack Dorf            Assos/Venture                  29:24    80
   4.   73 Erik Novy            Glenwood Dirt Demons           30:42    75
   5.   17 Tommy Johnson        Vail Junior Cycling            30:59    70
   6. 5171 Jack Diemar                                         31:07    65
   7.   92 Reiner Schmidt       Vail Mtn. Bike Camps           31:41    60
   8.   96 Andrew Lombardi                                     32:08    55
   9.   23 Conner Wilson        Vail Mt Bike Camps             32:15    50
  10.   95 Spencer Peterson     Vail Mtn. Bike Camps           32:17    45
  11.   78 Robert Bretz                                        32:22    40
  12. 5095 Hayden Kreuger       Pedal Power                    35:47    35
  13.   80 Spencer Tuggle       Pugzarillaz                    36:05    30
  14.   79 Jackson Bumgardner   Vvmc                           36:22    25
Results for the Beginner Boys 15-17
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.   18 Ian MacFarlane       Vail Junior Cycling            35:13   100
2017MTB VRD

Results for the Men's Beginner

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  740 Chris Knerl          Howard Head                    MBG   38:15    85
   2.  975 Miles Henson         Howard Head                    MBG   39:42    75
   3. 5107 Ethan Davis          808 Distill                    MBG   44:35    65
   4.  852 Fernando Ocampo                                     MBG   45:24    55
   5.  800 Matt Koch            Pedal Power                    MBG   47:02    45
   6.  806 Ivo Ivanov           Howard Head                    MBG   49:06    35

Results for the Women's Beginner

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.   16 Bayli McSpadden      Vail Junior Cycling            WBG   40:36    85
   2.  703 Kerry Brown          Dusty Boot/Mtn Pedaler         WBG   48:15    75
   3.  964 Carolina Benney      Pedal Power                    WBG   53:07    65
   4. 5254 Alana Hurst                                         WBG   53:48    55
   5.  821 Samantha Lathram     Assos/Venture                  WBG   54:08    45
   6.  854 Vida Wilson                                         WBG 1:05:20    35

Results for the Men's Sport 18 & U

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.   11 Eli Smith            Vail Junior Cycling            MJS 1:07:00    85
   2.  807 David Sanders-KuleszaVail Junior Cycling            MJS 1:08:13    75
   3.  836 Aidan Duffy          Vail Junior Cycling            MJS 1:10:31    65
   4.  833 Liam Clevenger       Vail Junior Cycling            MJS 1:10:51    55
   5.  825 Andrew Rogers        Vail Junior Cycling            MJS 1:12:51    45
   6.  961 Maxwell Timm         Assos/Venture                  MJS 1:21:38    35

Results for the Men's Sport

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  819 Michael Hand         Assos/Venture                  MSP 1:09:34    85
   2.  838 Miles Gentry         Assos/Venture                  MSP 1:13:38    75
   3.  741 Geofrey Ochs         Pedal Power                    MSP 1:14:56    65
   4.  952 John Martin          Assos/Venture                  MSP 1:16:45    55
   5.  785 Paul Datsko          East West                      MSP 1:17:25    45
   6.  739 Chris Gleeson        Howard Head                    MSP 1:21:00    35
   7. 5118 Michael Niemeyer                                    MSP 1:29:06    25
   8.  702 Bryan Urban                                         MSP 1:29:45    15

Results for the Women's Sport

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  771 Shauna Nelson        Howard Head                    WSP 1:36:24    75
   2.  770 Ashley Dentler       Howard Head                    WSP 1:43:43    60
   3.  837 Anna Earl            East West                      WSP 2:03:19    45

Results for the Men's Vet Sport

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  749 Mike Eastabrooks     Dusty Boot/Mtn Pedaler         MVS 1:16:02    75
   2.  752 Adam Kowalski        Howard Head                    MVS 1:20:41    60
   3. 5130 Chris Knight         Avout Racing                   MVS 1:22:05    45
   4. 5120 Matthew Razo                                        MVS 1:23:04    30

Results for the Women's Vet Sport

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  782 Katie Jones          Howard Head                    WVS 1:29:28   75

Results for the Men's Masters Sport

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  792 Chip Craft           Pedal Power                    MMS 1:19:09    75
   2.  751 Innes Isom           Pedal Power                    MMS 1:21:32    60
   3.  953 David Ozog           East West                      MMS 1:25:14    45
   4.  728 Pedro Campos         Howard Head                    MMS 1:26:37    30
   5. 5127 Barry Monroe                                        MMS 1:27:34    15

Results for the Women's Masters Sport

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5219 Nicole Bradford                                     WMS 1:37:13    75
   2.  802 Sharon O'Grady       Pedal Power                    WMS 1:38:40    60
   3.  796 Jerri Niemeyer       East West                      WMS 1:40:49    45
   4.  858 Michelle Wolffe      Vail Valley Mtn. Bike Assoc.   WMS 1:54:13    30

Results for the Men's Grandmasters

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5220 Paul Hields                                         MGM 1:10:01    85
   2.  789 Ron Gruber           Pedal Power                    MGM 1:10:34    75
   3.  735 Mark Nelson          Dusty Boot/Mtn Pedaler         MGM 1:10:47    65
   4.  861 Steven Kirchner      Pedal Power                    MGM 1:11:07    55
   5.  721 Bill MacFarlane      Pedal Power                    MGM 1:11:51    45
   6.  722 Jim Smith            Dusty Boot/Mtn Pedaler         MGM 1:14:38    35
   7.  810 Charles Brown        Dusty Boot/Mtn Pedaler         MGM 1:17:10    25
   8. 5119 Keith Samuels                                       MGM 1:27:59    15
   9. 5128 Michael Harms        Apex Dental                    MGM 1:28:36    5
  10.  719 Jeffrey Apps         Pedal Power                    MGM 1:37:09    5
  11.  884 Bruce Kelly          Pedal Power                    MGM 1:47:21    5

Results for the Men's Single Speed

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  801 Ciro Zarate          Pedal Power                    MSS 1:23:09    75
   2.  734 Richard Knapp        Dusty Boot/Mtn Pedaler         MSS 1:25:09    60
   3.  823 Mark Nesline         Vail Junior Cycling            MSS 1:34:43    45
   4.  736 Jeffrey Rank         Dusty Boot/Mtn Pedaler         MSS 1:36:40    30
   5. 5257 Battista Psenda      Wilderness Sports              MSS 1:49:58    15

Results for the Men's Clydesdale

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  708 Jason Bent           Dusty Boot/Mtn Pedaler         CLY 1:16:17    75
   2.  711 Robert Moehring      Dusty Boot/Mtn Pedaler         CLY 1:17:15    60
   3.  828 Jimmy Vonesh         Pedal Power                    CLY 1:24:51    45
   4.  820 David Hawkins        Howard Head                    CLY 1:41:37    30

