Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

Results for the Beginner Boys 8-10

Larkburger - Berry
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1. 4261 Truett Bennett                                      17:20   100
   2.  101 Cooper Huggins                                      17:54    85
   3. 4255 Eric Asselin                                        18:41    80
   4. 4262 Freedom Bennett                                     21:58    75
   5. 4244 Michael VanvalkenburgTroys Ski Shop                 22:06    70
   6.  104 Colin Glackin                                       23:56    65
   7. 4265 Jack Sargent         Bikeparts.Com                  32:00    60

Results for the Beginner Girls 8-10

Larkburger - Berry
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1. 4263 Kira Scheidegger     Bikeparts.Com                  25:19   100
   2. 4242 Anna Bumgardner                                     31:35    85

Results for the Sport Boys 8-10

Larkburger - Berry
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  151 Porter Middaugh      East West – Athletic Club West 14:38   100
   2.  163 Stewart Bruce                                       14:41    85
   3.  134 Reiner Schmidt       Vail Mountain Bike Camps       15:51    80
   4.  160 Gavin Goike          Crupi Team Green               16:49    75
   5. 4249 Andrew Lombardi                                     17:22    70
   6. 4248 Jack Morgan                                         18:21    65
   7.  143 Sawyer Blair                                        18:32    60
   8. 4258 Barden Doyle                                        18:38    55
   9.  148 Kade Martin                                         23:06    50
  10.  147 Ollie Martin                                        25:02    45

Results for the Beginner Girls 11-14

Larkburger - Berry
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  119 Callie Borg          Cycle Effect                   17:54   100
   2.  133 Avery Forstl         Vail Mountain Bike Camps       19:31    85
   3.  164 Anamaria Montes      Cycle Effect                   20:36    80
   4.  121 Miranda Fernandez    Cycle Effect                   21:21    75
   5.  120 Dariana Elizalde     Cycle Effect                   21:39    70
   6.  124 Naydelin Perez       Cycle Effect                   23:35    65
   7.  165 Libby Apps           Cycle Effect                   33:19    60

Results for the Beginner Boys 11-14

Larkburger - Berry
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  161 Robert Bretz                                        16:01   100
   2.  138 Jackson Bumgardner   Vvmc                           17:21    85
   3. 4256 Sean Asselin                                        21:43    80

Results for the Sport Girls 11-14

Larkburger - Berry
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  162 Tianna Bruce                                        14:41   100
   2.  141 Leah Sandberg        Vail Mountain Bike Camps       15:45    85
   3.  139 Lizbeth Andrade      Cycle Effect                   16:21    80
   4.  129 Nancy Brown          Vail Mountain Bike Camps       17:33    75
   5.  131 Isabel Glackin       Vail Mountain Bike Camps       20:20    70

Results for the Sport Boys 11-14

Larkburger - Berry
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  137 Aiden Duffy                                         11:42   100
   2.  150 Sullivan Middaugh    East West – Athletic Club West 12:02    85
   3.  103 Kawak Miranda                                       13:11    80
   4.  132 Ian Rogers           Vail Mountain Bike Camps       13:40    75
   5. 4257 Adam Fitzcharles                                    13:54    70
   6. 4238 Erik Novy                                           15:15    65
   7.  154 Benno Scheidegger    Bikeparts.Com                  15:37    60
   8.  158 Tyler Webert                                        15:40    55
   9. 4241 Thomas Dews                                         16:12    50
  10.  155 John Hongadon        Dirt Demons                    18:00    45

Results for the Beginner Girls 15-17

Larkburger - Berry
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  114 Emily Mires          Cycle Effect                   17:48   100
La Sportiva Vail Hill Climb presented by Montain Haus July 10, 2016 - Award Winners
Male Champions
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     1 Callan Deline                  Avon CO          20   59:25
                       2.     3 Dylan Hedges                   CO               26 1:01:18
                       3.     4 Nick Cady                      Boulder CO       38 1:01:25
Female Champions
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     2 Annie Bersagel                 CO               33 1:00:57
                       2.    14 Shannon Payne                  CO               30 1:05:59
                       3.    17 Alayna Szuch                   CO               12 1:06:16
Male 19 & Under
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    10 Nate Maddox                    Gunnison CO      19 1:04:03
                       2.    12 Colin Szuch                    CO               14 1:05:09
                       3.    13 Jake Borel                     Edwards CO       18 1:05:19
                       4.    16 Nathaniel Badger               CO               17 1:06:07
                       5.    18 Franklin Reilly                Edwards CO       17 1:06:36
                       6.    23 Patrick Johnson                CO               17 1:08:52
                       7.    25 Luke Morrissey                 CO               15 1:09:59
                       8.    34 Andrew Rodges                  Vail CO          14 1:12:12
                       9.    39 Jason Macaluso                 CO               14 1:13:32
                      10.    40 Max Grimaldi                   Edwards CO       16 1:13:40
                      11.    47 Peter Littman                  CO               15 1:14:56
                      12.    55 Cameron Wolfe                  CO               15 1:16:34
                      13.    57 Nicholas Williams              CO               16 1:17:54
                      14.    71 Ian Hardenbergh                CO               15 1:19:40
                      15.    85 Parker Rodeen                  Vail CO          16 1:22:47
                      16.   157 Austin Vandesteeg              Overland Park KS 16 1:35:19
                      17.   200 Nicholas Pedroza                                14 1:45:00
                      18.   209 Clayton Whitton                Evergreen CO     14 1:47:33
Female 19 & Under
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    17 Alayna Szuch                   CO               12 1:06:16
                       2.    65 Madeline Donovan               Edwards CO       12 1:19:03
                       3.    66 Naomi Harding                  CO               15 1:19:03
                       4.    69 Lizzy Harding                  CO               14 1:19:23
                       5.    77 Whitney White                  CO               17 1:21:28
                       6.    95 Selma Nevin                    Norway           11 1:25:13
                       7.   102 Grace Johnson                  CO               14 1:26:41
                       8.   106 Hannah Hardenbergh             CO               19 1:27:02
                       9.   114 Annie Blakslee                 CO               18 1:28:29
                      10.   132 Molly Blakslee                 CO               13 1:31:38
                      11.   154 Leah Goodloe                   CO               13 1:34:51
                      12.   162 Emma Blakslee                  CO               15 1:35:54
                      13.   175 Bridget Donovan                Edwards CO       10 1:39:10
                      14.   204 Gracie Shanley                 CO               15 1:46:10
                      15.   218 Lindsey Whitton                Evergreen CO     10 1:48:59
                      16.   245 Lauren Vandesteeg              KS               14 1:57:17
                      17.   266 Bianca Lipton                  CO               12 2:06:24
Male 20 to 29
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     1 Callan Deline                  Avon CO          20   59:25
                       2.     3 Dylan Hedges                   CO               26 1:01:18
                       3.     7 Josh Hummel                    Lakewood CO      27 1:03:05
                       4.     8 Tyler Veerman                  CO               23 1:03:35
                       5.    15 Parker McDonald                Wolcott CO       20 1:06:00
                       6.    44 Christopher Patino             Avon CO          26 1:14:18
                       7.    51 Nodin Ggaul                    CO               25 1:15:46
                       8.    76 Devin Ferrey                   CO               29 1:21:11
                       9.    99 David Giffard                  Edwards CO       29 1:26:14
                      10.   117 Jacob Ballard                  CO               27 1:29:47
                      11.   118 Arturo Olazaba                 Dillon CO        27 1:29:50
                      12.   138 Miles Gentry                   Minturn CO       27 1:32:31
                      13.   152 Abraham Rostran                Dillon CO        28 1:34:33
                      14.   168 Matthew Austin                 Breckenridge CO  25 1:36:56
Female 20 to 29
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    45 Mary Baldwin                   CO               25 1:14:35
                       2.    46 Celeste Lorenzo                CO               28 1:14:47
                       3.    49 Amelia Ortiz                   CO               23 1:15:32
                       4.    75 Kelsey Collins                 CO               26 1:20:36
                       5.    87 Kendall Wilson                 CO               27 1:23:21
                       6.   100 Shelley Nelson                 Avon CO          28 1:26:20
                       7.   126 Maddie Stevens                 CO               22 1:30:55
                       8.   128 Claire Zweig                   Aurora CO        27 1:31:12
                       9.   129 Maureen Wolsborn               Denver CO        28 1:31:13
                      10.   130 Janel Klug                     Avon CO          26 1:31:25
                      11.   141 Gillian Lane                   CO               26 1:32:58
                      12.   169 Kim Fuller                     CO               29 1:36:58
                      13.   192 Heather Wiley                  CO               29 1:42:48
                      14.   265 Madison McCaulley              CO               29 2:04:39
                      15.   283 Chloe Wheeler                  CO               26 2:25:58