Results for the Men's Expert

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  845 Jeff Cheever         Avout Racing                   MEX 1:16:54    85
   2.  811 Sam Brown            Dusty Boot/Mtn Pedaler         MEX 1:20:31    75
   3.  713 Dan Findley          Pedal Power                    MEX 1:20:49    65
   4.  715 Wyatt Moehring       Pedal Power                    MEX 1:22:52    55
   5.  805 Kris Ochs            Howard Head                    MEX 1:24:31    45
   6.  799 Charles Koch         Pedal Power                    MEX 1:26:02    35
   7.  717 Marshall Troutner    Dusty Boot/Mtn Pedaler         MEX 1:27:28    25
   8.  956 Calvin Trudea        Vail Junior Cycling            MEX 1:27:51    15
   9.  798 Brandon Hanson       Pedal Power                    MEX 1:30:59    5
  10.  972 Ben Kooiman          Assos/Venture                  MEX 1:37:53    5
  11.  716 Michael Sherven      Dusty Boot/Mtn Pedaler         MEX 1:41:10    5

Results for the Women's Expert

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  855 Sarah Smith          Vail Junior Cycling            WEX 1:21:12    85
   2. 5123 Maddie Gerstein      Pepal Power                    WEX 1:22:50    75
   3.  849 Heidi Livran         Assos/Venture                  WEX 1:24:30    65
   4.  778 Sydney Sappenfield   Dusty Boot/Mtn Pedaler         WEX 1:25:06    55
   5.  958 Gaja Wilson          Vail Junior Cycling            WEX 1:26:42    45
   6.  757 Jennie Thorne        Dusty Boot/Mtn Pedaler         WEX 1:42:25    35

Results for the Men's Vet Expert

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  814 Brandon Dysterhouse  Assos/Venture                  MVE 1:23:08    85
   2.  832 Samuel Bennett       Assos/Venture                  MVE 1:26:58    75
   3.  745 Peter Fralick        Dusty Boot/Mtn Pedaler         MVE 1:27:35    65
   4.  743 Peter Davis          Dusty Boot/Mtn Pedaler         MVE 1:27:53    55
   5.  831 Jacob Bangtson       Assos/Venture                  MVE 1:33:11    45
   6.  817 Mike Glass           Assos/Venture                  MVE 1:34:39    35
   7.  746 Marty Golembiewski   Pedal Power                    MVE 1:53:05    25
   8.  848 Noah Klug            Mso                            MVE 1:58:20    15

Results for the Women's Vet Expert

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  779 Rebecca Howland      Howard Head                    WVE 1:18:31    75
   2.  795 Ashleigh Krehbiel    Howard Head                    WVE 1:29:55    60

Results for the Men's Masters Expert

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  727 Jason Russell        Dusty Boot/Mtn Pedaler         MME 1:26:27    85
   2.  791 Tyson Hall           Pedal Power                    MME 1:27:35    75
   3.  954 Adam Plummer         Pedal Power                    MME 1:30:29    65
   4.  788 Jay Sapp             Goat Training                  MME 1:38:17    55
   5.  830 Dawes Wilson         Pedal Power                    MME 1:45:35    45
   6. 5117 Greg McKennis                                       MME 1:55:57    35

Results for the Women's Masters Expert

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5126 Jenn Spinelli        Yetis Grind                    WME 1:20:21    85
   2.  759 Pavan Krueger        Pedal Power                    WME 1:24:00    75
   3.  760 Heather Sappenfield  Dusty Boot/Mtn Pedaler         WME 1:24:21    65
   4.  758 Beth Bush            Howard Head                    WME 1:30:21    55
   5.  761 Bev Smith            Dusty Boot/Mtn Pedaler         WME 1:31:36    45
   6.  790 Roxanne Hall         Pedal Power                    WME 1:31:52    35

Results for the Men's Pro Elite

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  847 Jay Henry            Pedal Power                    MPE 1:12:27    75
   2. 5255 Nicholas Jenkins     Summit Competitive Cyclist     MPE 1:14:03    60
   3. 5124 Jake Wells           Tokyo Joes                     MPE 1:15:08    45
   4. 5256 Nolan Jenkins        Summit Competitive Cyclist     MPE 1:16:08    30
   5.  732 Jeff Kerkove         Dusty Boot/Mtn Pedaler         MPE 1:26:29    15

Results for the Women's Pro Elite

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  764 Marlee Dixon         Dusty Boot/Mtn Pedaler         WPE 1:26:54    75
   2.  768 Gretchen Reeves      Pedal Power                    WPE 1:29:02    60
   3.  767 Karen Jarchow        Dusty Boot/Mtn Pedaler         WPE 1:29:26    45
   4. 5125 Ezra Smith                                          WPE 1:36:56    30
   5.  755 Janel Klug           Dusty Boot/Mtn Pedaler         WPE 1:47:31    15

La Sportiva Vail Hill Climb presented by Montain Haus July 8, 2017 - Award Winners

Male Champions

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     1 Seth Hirsch                    Omaha NE         18   52:49
                       2.     2 Tyler Curtis                   Golden CO        27   55:14
                       3.     3 Kurt Roeser                    Boulder CO       30   55:19

Female Champions

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    14 Lesley Paterson                San Diego CA     37 1:01:55
                       2.    18 Emma Kenton                    Broomfield CO    29 1:02:57
                       3.    19 Brandy Erholtz                 Evergreen CO     39 1:03:08

Male 19 & Under

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     1 Seth Hirsch                    Omaha NE         18   52:49
                       2.    12 Franklin Reilly                Edwards CO       18 1:01:00
                       3.    13 Nathaniel Badger               Edwards CO       18 1:01:17
                       4.    25 Andrew Rogers                  Vail CO          15 1:05:18
                       5.    33 Chris Seabury                  Avon CO          17 1:08:46
                       6.    34 Max Grimaldi                   Edwards CO       18 1:08:46
                       7.    35 Luke Morrissey                 Eagle CO         15 1:09:09
                       8.    38 Graham Houtsma                 Amherst WI       19 1:09:24
                       9.    49 Marcus Gore                    Vail CO          16 1:11:03
                      10.    58 Jason Macaluso                 Vail CO          15 1:12:24
                      11.    59 Colin Szuch                    Evergreen CO     15 1:12:49
                      12.    60 Cameron Wolfe                                   16 1:12:56
                      13.    66 Max Timm                       Vail CO          16 1:13:29
                      14.    68 Ian Hardenbergh                Edwards CO       16 1:13:40
                      15.    74 Parker Rodeen                  Vail CO          17 1:14:54
                      16.    84 Davis Krueger                  Edwards CO       15 1:16:45
                      17.    97 Declan Gore                    Vail CO          14 1:20:51
                      18.   190 Finn Sullivan                  Eagle CO         11 1:38:16
                      19.   245 Couper Staub                   Denver CO        15 1:49:43