Male 30 to 39
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     4 Nick Cady                      Boulder CO       38 1:01:25
                       2.     5 Jim Rebenack                   CO               32 1:02:12
                       3.     6 Ian Huang                      CO               37 1:02:42
                       4.    30 Walt Bleser                    CO               36 1:11:52
                       5.    31 John Naylor                    Palmer AK        39 1:11:54
                       6.    35 Jake Bagley                    CO               30 1:12:14
                       7.    37 Dan O'Connell                  Denver CO        38 1:13:15
                       8.    42 Matthew Felton                 CO               32 1:13:50
                       9.    48 Cyrus Severance                CO               36 1:15:18
                      10.    52 Aaron Docter                   CO               31 1:15:54
                      11.    54 Tim Stubbs                     CO               35 1:16:24
                      12.    56 Peter Krzanowsky               CO               38 1:17:03
                      13.    58 Chris Hawkins                  Denver CO        34 1:17:58
                      14.    59 Jonathan Zeschin               CO               30 1:18:08
                      15.    60 Andy Holland                   CO               35 1:18:27
                      16.    61 Eric Bannwarth                 SD               32 1:18:39
                      17.    74 Raf Nicholson                  CO               39 1:20:14
                      18.    79 Casey Adams                    CO               37 1:21:42
                      19.    80 Andrew Parrott                 CO               32 1:21:47
                      20.    86 Bartholomew Longworth          CO               39 1:23:04
                      21.    92 Timothy Mt Pleasant            CO               32 1:24:33
                      22.   109 Scott Zessin                   CO               37 1:27:31
                      23.   134 Cole Dissinger                 CO               30 1:31:51
                      24.   155 Stephen Brownson               Denver CO        38 1:35:09
                      25.   178 Peter Blosten                  Vail CO          30 1:39:54
                      26.   207 Robert Hawthorn                CO               33 1:47:08
                      27.   243 Jadin Winberg                  Kansas City MO   37 1:56:20
Female 30 to 39
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     2 Annie Bersagel                 CO               33 1:00:57
                       2.    14 Shannon Payne                  CO               30 1:05:59
                       3.    19 Sarah Pizzo                    Denver CO        33 1:06:54
                       4.    26 Amanda Sullivan                Denver CO        31 1:10:04
                       5.    63 Katie Reddon                   Avon CO          35 1:18:55
                       6.    72 Jaime Falcon                   CO               38 1:19:42
                       7.    84 Jennifer Sommer                CO               33 1:22:30
                       8.    94 Melissa Bleser                 CO               36 1:25:02
                       9.    98 Sunny Corrigan                 CO               36 1:25:59
                      10.   115 Erin Schmitt                   CO               32 1:28:34
                      11.   120 Parke Ehlers                   Edwards CO       36 1:30:19
                      12.   122 Piper Abodeely                 Sonoma CA        36 1:30:20
                      13.   124 Shannon Schroeder              IL               35 1:30:23
                      14.   127 Colby Ricci                    CO               34 1:31:11
                      15.   133 Jill Marcotte                  CO               36 1:31:39
                      16.   135 Bethany Narkiewicz             IN               36 1:31:54
                      17.   140 Amy Felton                     CO               30 1:32:42
                      18.   146 Kellie Hawkins                 Denver CO        33 1:33:36
                      19.   151 Jarhae Maldonado               CO               31 1:34:32
                      20.   158 Randi Strand                   CO               38 1:35:19
                      21.   160 Kate Allan                     Vail CO          36 1:35:39
                      22.   163 Tracie Rupert                  CO               35 1:35:58
                      23.   165 Stephanie Spier                CO               38 1:36:37
                      24.   172 Amanda Mikels                  CO               39 1:37:45
                      25.   176 Rachael Cuellar                NM               34 1:39:18
                      26.   179 Danielle McNair                GA               39 1:40:08
                      27.   183 Sharon Cohn                    CO               37 1:41:01
                      28.   186 Louisa McClatcher              CO               37 1:42:18
                      29.   195 Casie Fering                   Englewood CO     34 1:44:02
                      30.   202 Katherine Brownson             CO               33 1:45:35
                      31.   222 Lisa Ludwig                    CO               37 1:49:56
                      32.   225 Kristin Morgan                 CO               37 1:51:01
                      33.   226 Carolina Bocardo               CO               31 1:51:12
                      34.   238 Heather Nichols                CO               38 1:55:13
                      35.   246 Katie Tucholke                 CO               39 1:57:32
                      36.   247 Rebecca Ritter                 CO               33 1:58:10
                      37.   259 Whitney Scott                  CO               37 2:01:45
                      38.   261 Jennifer Motolenich            CO               32 2:03:09
                      39.   274 Barrett Phillips               Vail CO          38 2:12:51
                      40.   280 Karen Lupis                    CO               38 2:25:16
Male 40 to 49
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     9 Cj Hitz                        CO               43 1:03:40
                       2.    11 Michael Dorr                   CO               40 1:04:40
                       3.    20 Cornelius Puiulet              NM               43 1:07:51
                       4.    27 Troy Brennan                   CO               42 1:10:27
                       5.    32 John Hann                      Colo Springs CO  49 1:12:05
                       6.    38 Darren Lacy                    Avon CO          42 1:13:16
                       7.    50 Andrew Kershaw                 Louisville CO    41 1:15:45
                       8.    70 Trevor Theerke                 CO               40 1:19:29
                       9.    82 Eric Lyon                      Vail CO          47 1:22:04
                      10.    83 Tom Oberheide                  Frisco CO        41 1:22:10
                      11.    89 Diego Castillo                 New York NY      40 1:23:37
                      12.    96 Thomas Van Cleave              CO               45 1:25:15
                      13.   101 Karl Krueger                   Avon CO          49 1:26:40
                      14.   104 Scott Kozney                   Arvada CO        40 1:26:47
                      15.   105 Erik Skirmants                 CO               47 1:26:58
                      16.   108 Dennis Lipton                  CO               48 1:27:27
                      17.   121 Henry Schloss                  Denver CO        42 1:30:19
                      18.   136 Patrick Marcotte               CO               43 1:31:56
                      19.   144 Marc Ritter                    CO               42 1:33:23
                      20.   147 Nick Dunaske                   Denver CO        41 1:33:48
                      21.   148 Bernard Plassmeyer             MO               45 1:33:50
                      22.   149 John Kania                     CO               47 1:34:14
                      23.   166 Robert Halk                    VA               44 1:36:50
                      24.   184 Greg Rose                      CO               40 1:41:29
                      25.   191 John Vandesteeg                KS               47 1:42:46
                      26.   193 Joel Moser                     CO               42 1:43:42
                      27.   198 Scott Beegun                   CO               49 1:44:46
                      28.   214 Jason Dietrich                 PA               43 1:48:40
                      29.   241 Glenn Fischbach                PA               41 1:55:32
                      30.   248 Robert Nichols                 CO               49 1:58:27
                      31.   279 Michael Greene                 CO               45 2:20:39
Female 40 to 49
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    22 Tammy Jacques                  CO               49 1:08:41
                       2.    24 Anne Nevin                     Edwards CO       43 1:09:34
                       3.    33 Aurora Leon                    CO               47 1:12:09
                       4.    62 Kathy Wickum                   CO               48 1:18:53
                       5.    64 Janice Penrose                 CA               49 1:18:57
                       6.    68 Teri Cady                      CO               40 1:19:10
                       7.    81 Jennifer Deutsch               CO               43 1:21:59
                       8.    90 Kathy Collins                  CO               49 1:24:01
                       9.    91 Amy Reid                       CO               42 1:24:09
                      10.   103 Megan Morrissey                CO               47 1:26:45
                      11.   107 Sue Oconnor                    CO               41 1:27:21
                      12.   111 Sharon O'Grady                 CO               44 1:28:02
                      13.   113 Kristen Busse                  CO               42 1:28:20
                      14.   119 Yvonne Dawsey                  CO               44 1:30:15
                      15.   150 Stella Heffron                 CO               49 1:34:28
                      16.   161 Dini Nagel                     CO               49 1:35:47
                      17.   164 Heather Hower                  CO               44 1:36:01
                      18.   167 Valerie Sloniker               CO               47 1:36:56
                      19.   173 Katie Naylore                  Palmer AK        41 1:37:58
                      20.   177 Kristen Burns                  CO               41 1:39:44
                      21.   188 Kris Suto                      CO               42 1:42:29
                      22.   199 Lila Kertz                     MO               43 1:44:56
                      23.   208 Dawn Frider                    CO               49 1:47:32
                      24.   215 Carrie Larson                  CO               47 1:48:47
                      25.   224 Kathy Desportes                CO               44 1:50:25
                      26.   230 Natalia Leon                                    43 1:52:00
                      27.   231 Stephanie Archibeque           CO               47 1:52:32
                      28.   235 Tanya Rippeth                  CO               41 1:54:24
                      29.   236 Margo Von Schlageter           OK               45 1:54:45
                      30.   242 Kristen Comment                Kansas City MO   42 1:56:20
                      31.   244 Helan Kim                      CO               49 1:57:08
                      32.   251 Sheila Berlin                  CO               46 1:59:32
                      33.   255 Kristin Williams               CO               49 2:00:12
                      34.   258 Krista Baumgartner             CO               40 2:01:23
                      35.   268 Monica Lacroix                 CO               47 2:07:52
                      36.   273 Melanie Boock                  CO               45 2:10:56
                      37.   276 Amy Paderewski                 GA               41 2:12:52
                      38.   278 Melissa Lipton                 CO               44 2:19:45
                      39.   282 Kristina Sappenfield           Vail CO          45 2:25:47
Male 50 to 59
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    21 John Goodloe                   CO               55 1:08:35
                       2.    28  Dan Nielsen                   Avon CO          54 1:10:29
                       3.    36 Simon Gutierrez                Colo Spgs CO     50 1:13:07
                       4.    41 Dan Brewster                   Avon CO          51 1:13:48
                       5.    43 Russel Bollig                  CO               52 1:14:17
                       6.    53 Michael Collins                CO               50 1:16:07
                       7.    67 Morgan Addis                   CO               52 1:19:09
                       8.    78 Brian Cross                    CO               57 1:21:33
                       9.    88 Michael Lyle                   Carlsbad CA      56 1:23:36
                      10.    93 Paul Macaluso                  CO               55 1:24:51
                      11.   112 Rich Young                     Denver CO        58 1:28:16
                      12.   123 Michael Gilbert                CO               52 1:30:20