Female 19 & Under

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    26 Alayna Szuch                   Evergreen CO     13 1:05:19
                       2.    55 Alexandra Raichart             Edwards CO       17 1:11:59
                       3.    56 Naomi Harding                  Edwards CO       16 1:11:59
                       4.    64 Grace Johnson                  Edwards CO       15 1:13:20
                       5.    72 Lizzy Harding                  Edwards CO       15 1:14:40
                       6.    73 Selma Nevin                    Edwards CO       12 1:14:52
                       7.   110 Molly Blakslee                 Vail CO          14 1:22:10
                       8.   116 Megan Bamford                  Avon CO          17 1:23:07
                       9.   128 Haley Brewster                 Avon CO          14 1:26:11
                      10.   133 Sharon Seabury                 Avon CO          15 1:26:46
                      11.   141 Emma Blakslee                  Vail CO          16 1:28:49
                      12.   166 Lindsey Whitton                Evergreen CO     11 1:33:50
                      13.   171 Meredith Wood                  Addison TX       18 1:35:06
                      14.   174 Annie Blakslee                 Vail CO          19 1:35:13
                      15.   175 Sophia Grewal                  Cordillera CO    16 1:35:13
                      16.   191 Victoria Weier                 Amherst WI       16 1:38:23
                      17.   223 Gracie Shanley                 Edwards CO       16 1:45:08
                      18.   256 Bianca Lipton                  Edwards CO       13 1:55:40

Male 20 to 29

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     2 Tyler Curtis                   Golden CO        27   55:14
                       2.    11 Adrian MacDonald               Fort Collins CO  28 1:00:08
                       3.    17 Watkins Fulk-Gray              Carbondale CO    27 1:02:31
                       4.    21 Chris Southwick                Vail CO          27 1:04:30
                       5.    22 Parker McDonald                Wolcott CO       21 1:04:30
                       6.    24 Brandon Sheard                 Eagle CO         20 1:05:04
                       7.    36 Thomas Woodson                 Boulder CO       26 1:09:12
                       8.    41 Ben Boese                      Wolcott CO       28 1:09:48
                       9.    46 Tucker McCrerey                Frisco CO        23 1:10:40
                      10.    80 Mike Smith                     Lakewood CO      25 1:16:03
                      11.    81 Erik Cumming                   Boulder CO       27 1:16:23
                      12.    96 Theo Krause                    Vail CO          28 1:20:12
                      13.   108 Scott Karpen                   Denver CO        29 1:22:07
                      14.   118 John Delcalzo                  Oberlin OH       29 1:23:47
                      15.   139 Logan Ruark                    Edwards CO       20 1:28:46
                      16.   170 Ryan Ward                      Golden CO        29 1:34:56

Female 20 to 29

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    18 Emma Kenton                    Broomfield CO    29 1:02:57
                       2.    30 Ashley Kempton                 Golden CO        29 1:06:50
                       3.    44 Isabella Fallon                Boulder CO       22 1:10:29
                       4.    57 Marina Egorov                  Vail CO          28 1:12:11
                       5.    70 Kelsey Collins                 Eagle CO         27 1:14:27
                       6.    75 Megan Bryant                   Wolcott CO       27 1:15:06
                       7.    93 Kendall Wilson                 Vail CO          28 1:19:00
                       8.   103 Breana Rudiger                 Avon CO          22 1:21:28
                       9.   113 Maddie Stevens                 Vail CO          23 1:22:38
                      10.   119 Letitia Fickling               Denver CO        25 1:24:04
                      11.   129 Gillian Lane                   Edwards CO       27 1:26:12
                      12.   137 Clare Zwaig                    Avon CO          28 1:28:12
                      13.   140 Connie Leaf                    Vail CO          29 1:28:47
                      14.   160 Annie Leavitt                  Lakewood CO      25 1:32:21
                      15.   163 Julia Ashton                   Vail CO          23 1:33:07
                      16.   185 Ashlie Elliott                 Vail CO          29 1:37:16
                      17.   194 Margaret Procter               Avon CO          26 1:38:45
                      18.   213 Morgan Vanderveen              Golden CO        29 1:42:24
                      19.   236 Tamra Stanish                  Vail CO          27 1:47:23

Male 30 to 39

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     3 Kurt Roeser                    Boulder CO       30   55:19
                       2.     4 Jordan Jones                   Golden CO        35   56:03
                       3.     5 Matthew Kimpton                Golden CO        31   57:09
                       4.     9 Brent Levy                     Denver CO        35   59:32
                       5.    15 Kevin Gravina                  Golden CO        38 1:02:02
                       6.    16 Greg Decent                    Vail CO          37 1:02:03
                       7.    20 Cyrus Severance                Golden CO        37 1:04:29
                       8.    31 Rob Kosick                     Denver CO        39 1:06:52
                       9.    40 Peter Krzanowsky               Bailey CO        39 1:09:40
                      10.    42 Justin Moses                   Avon CO          32 1:10:02
                      11.    47 Jimmy Daly                     Avon CO          31 1:10:51
                      12.    51 Walt Bleser                    Vail CO          37 1:11:12
                      13.    62 John Trierweiler               Denver CO        34 1:13:01
                      14.    71 Brad Forth                     Vail CO          37 1:14:39
                      15.    78 David Gifford                  Edwards CO       30 1:15:53
                      16.    79 Jonathan Zeschin               Denver CO        31 1:16:00
                      17.    92 Tim Mt Pleasant                Avon CO          33 1:18:58
                      18.    98 Bartholomew Longworth          Vail CO          39 1:20:52
                      19.   102 Robort Stoops                  Vail CO          38 1:21:27
                      20.   117 David Twillmann                Denver CO        38 1:23:35
                      21.   121 Peter Holter                   Louisville CO    36 1:24:28
                      22.   135 Casey Adams                    Aspen CO         38 1:28:08
                      23.   156 Tom Ewert                      Edwards CO       36 1:31:34
                      24.   219 Emerson Farrell                Houston TX       37 1:44:46
                      25.   251 Elliott Farrell                Houston TX       31 1:53:33

Female 30 to 39

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    14 Lesley Paterson                San Diego CA     37 1:01:55
                       2.    19 Brandy Erholtz                 Evergreen CO     39 1:03:08
                       3.    23 Sarah Pizzo                    Lakewood CO      34 1:04:36
                       4.    27 Shawnie Mulligan               Gypsum CO        37 1:05:34
                       5.    32 Rachel Viele                   Vail CO          36 1:07:44
                       6.    37 Meaghan Gravina                Golden CO        31 1:09:21
                       7.    53 Jamie Falcon                   Breckenridge CO  39 1:11:17
                       8.    77 Kristin Renshaw                Littleton CO     33 1:15:11
                       9.    82 Rachael Cuellar                Albuquerque NM   35 1:16:25
                      10.    83 Hallie Silberman               Avon CO          38 1:16:26
                      11.    86 Jennifer Sommer                Glendale CO      34 1:17:19
                      12.    99 Adeline Holter                 Louisville CO    31 1:20:56
                      13.   104 Carlee Neumann                 Wolcott CO       34 1:21:29
                      14.   112 Shannon Schroeder              Crystal Lake IL  36 1:22:35
                      15.   114 Sunny Corrigan                 Vail CO          37 1:22:55
                      16.   122 Kate Levy                      Denver CO        33 1:25:13
                      17.   125 Melissa Bleser                 Vail CO          37 1:25:47
                      18.   132 Julia Cortada                  Vail CO          35 1:26:21
                      19.   165 Kate Allan                     Vail CO          38 1:33:43
                      20.   167 Andrea Ordorica                Vail CO          39 1:33:50
                      21.   172 Kristen Sutcliffe              Oberlin OH       34 1:35:08
                      22.   176 Heather Wiley                  Avon CO          30 1:35:40
                      23.   180 Kim Fuller                     Vail CO          30 1:36:21
                      24.   182 Tricia Hernandez               Houston TX       39 1:36:30
                      25.   188 Jennifer Fredrickson           Boulder CO       39 1:37:34
                      26.   192 Sharon Cohn                    Vail CO          37 1:38:28
                      27.   204 Kelly Daly                     Vail CO          30 1:39:47
                      28.   211 Katie Portz                    Vail CO          36 1:42:06
                      29.   227 Ardell Stoner                  Colorado Spring  38 1:46:46
                      30.   249 Leah Cain                      Gypsum CO        35 1:52:46
                      31.   252 Madison McCaulley              Edwards CO       30 1:53:38

Male 40 to 49

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     7 Brad Seng                      Boulder CO       47   58:02
                       2.     8 Gerald Romero                  Co Springs CO    45   59:12
                       3.    10 Eric Broecker                  Frisco CO        42   59:36
                       4.    29 Rich Airey                     Oklahoma City OK 41 1:06:46
                       5.    39 John Nayler                    Wasilla AK       46 1:09:37
                       6.    45 Bryan Beiner                   Colorado Spring  44 1:10:40
                       7.    50 Joe Pawlish                    Danville KY      45 1:11:08
                       8.    63 Matt Johnson                   Eagle CO         49 1:13:20
                       9.    69 Chris Hall                     Golden CO        41 1:14:12
                      10.    85 William Heller                 Boca Raton FL    49 1:16:46
                      11.    88 Jorge Quinzanos O              Vail CO          44 1:17:37
                      12.    95 Joe McClung                    Avon CO          40 1:19:46
                      13.   107 Brady Renshaw                  Littleton CO     40 1:21:57
                      14.   120 Tom Robinson                   Denver CO        47 1:24:08
                      15.   123 Robert Scott                   Salt Lake City U 41 1:25:16
                      16.   126 Dennis Lipton                  Edwards CO       49 1:25:48
                      17.   127 Doug Camana                    Clarksboro NJ    49 1:25:49
                      18.   138 Jason Randall                  Avon CO          45 1:28:13
                      19.   155 Simon Marshall                 San Diego CA     46 1:31:27
                      20.   168 Samuel Rivas                   Vail CO          45 1:33:51
                      21.   189 Kory Pryor                     Vail CO          44 1:38:11
                      22.   193 Neil White                     Tampa FL         44 1:38:42
                      23.   198 Greg Rose                      Boulder CO       41 1:39:20
                      24.   200 Joshua Feiger                  Boulder CO       45 1:39:35
                      25.   212 Randall Cole                   Edwards CO       42 1:42:19
                      26.   226 Abe Bakhit                     Omaha NE         42 1:46:29
                      27.   243 Corbett Whitton                Evergreen CO     48 1:49:41
                      28.   246 Jason Dietrich                 Kennett Square P 44 1:50:12
                      29.   247 Scott Vaneyk                   Englewood CO     47 1:50:40
                      30.   253 Ken Wimer                      Santa Monica CA  44 1:54:14
                      31.   267 John Beyer                     Boulder CO       48 2:00:47

Female 40 to 49

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    28 Anne Nevin                     Edwards CO       44 1:06:07
                       2.    43 Lizi Bolanos-Nauth             Boulder CO       44 1:10:12
                       3.    65 Kathy Wickum                   Lyons CO         49 1:13:28
                       4.    67 Anissa Schymik                 Lone Tree CO     46 1:13:31
                       5.    76 Amy Steffen                    Madison CT       41 1:15:09
                       6.    89 Jennifer Deutsch               Highlands Ranch  44 1:17:42
                       7.    90 Sarah Millett                  Edwards CO       44 1:18:32
                       8.   100 Sammantha Teuscher             Vail CO          45 1:21:13
                       9.   105 Sharon O'Grady                 Vail CO          44 1:21:31
                      10.   109 Christell Baum                 Dallas TX        44 1:22:07
                      11.   143 Alejandra Aldunate             Avon CO          48 1:29:43
                      12.   146 Yvonne Dawsey                  Vail CO          45 1:29:59
                      13.   153 Nicole Russell                 Dallas TX        44 1:31:26
                      14.   154 Tanja Fichera                  San Diego CA     44 1:31:26
                      15.   158 Megan Morrissey                Eagle CO         48 1:31:38
                      16.   173 Alana Hurst                    Vail CO          40 1:35:12
                      17.   184 Sara Foster                    Denver CO        41 1:37:15
                      18.   186 Laurie Beyer                   Boulder CO       48 1:37:19
                      19.   199 Prairie Robinson               Denver CO        43 1:39:31
                      20.   205 Michelle Horton                Edwards CO       47 1:39:50
                      21.   206 Danielle McNair                Avon CO          40 1:40:12
                      22.   216 Caryn Isom Fraser              Tucson AZ        46 1:43:14
                      23.   220 Kathy Desportes                Edwards CO       45 1:44:51
                      24.   225 Katie Risch Bakhit             Omaha NE         40 1:46:28
                      25.   229 Leah Manry                     Avon CO          42 1:47:19
                      26.   231 Amy Bamford                    Avon CO          40 1:47:21
                      27.   232 Ingrid Middaugh                Vail CO          40 1:47:21
                      28.   233 Beth Olson                     Edwards CO       43 1:47:21
                      29.   237 Danielle Oller                 Colorado Spring  40 1:47:40
                      30.   244 Wylly Staab                    Denver CO        45 1:49:43
                      31.   250 Melanie Boock                  Minturn CO       46 1:53:23
                      32.   257 Alisha Cole                    Edwards CO       43 1:55:51
                      33.   263 Heidi Hendrix                  Santa Monica CA  43 1:58:25
                      34.   265 Kari Taylor-Romero             Co Springs CO    40 1:58:58
                      35.   268 Jamie Stephen                  Vail CO          42 2:01:04
                      36.   270 Marigny Klaber                 Colorado Spring  46 2:03:30
                      37.   278 Melissa Lipton                 Edwards CO       45 2:25:52