                      13.   125 David Crosby                   CO               59 1:30:28
                      14.   153 Dan Smith                      Glenwood Spg CO  56 1:34:46
                      15.   182 Scott Fricks                   CO               54 1:40:58
                      16.   196 Mark Cline                     Nacogdodes TX    57 1:44:07
                      17.   197 Tony Tapia                     Denver CO        54 1:44:23
                      18.   201 Dale Nelson Jr                 CO               52 1:45:15
                      19.   205 Taner Kodanaz                  CO               52 1:46:34
                      20.   211 Steven Kobrine                 CA               51 1:48:24
                      21.   220 Robert Spell                   Denver CO        54 1:49:17
                      22.   239 William Ross                   CO               59 1:55:16
                      23.   254 David Williams                 CO               51 2:00:11
                      24.   284 Michael Wheeler                CO               50 2:26:01
Female 50 to 59
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    29 Anita Ortiz                    CO               52 1:11:04
                       2.   110 Rachel Kodanaz                 CO               56 1:27:37
                       3.   137 Holly Johnson                  FL               55 1:32:16
                       4.   159 Terri Sommer                   Frisco CO        57 1:35:31
                       5.   174 Marilyn Goodloe                CO               54 1:38:58
                       6.   185 Robyn Bryant                   Eagle CO         53 1:42:18
                       7.   187 Sue Bardsley                   Gypsum CO        55 1:42:24
                       8.   194 Julie Kleinhenz                CO               58 1:43:59
                       9.   212 Joyce Benson                   Vail CO          55 1:48:30
                      10.   213 Kathy Falkenberg               CO               53 1:48:40
                      11.   217 Kim Hartzell                   CO               54 1:48:55
                      12.   221 Karen Schroeder                CO               55 1:49:42
                      13.   229 Allison Moe                    FL               51 1:51:24
                      14.   232 Cindy Crawford                 Eagle CO         51 1:53:25
                      15.   233 Martha Pomares                 CO               58 1:53:50
                      16.   234 Tammy White                    CO               54 1:53:55
                      17.   237 Tracy Tostowaryk               CO               53 1:54:59
                      18.   249 Laura McGovern                 Vail CO          54 1:58:35
                      19.   253 Genle Shagdar                  NY               52 1:59:57
                      20.   256 Brenda Venhhuizen              FL               57 2:00:14
                      21.   270 Carol Fricks                   CO               56 2:08:08
                      22.   275 Rose Stratton                  Edwards CO       54 2:12:51
                      23.   286 Catherine Ross                 CO               59 2:34:39
Male 60 to 69
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    73 Robert Katz                    CO               67 1:19:55
                       2.    97 Nicholas Fickling              CO               66 1:25:47
                       3.   116 Dawes Wilson                   CO               62 1:29:36
                       4.   139 Victor Selenow                 CO               64 1:32:37
                       5.   143 James Morton                   CO               60 1:33:18
                       6.   156 Robert Russo                   E. Troy WI       63 1:35:17
                       7.   170 Doug Beagle                    Houston TX       66 1:37:09
                       8.   171 Jim Mykleby                    CO               69 1:37:29
                       9.   180 Pete Seibert                   Vail CO          60 1:40:21
                      10.   181 Ray Blum                       CO               60 1:40:40
                      11.   189 Kent Kriehn                    CO               61 1:42:40
                      12.   203 George Van Meter Jr            KS               60 1:46:07
                      13.   206 Bill Burns                     CO               68 1:46:45
                      14.   216 Glen Miller                    TX               60 1:48:53
                      15.   227 Doug Laufer                    CO               63 1:51:19
                      16.   257 Mark Benson                    Vail CO          65 2:00:36
                      17.   269 Dee Wisor                      Avon CO          64 2:08:03
Female 60 to 69
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.   145 Alyn Park                      CO               65 1:33:29
                       2.   190 Helen McQueeney                CO               64 1:42:45
                       3.   210 Meg Heerdt                     CO               66 1:48:14
                       4.   223 Sally Clair                    CO               66 1:50:02
                       5.   228 Elizabeth Conner               CO               63 1:51:22
                       6.   240 Gail Scoby                     CO               68 1:55:30
                       7.   252 Diane Hughes                   CO               63 1:59:56
                       8.   260 Jan Wisor                      Avon CO          64 2:02:17
                       9.   262 Jo May                         Houston TX       68 2:03:29
                      10.   263 Kate Sweeney                   CO               67 2:03:51
                      11.   264 Carol Mullikin                 CO               66 2:04:11
                      12.   272 Michelle Hayes                 CO               62 2:09:41
                      13.   285 Anna Goodman                   CO               62 2:31:21
                      14.   287 Ellen Colrick                  Vail CO          67 2:39:52
15. 288 Francoices Carpenter CO 67 2:50:00
Male 70 & Over
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.   131 James Oberheide                CO               71 1:31:30
                       2.   219 Tom Edwards                    CO               73 1:49:12
                       3.   250 Marlin Smickley                CO               78 1:59:31
                       4.   267 Jay Wissot                     CO               71 2:07:46
                       5.   277 Phil Carter                    CO               71 2:12:52
                       6.   281 Greg Bennett                   CO               70 2:25:43
Female 70 & Over
                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.   271 Bj Smith                       CO               73 2:08:27