Male 50 to 59

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     6 Simon Gutierrez                Colorado Spring  51   57:56
                       2.    52 Jim Telling                    Avon CO          58 1:11:15
                       3.    54 Dan Brewster                   Avon CO          52 1:11:32
                       4.    87 Karl Edgerton                  Vail CO          54 1:17:21
                       5.    91 John Stroud                    Carbondale CO    53 1:18:51
                       6.    94 Brian Cross                    Evergreen CO     58 1:19:03
                       7.   115 Karl Krueger                   Avon CO          50 1:23:06
                       8.   124 Robert Cappadona               Tomball TX       52 1:25:38
                       9.   130 Paul Macaluso                  Vail CO          56 1:26:14
                      10.   131 Mark Muehlethaler              Eagle CO         57 1:26:20
                      11.   134 Steven Kobrine                 Turlock CA       52 1:27:45
                      12.   151 Michael Richey                 Eagle CO         52 1:30:44
                      13.   181 Paul Jaeger                    Avon CO          51 1:36:23
                      14.   201 Burt Levin                     Edwards CO       59 1:39:38
                      15.   203 Jay Freeberg                   Newcyork NY      54 1:39:45
                      16.   208 Mark Cline                     Nacogdoches TX   58 1:41:13
                      17.   210 Evan Bates                     Dallas TX        57 1:41:48
                      18.   222 Kevin O'Keefe                  Vail CO          56 1:45:03
                      19.   264 Bruce Frank                    Avon CO          54 1:58:55
                      20.   271 Jarrett Davis                  Avon CO          52 2:10:18
                      21.   274 William Konyecsni              Austin TX        53 2:14:46

Female 50 to 59

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.   101 Darcy Strouse                  Frederick MD     53 1:21:25
                       2.   136 Trina Ehrenberg                Eagle CO         55 1:28:10
                       3.   142 Hilary Welch Petrowsk          Avon CO          51 1:29:02
                       4.   148 Terri Sommer                   Frisco CO        57 1:30:20
                       5.   169 Amy Raymond                    Breckenridge CO  54 1:33:53
                       6.   178 Sue Bradsley                   Gypsum CO        56 1:35:58
                       7.   183 Jerri Niemeyer                 Gypsum CO        53 1:36:40
                       8.   187 Allison Visosky                Denver CO        51 1:37:19
                       9.   209 Jerrilu Atkins                 Avon CO          55 1:41:44
                      10.   218 Joyce Benson                   Vail CO          56 1:44:46
                      11.   224 Tammy Hunter                   Amherst WI       54 1:45:17
                      12.   228 Sue Throckmorton               Eagle CO         53 1:47:10
                      13.   230 Genle Shagdar                  New York NY      53 1:47:19
                      14.   234 Amber Prince                   Avon CO          51 1:47:21
                      15.   241 Martha Pomares                 Arvada CO        59 1:48:55
                      16.   242 Robyn Bryant                   Eagle CO         54 1:49:16
                      17.   248 Kathleen Frank                 Denver CO        56 1:51:22
                      18.   254 Kristen Mehan                  Eagle CO         51 1:54:34
                      19.   272 Dawn Frider                    Denver CO        50 2:11:28
                      20.   273 Rajani Bhakta                  Maize KS         50 2:11:29

Male 60 to 69

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    48 Charles Smead                  Mosca CO         65 1:11:02
                       2.    61 Ron Hendricks                  Castle Rock CO   65 1:12:56
                       3.   106 Jay Kirksey                    Wolcott CO       61 1:21:33
                       4.   144 David Riddle                   Pacific Grove CA 64 1:29:46
                       5.   147 Nicholas Fickling              Edwards CO       67 1:30:18
                       6.   150 Victor Selenow                 Buena Vista CO   64 1:30:39
                       7.   152 Robert Russo                   East Troy WI     64 1:30:54
                       8.   157 David Berge                    Manitou Springs  62 1:31:35
                       9.   159 Peter Seibert                  Vail CO          61 1:32:06
                      10.   161 Ray Blum                       Denver CO        61 1:32:52
                      11.   162 James Morton                   Craig CO         61 1:33:05
                      12.   164 Steve Katz                     Vail CO          67 1:33:38
                      13.   179 Dave Smith                     Boulder CO       67 1:36:07
                      14.   195 Wayne Cox                      Westminster CO   63 1:38:47
                      15.   196 Gary Weier                     Amherst WI       61 1:38:56
                      16.   197 Doug Laufer                    Palmer Lake CO   64 1:39:04
                      17.   202 Kent Kriehn                    Edwards CO       62 1:39:42
                      18.   207 Mark Stiebeling                Arvada CO        61 1:40:51
                      19.   215 Glen Miller                    Dentox TX        61 1:43:05
                      20.   221 William Ross                   Granby CO        60 1:44:55
                      21.   238 Greg Birk                      Breckenridge CO  61 1:47:53
                      22.   240 Bill Burns                     Avon CO          68 1:48:42
                      23.   259 Donald Mann                    Buena Vista CO   61 1:56:46

Female 60 to 69

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.   111 Barbara Dolan                  Buena Vista CO   61 1:22:29
                       2.   149 Alyn Park                      Denver CO        66 1:30:27
                       3.   177 Helen McQueeney                Glenwood Spring  65 1:35:54
                       4.   239 Kathy Gebhardt                 Boulder CO       60 1:48:12
                       5.   255 Sally Clair                    Edwards CO       67 1:54:50
                       6.   260 Hughes Diane                   Vail CO          64 1:57:12
                       7.   262 Kate Sweeney                   Denver CO        68 1:57:47
                       8.   276 Carol Mullikin                 Vail CO          67 2:19:21
                       9.   279 Francoise Carpenter            Fort Collins CO  68 2:29:38
                      10.   280 Becky Cline                    Nacogdoches TX   60 2:31:41
                      11.   281 Ellen Colrick                  Vail CO          68 2:34:26

Male 70 & Over

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.   214 Jim Mykleby                    Leadville CO     70 1:42:45
                       2.   217 Jay Wissot                     Denver CO        72 1:43:16
                       3.   235 Tom Edwards                    Gypsum CO        74 1:47:23
                       4.   258 Robert Torvestad               Edwards CO       70 1:56:13
                       5.   261 Jim Romero                     Denver CO        77 1:57:29
                       6.   266 Marlin Smickley                Edwards CO       78 1:59:48
                       7.   269 Eli Diamant                    Englewood CO     75 2:01:35
                       8.   275 Greg Bennett                   Littleton CO     70 2:16:45

Female 70 & Over

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.   277 Bj Smith                       Eagle CO         74 2:19:21
La Sportiva Camp Hale Races presented by VVMC - July 22, 2017
HALF MARATHON AWARD WINNERS
Male Overall Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Tyler Curtis                   Golden CO               27 1:20:04
             2. Franklin Reilly                Edwards CO              18 1:26:50
             3. Travis Lavin                   Silverthorne CO         29 1:27:37
Female Overall Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Shawnie Mulligan               Gypsum CO               37 1:36:41
             2. Kerrie Wlad                    Boulder CO              45 1:43:09
             3. Marina Egorov                  Vail CO                 28 1:44:24
Male 19 and under Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Franklin Reilly                Edwards CO              18 1:26:50
             2. Brandon Varicelli              Weehawken NJ            19 1:32:17
             3. Grange Simpson                 Bluff UT                17 1:45:17
Female 19 and under Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Laura Bretscher                Kingston TN             17 1:56:06
Male 20 to 29 Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Tyler Curtis                   Golden CO               27 1:20:04
             2. Travis Lavin                   Silverthorne CO         29 1:27:37
             3. Watkins Fulk-Gray              Carbondale CO           27 1:28:59
             4. Kyle McCloskey                 Colorado Springs CO     24 1:31:14
             5. Christopher Ullom              Severance CO            27 1:36:32
             6. Mike Smith                     Lakewood CO             25 1:45:33
             7. Ben Boese                      Wolcott CO              28 1:50:37
             8. Benjamin Lord                  Denver CO               28 1:55:49
             9. Kevan Kozlowski                Avon CO                 29 1:59:04
            10. Alex McCaffrey                 Avon CO                 25 2:02:23
            11. Michael Burke                  Huntsville AL           22 2:18:43
            12. Corie Boley                    Frisco CO               29 2:21:17
            13. Michael Letson                 Denver CO               29 2:26:40
            14. John Knopp                     Austin TX               26 2:27:56
Female 20 to 29 Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Marina Egorov                  Vail CO                 28 1:44:24
             2. Olivia Amber                   Lake Nebagamon WI       22 1:46:17
             3. Megan Bryant                   Wolcott CO              27 1:46:34
             4. Kelly Devlin                   Colorado Springs CO     21 1:49:29
             5. Carly Lockard                  Avon CO                 28 1:50:10
             6. Julia Ashton                   Vail CO                 23 2:04:34
             7. Kris Zeschin                   Denver CO               28 2:05:42
             8. Maddie Stevens                 Vail CO                 23 2:10:25
             9. Jessica Jones                  Boulder CO              29 2:10:33
            10. Annie Leavitt                  Lakewood CO             25 2:11:55
            11. Lauren Bowie                   Denver CO               27 2:14:42
            12. Shawn Austin                   Denver CO               27 2:14:43
            13. Olha Labuza                    Vail CO                 25 2:20:14
            14. Elizabeth Hope                 Steamboat Springs CO    28 2:20:26
            15. Andrea Swan                    Denver CO               25 2:20:31
            16. Therese Montecalvo             Boulder CO              26 2:25:36
            17. Audrey Perkins                 Arvada CO               28 2:29:09
            18. Caley Roberts                  Morrison CO             29 2:29:38
            19. Hilary Brown                   Denver CO               29 2:30:08
            20. Gretchen Meador                Avon CO                 27 2:30:10
            21. Ashley Stratman                Parker CO               27 2:30:31
            22. Tara Nichols                   Avon+L:G:I CO           27 2:37:10
            23. Brittany McNamara              Pueblo CO               29 2:43:37
            24. Laura Knopp                    Denver CO               28 2:43:38
            25. Andrea Sieker                  Lone Tree CO            25 2:54:07
            26. Kaitlin Downing                Avon CO                 26 3:04:38
            27. Tabetha Patnode                Avon CO                 28 3:15:58
            28. Megan Garn                     Glendale CO             27 3:41:11
La Sportiva Camp Hale Races presented by VVMC - July 22, 2017
HALF MARATHON AWARD WINNERS
Male 30 to 39 Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Greg Decent                    Vail CO                 37 1:32:26
             2. Alejandro Torre                Plano TX                39 1:40:40
             3. Matthew Felton                 Edwards CO              33 1:41:01
             4. Jonathan Zeschin               Denver CO               31 1:46:21
             5. Walt Bleser                    Vail CO                 37 1:47:13
             6. Johnathon Jones                Boulder CO              30 1:47:58
             7. Kyle Gilbreath                 Littleton CO            30 1:59:31
             8. James Barber                   Englewood CO            37 2:01:42
             9. Simon Roberts                  Morrison CO             30 2:02:29
            10. Bartholomew Longworth          Vail CO                 39 2:04:22
            11. Phillip Saieg                  Golden CO               34 2:05:07
            12. David Fox                      Golden CO               38 2:15:55
            13. Hunter Smith                   Denver CO               35 2:31:49
            14. Jimmy Daly                     Avon CO                 31 2:40:05
Female 30 to 39 Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Shawnie Mulligan               Gypsum CO               37 1:36:41
             2. Samantha Delnegro              Avon CO                 31 1:50:39
             3. Veronique Van Gheem            Denver CO               35 1:57:19
             4. Shannon Schroeder              Cyrstal Lake IL         36 1:57:51
             5. Shannon Fonger                 Steamboat Springs CO    35 1:58:45
             6. Jenni Tobin                    Denver CO               36 1:58:55
             7. Rachel Cambray                 Grand Junction CO       39 2:03:25
             8. Holly Freeman                  Golden CO               35 2:03:31
             9. Carlee Neumann                 Wolcott CO              34 2:04:50
            10. Mikaela Chandler               Dorado PA               32 2:05:09
            11. Ash Warner                     Leadville CO            31 2:07:43
            12. Jill Marcotte                  Denver CO               37 2:13:47
            13. Jessica Rethman                Vail CO                 31 2:15:07
            14. Randi Schooley                 Houston TX              34 2:16:22
            15. Katie Hurey                    St. John IN             35 2:20:35
            16. Madison McCaulley              Edwards CO              30 2:20:38
            17. Heather Wiley                  Avon CO                 30 2:24:44
            18. Danielle Letson                Jacksonville CA         31 2:26:41
            19. Bridgid Lupetin                Boulder CO              32 2:28:29
            20. Bea Wancho                     El Paso TX              37 2:28:30
            21. Laura Bishop                   Arvada CO               37 2:28:45
            22. Carola Riemer                  St. Petesburg FL        35 2:29:23
            23. Elizabeth Kane                 Denver CO               30 2:32:31
            24. Amy Stocklin                   Westminster CO          36 2:36:28
            25. Kelly Daly                     Vail CO                 30 2:40:05
            26. Danielle Lettice               Eagle CO                31 2:43:16
            27. Robbi Robinson                 Denver CO               31 2:47:47
            28. Maidy Louie Wright             Pine CO                 33 2:54:24
            29. Sarabeth Keating               Denver CO               38 3:05:54