Results for the Beginner Women

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  484 Shauna Nelson        Vvmc                           A1A   49:47    85
   2. 4332 Izzy Sargent         Bikeparts.Com                  A1A   51:09    75
   3. 4336 Kelli McCall                                        A1A   51:22    65
   4.  618 Natia Luck                                          A1A   51:46    55
   5.  590 Nancy Mires          East West – Athletic Club West A1A   54:11    45
   6.  487 Michelle Stone       Vvmc                           A1A   54:31    35
   7.  617 Gaja Wilson          Vail Junior Cycling Team       A1A   55:18    25
   8. 4314 Heather Eberts                                      A1A 1:26:46    15

Results for the Beginner Men

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  556 David Sanders-KuleszaVail Junior Cycling Team       A2A   42:53    85
   2.  555 Andrew Rogers        Vail Junior Cycling Team       A2A   42:55    75
   3.  476 Chris Gleeson        Vvmc                           A2A   45:09    65
   4.  130 Liam Clevenger       Vail Mountain Bike Camps       A2A   46:51    55
   5. 4296 Mark Richardson      Dirt Demons                    A2A   51:27    45
   6.  153 Mack Dorf            Vso                            A2A   53:16    35
   7. 4329 Nash Lucas           Eagle Cty BMX                  A2A   54:21    25
   8. 4310 Chris Pitman                                        A2A   55:38    15
   9.  614 Armando Medina                                      A2A   57:16    5
  10. 4295 Tim McCabe                                          A2A   57:47    5
  11.  405 Michael Wheeler                                     A2A   59:11    5
  12.  549 Dale Nelson Jr       Ulf & Associates/Speckled Houn A2A 1:04:23    5
  13.  584 Matt Thompson                                       A2A 1:13:27    5

Results for the Sport 18 & Under Women

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  558 Sharon Seabury       Vail Junior Cycling Team       A3    45:44    75
   2.  426 Sydney Sappenfield   Dusty Boot / Mountain Pedaler  A3    46:42    60
   3.  581 Zoe Livran           Vail Junior Cycling Team       A3    48:54    45