            30. Tamra Reynolds                 Denver CO               36 3:09:40
            31. Amy Smith                      Arvada CO               37 3:09:43
Male 40 to 49 Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Gerald Romero                  Co Springs CO           45 1:31:21
             2. Scott Rogers                   Vail CO                 47 1:33:05
             3. Bryan Beiner                   Colorado Springs CO     44 1:39:24
             4. Brian Johnson                  Aspen CO                47 1:39:35
             5. Joe McClung                    Avon CO                 40 1:49:02
             6. Greg Hanel                     Lincoln NE              47 1:59:33
             7. German Cueva                   Vail CO                 43 2:02:34
             8. Jamie Webster                  Arlington VA            46 2:03:30
             9. Alejandro Vivanco              Vail CO                 47 2:05:43
            10. Dennis Lipton                  Edwards CO              49 2:08:50
            11. Mark Scheel                    Denver CO               42 2:10:46
            12. Brian Huelsman                 Broomfield CO           47 2:16:10
            13. Patrick Marcotte               Denver CO               44 2:16:26
            14. Tom Homquist                                           44 2:20:50
            15. Seth Webb                      Golden CO               46 2:24:12
            16. Kevin Baker                    Highlands Ranch CO      44 2:37:11
            17. Rich Ward                      Denver CO               46 2:50:16
            18. Chad Ruwe                      Maroa IL                45 3:16:28
Female 40 to 49 Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Kerrie Wlad                    Boulder CO              45 1:43:09
             2. Priscilla Nelson               Duxbury VT              41 1:45:48
             3. Lisa Isom                      Edwards CO              45 1:48:22
             4. Julie Thebeau                  Breckenridge CO         46 1:55:33
             5. Heather Szabo                  Lafayette CO            47 1:58:43
             6. Ashley Roach                   Edwards CO              40 1:59:12
             7. Lisa Morton                    Taylor City CO          41 2:02:30
             8. Amabely Gomez                  Vail CO                 41 2:02:34
             9. Marina Lepikhina               Boulder CO              45 2:04:58
            10. Valerie Sloniker               Vail CO                 48 2:09:40
            11. Kirsten Peterson               Acton MA                47 2:15:12
            12. Lisa McCormick                 Saginaw TX              43 2:18:08
            13. Robin Latta                    Elizabeth CO            40 2:31:05
            14. Kimberly Brown                 Denver CO               43 2:46:32
            15. Stephanie Archibeque           Eagle CO                48 2:50:15
            16. Monica Lacroix                 Broomfield CO           48 2:52:57
            17. Kari Taylor-Romero             Co Springs CO           40 2:56:01
            18. Karie Burns                    Vail CO                 43 3:05:54
            19. Beth Ruwe                      Maroa IL                42 3:16:27
            20. Melissa Lipton                 Edwards CO              45 3:46:20
Male 50 to 59 Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Dan Nielsen                    Avon CO                 55 1:38:02
             2. Hendrik Moorlag                Louisville CO           54 1:41:10
             3. Jim Telling                    Avon CO                 58 1:41:39
             4. Dan Brewster                   Avon CO                 52 1:45:29
             5. John Stroud                    Carbondale CO           53 1:47:59
             6. Scott Dailey                   Centennial CO           51 1:48:50
             7. Bill Hintze                    Ft Collins CO           57 1:48:58
             8. Brian Cross                    Evergreen CO            58 2:04:04
             9. Dan Kossack                    New Wilmington PA       54 2:10:54
            10. Steven May                     Edwards CO              55 2:14:20
            11. Scott Beegun                   Boulder CO              50 2:18:58
            12. Cyrus Ghavam                   Huntsville AL           54 2:21:32
            13. John Burnett                   Hampton Cove AL         58 2:35:10
            14. Todd Child                     Salt Lake City UT       55 2:50:45
            15. Jarrett Davis                  Avon CO                 52 2:55:06
Female 50 to 59 Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Terri Sommer                   Frisco CO               57 2:13:33
             2. Beth Risdon                    Longmont CO             50 2:15:01
             3. Barb Tilka                     Frisco CO               54 2:28:05
             4. Jerrilu Atkins                 Avon CO                 55 2:31:33
             5. Wendy Child                    Salt Lake City UT       51 2:50:44
La Sportiva Camp Hale Races presented by VVMC - July 22, 2017
HALF MARATHON AWARD WINNERS
Male 60 to 69 Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. George Braun                   Denver CO               63 1:53:21
             2. Robert Russo                   East Troy WI            64 2:13:22
             3. Steve Katz                     Vail CO                 67 2:20:24
             4. Doug Beagle                    Houston TX              67 2:24:52
             5. Darryl Seale                   Las Vegas NV            64 2:35:10
             6. Nicholas Fickling              Edwards CO              67 2:37:50
             7. Bill Burns                     Avon CO                 68 2:37:56
             8. John Lee                       Wichita KS              60 2:39:36
Female 60 to 69 Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Barbara Dolan                  Buena Vista CO          61 2:08:46
             2. Roxann Baumfalk-Lee            Wichita KS              61 2:39:35
             3. Kate Sweeney                   Denver CO               68 2:59:27
             4. Francoise Carpenter            Lakewood CO             68 4:12:48
Male 70 and over Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Freddy McCubbin                Nathrop CO              74 2:25:26
             2. Jim Mykleby                    Leadville CO            70 2:27:41
             3. Tom Edwards                    Gypsum CO               74 2:55:35
             4. Marlin Smickley                Edwards CO              78 3:16:05
La Sportiva Camp Hale Races presented by VVMC - July 22, 2017
10K AWARD WINNERS
Male Juniors Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Nathaniel Badger               Edwards CO              18   42:51
             2. David Reilly                   Edwards CO              11   44:37
             3. Andrew Rogers                  Vail CO                 15   45:45
             4. Ryan Heller                    Boca Raton FL           17   53:03
             5. Tyler Parrado                  Weehawken CO            15   53:21
             6. Sam Thebeau                    Breckenridge CO         13 1:03:00
Female Juniors Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Natalia Vivanco                Vail CO                 17 1:09:26
             2. Lydia Smith                    Vail CO                 18 2:22:29
Male Open Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Brad Forth                     Vail CO                 37   50:16
             2. John Reinsma                   Golden CO               38   55:35
             3. Arash Jahanian                 Denver CO               36 1:01:45
             4. Mike Hamby                     Arvada CO               33 1:07:21
             5. Charlie Schoch                 Freehold NJ             26 1:12:39
             6. Grant Rynn                     Vail CO                 31 1:25:03
Female Open Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Jenni Tobin                    Denver CO               36   56:12
             2. Erica Schneider                Vail CO                 30 1:04:43
             3. Cassie Scales                  Edwards CO              30 1:06:11
             4. Abigail Wenk                   Denver CO               30 1:07:44
             5. Julia Jordan                   Avon CO                 24 1:13:30
             6. Ana Limon                      Wheat Ridge CO          33 1:13:41
             7. Nancy Meyer                    Arlington VA            36 1:20:39
             8. Colleen Rynn                   Vail CO                 32 1:25:03
             9. Amanda Schmidt                 Green Bay WI            36 1:33:59
Male Masters Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Matt Johnson                   Eagle CO                49   48:16
             2. William Heller                 Boca Raton FL           50   48:46
             3. Kevin Andrus                   Edwards CO              42   51:44
             4. Paul Macaluso                  Vail CO                 56   54:12
             5. Grant Kuphall                  Chicago IL              63 1:06:47
             6. Donald Mann                    Buena Vista CO          61 1:17:45
             7. Matt Leavitt                   Longwood FL             57 1:25:30
             8. Morty Schaja                   Old Westbury NY         62 1:27:10
             9. Mike Trujillo                  Antonito CO             43 1:43:48
Female Masters Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Sharon O'Grady                 Vail CO                 44   55:52
             2. Lauren McKeone                 Avon CO                 42 1:03:16
             3. Sue Bardsley                   Eagle CO                56 1:08:12
             4. Carrie Larson                  Gypsum CO               48 1:09:25
             5. Ingrid Middaugh                Vail CO                 41 1:10:06
             6. Amber Prince                   Avon CO                 51 1:10:07
             7. Katherine Aalto                Eagle CO                49 1:14:18
             8. Amy Bamford                    Avon CO                 40 1:19:20
             9. Jody Morgan                    Vail CO                 44 1:19:23
            10. Patti Kossack                  New Wilmington PA       54 1:23:31
            11. Judye Leavitt                  Longwood FL             58 1:25:30
            12. Katrin Laird Anderson          Frisco CO               47 1:26:47
            13. Joanne Kneafsey                Louisville CO           46 1:29:58
            14. Diane Lamb                     Grand Junction CO       62 1:31:17
            15. Rebecca Amitai                 Old Westbury NY         59 1:34:00
            16. Ellen Colrick                  Vail CO                 68 2:09:06
La Sportiva Camp Hale Races presented by VVMC - July 22, 2017
5K AWARD WINNERS
Male Juniors Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Jason Macaluso                 Vail CO                 15   24:06
             2. Dave Navarro                   Riverside IL            17   27:14
             3. Mike Thebeau                   Breckenridge CO         13   28:10
             4. Colby Saunders                 Minturn CO               9   33:58
             5. Avery Smith                    Vail CO                 16   45:01
             6. Nicholas Navarro               Riverside IL            15   53:08
Female Juniors Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Bianca Lipton                  Edwards CO              13   38:59
             2. Lucy Bennett                   Golden CO               17   39:57
             3. Mariana Vivanco                Vail CO                 14   41:52
             4. Savannah Desportes             Edwards CO              11   42:08
             5. Jocelyn Smith                  Vail CO                 13   42:15
             6. Barrett Trumbo                 Cypress TX               9   43:09
             7. Zoe Sulliven                                           11   48:00
             8. Ana Vivanco                    Vail CO                 16   48:11
             9. Sienna Desportes               Edwards CO               9   54:38
            10. Victoria Campa Elosegue        Vail CO                  9   54:55
            11. Carola Campa elosegue          Vail CO                  5   55:15
Male Open Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Christopher Herbold            Vail CO                 34   28:22
             2. Aj McGuire                     Denver CO               36   33:16
             3. David Saunders                 Minturn CO              39   34:00
             4. John Baumfalk-Lee              Wichita KS              25   37:26
             5. Kyle Boyce                     Denver CO               34   43:42
             6. Julio Ruiz                     Avon CO                 36   51:10
Female Open Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Gretchen Ohlhousen             Golden CO               20   28:17
             2. Erin Boyce                     Denver CO               33   34:12
             3. Amanda Armstrong               Steamboat Springs CO    30   34:42
             4. Brittany Lambert               Boulder CO              30   35:42
             5. Marla Brizel                   Denver CO               30   36:03
             6. Kelly Hanly                    Boston MA               25   37:11
             7. Lindsay Hardy                  Avon CO                 31   42:25
             8. Ambri Garcia                   Lakewood CO             26   44:20
             9. Gabriela Hernandez             Edwards CO              29   48:30
            10. Edwina Robinson                Atlanta GA              37   48:52
            11. Martha Anderson                Avon CO                 33   51:09
            12. Amber Cross                    Henderson NV            34   58:16
            13. Regine Nelson                  Cedar Park TX           33 1:03:46
Male Masters Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Hans Parrado                   Weehawken NJ            50   26:27
             2. Andrew Botcherby               Co Springs CO           45   26:48
             3. David Navarro                  Riverside IL            49   29:07
             4. Antonio Rodriguez              Denver CO               48   30:51
             5. Graham Schooley                Cypress TX              43   32:11
             6. Kory Pryor                     Vail CO                 44   32:21
             7. Pat Newkam                     Aspen CO                56   33:18
             8. Jason Dietrich                 Kennett Square PA       44   33:21
             9. Scott Newkam                   Aspen CO                57   34:45
            10. Richard Russo                  Grand Rapids MI         63   37:10
            11. Peter Hanly                    Somers NY               71   44:05
            12. Thomas Fleming                 Vail CO                 47   46:57
            13. Michael Gassmas                Basalt CO               76   52:41
            14. Larry Bennett                  Golden CO               69   54:06
            15. Mac Ramsey                     Columbia MO             66   54:15
            16. Will Desportes                 Edwards CO              43   54:42
Female Masters Award(s)
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Elizabeth Forth                Vail CO                 42   27:48
             2. Nancy Mires                    Eagle CO                47   29:54
             3. Christine Albertson            Eagle CO                41   34:25
             4. Ashley Saunders                Minturn CO              41   34:31
             5. Susan Kuphall                  Chicago IL              60   36:43
             6. Sharon Pope                    Avon CO                 51   38:25
             7. Therese Campbell                                       51   39:20
             8. Kathy Desportes                Edwards CO              45   42:08
             9. Linda Billera                  Golden CO               65   43:14
            10. Kelly Navarro                  Riverside IL            52   44:22
            11. Debra Ramsey                   Columbia MO             66   44:43
            12. Michelle Smith                 Vail CO                 49   45:10
            13. Julie Scales                   Vail CO                 56   45:33
            14. Sheila King                    St. Petesburg FL        53   48:01
            15. Carolyn Klecker                Victoria MN             43 1:24:48
            16. Jackie Klecker                 Victoria MN             56 1:24:49
            17. Cyndi Klecker                  River Falss WI          69 1:24:50