Results for the Sport 18 & under Men

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  560 Collin Wilson        Vail Junior Cycling Team       A4    40:05    85
   2.  459 Brandon Hanson       Pedal Power                    A4    41:06    75
   3.  569 Cain Gipson          Pedal Power                    A4    42:07    65
   4.  604 Nathan Cook          Vail Junior Cycling Team       A4    42:10    55
   5. 4328 Halsey Lucas                                        A4    43:38    45
   6.  409 Austin Burt          Dusty Boot / Mountain Pedaler  A4    43:39    35
   7.  527 Michael Niemeyer     East West – Athletic Club West A4    49:30    25
   8.  576 Cheyenne Mendoza     Pedal Power                    A4    51:00    15

Results for the Sport 19-34 Women

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 4278 Hannah Hardenbergh                                  A5    47:08    75
   2.  610 Heidi Livran         Vail Junior Cycling Team       A5    50:00    60
   3.  462 Lara Lufkin          Pedal Power                    A5    50:11    45

Results for the Sport 19-34 Men

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  562 Charles Koch         Pedal Power                    A6    40:06    85
   2.  404 Marshall Troutner    Dusty Boot / Mountain Pedaler  A6    40:54    75
   3.  401 Cole Dissinger                                      A6    40:55    65
   4.  570 Miles Gentry         Mfc/Wattbike                   A6    42:03    55
   5.  543 Geofrey Ochs         Pedal Power                    A6    42:05    45
   6. 4281 Andy Rossetto                                       A6    43:01    35
   7.  477 Ian Greene           Vvmc                           A6    43:18    25
   8.  496 Kevin Haas           Ra Nelson                      A6    44:22    15
   9.  516 Paul Datsko          East West – Athletic Club West A6    44:26    5
  10. 4315 Trexler Hirn                                        A6    45:34    5

Results for the Sport 35-44 Women

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  436 Sharon O'Grady       Vail Valley Vixens             A7    49:12    75
   2.  512 Tanya Walker         Ra Nelson                      A7    51:11    60
   3.  609 Angela Osborne       Ulf & Associates/Speckled Houn A7    57:07    45
   4.  507 Senta Schleder       Ra Nelson                      A7  1:00:04    30

Results for the Sport 35-44 Men

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  494 Ryan Ehlers          Ra Nelson                      A8    41:01    85
   2.  413 Todd Foral           Dusty Boot / Mountain Pedaler  A8    41:04    75
   3.  445 Justin Gompf                                        A8    42:14    65
   4.  553 Geoff Soelter        Ulf & Associates/Speckled Houn A8    42:46    55
   5.  607 Innes Isom           Pedal Power                    A8    43:13    45
   6.  503 Sean Molloy          Ra Nelson                      A8    43:24    35
   7.  508 Grant Smith          Ra Nelson                      A8    44:30    25
   8. 4340 Matt Razo            Westin                         A8    47:29    15
   9.  534 Cody Wyse            East West – Athletic Club West A8    48:54    5
  10.  586 Jake Wurth           Mfc/Wattbike                   A8    49:01    5

Results for the Sport 45+ Women

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  526 Jerri Niemeyer       East West – Athletic Club West A9    50:23    85
   2.  468 Cindy Crawford       Pedal Power                    A9    51:09    75
   3. 4338 Tammy Humphries                                     A9    55:53    65
   4.  587 Sue Bardsley         Dusty Boot / Mountain Pedaler  A9    57:34    55
   5.  490 Susan Weiss          Vvmc                           A9    58:46    45
   6.  439 Michelle Wolffe      Vail Valley Vixens             A9  1:00:00    35

Results for the Sport 45+ Men

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  504 Barry Monroe         Ra Nelson                      A10   43:50    85
   2.  431 Steve Wallace        Dusty Boot / Mountain Pedaler  A10   45:21    75
   3.  623 Jerry Rahe           Ulf & Associates/Speckled Houn A10   45:47    65
   4.  482 David Lagrange       Vvmc                           A10   47:34    55
   5.  528 David Ozog           East West – Athletic Club West A10   49:17    45
   6.  579 Randy Tuggle         Dirt Demons                    A10   49:54    35
   7.  593 Nate Goldberg        Ulf & Associates/Speckled Houn A10   51:12    25
   8. 4302 Eric Samdahl                                        A10   54:12    15

Results for the Sport 50+ Men

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  463 Bill MacFarlane      Pedal Power                    A11   41:16    85
   2.  407 Charles Brown        Dusty Boot / Mountain Pedaler  A11   42:45    75
   3.  582 Steven Kirchner      Pedal Power                    A11   43:02    65
   4. 4290 Sean Kerrigan                                       A11   43:08    55
   5.  622 Dan Nielsen          Ulf & Associates/Speckled Houn A11   44:22    45
   6.  452 Jeffrey Apps         Pedal Power                    A11   44:36    35
   7.  578 Michael Harms        Apex Dental                    A11   45:41    25
   8.  514 Alan Christie        East West – Athletic Club West A11   46:29    15
   9.  583 Chip Craft           Pedal Power                    A11   47:39    5
  10. 4288 Blair Hayes          Ulf Assoc.                     A11   50:01    5

Results for the Single Speed Women

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====

Results for the Singlespeed Men

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  467 Ciro Zarate          Pedal Power                    A13 1:20:57    75
   2.  423 Mark Nelson          Dusty Boot / Mountain Pedaler  A13 1:30:27    60
   3.  554 Mark Nesline         Vail Junior Cycling Team       A13 1:31:05    45
   4.  485 Jeffrey Rank         Vvmc                           A13 1:36:57    30
   5. 4337 Gavin Gunderson                                     A13 1:45:42    15

Results for the Clydesdale

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  422 Robert Moehring      Dusty Boot / Mountain Pedaler  A14   42:57    85
   2.  411 Cameron Douglas      Dusty Boot / Mountain Pedaler  A14   46:59    75
   3.  545 David Hawkins        Ulf & Associates/Speckled Houn A14   48:14    65
   4.  546 Mike Heimerl         Ulf & Associates/Speckled Houn A14   49:35    55
   5. 4326 Alex Mintling                                       A14   50:43    45
   6.  497 Robb Hamina          Ra Nelson                      A14   53:10    35
   7.  486 John Schultz         Vvmc                           A14   54:29    25
   8.  509 Scott Smith          Ra Nelson                      A14 1:07:05    15

Results for the Women's Expert Under 35

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  447 Kari Bangtson        Mfc/Wattbike                   A15   43:37    75
   2.  429 Jennie Thorne        Dusty Boot / Mountain Pedaler  A15   45:21    60
   3.  464 Nicole Martin        Pedal Power                    A15   45:23    45
   4.  448 Natalie Biedermann   Mfc/Wattbike                   A15   45:24    30

Results for the Men's Expert Under 35

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  408 Sam Brown            Dusty Boot / Mountain Pedaler  A16 1:17:14    85
   2.  585 Wyatt Moehring       Vail Junior Cycling Team       A16 1:18:03    75
   3.  559 Calvin Trudeau       Vail Junior Cycling Team       A16 1:18:21    65
   4.  557 Chris Seabury        Vail Junior Cycling Team       A16 1:18:38    55
   5.  446 Jacob Bangtson       Mfc/Wattbike                   A16 1:21:31    45
   6.  572 Alex Schultz         Midwest Devo                   A16 1:23:34    35
   7.  597 Sylvan Ellefson      Vail Junior Cycling Team       A16 1:23:41    25
   8.  454 Grant Gipson         Pedal Power                    A16 1:24:59    15
   9.  595 James Ellis          Pedal Power                    A16 1:28:41    5
  10.  427 Michael Sherven      Dusty Boot / Mountain Pedaler  A16 1:30:06    5

Results for the Women's Expert 35-44

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  531 Jennifer Razee       East West – Athletic Club West A17   45:49    75

Results for the Men's Expert 35-44

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  535 Adam Collins         Yeti's Grind/Lov Bikes         A18 1:14:40    85
   2. 4331 Shawn Martin         Yetis                          A18 1:15:37    75
   3.  466 Stephen White        Pedal Power                    A18 1:16:23    65
   4.  430 Ezra Velez           Dusty Boot / Mountain Pedaler  A18 1:17:07    55
   5.  481 Drew Knerl           Vvmc                           A18 1:17:24    45
   6.  414 Peter Fralick        Dusty Boot / Mountain Pedaler  A18 1:17:25    35
   7.  621 Brian Baker          Pedal Power                    A18 1:19:02    25
   8.  517 Michael Dorr         East West – Athletic Club West A18 1:19:18    15
   9.  542 Samuel Bennett       Mfc/Wattbike                   A18 1:22:03    5
  10. 4311 Edward Greene        Yetis Grind                    A18 1:22:57    5
  11.  402 Mike Glass                                          A18 1:22:59    5
  12.  608 Matt Donovan         Vail Honeywagon                A18 1:25:35    5
  13.  455 Marty Golembiewski   Pedal Power                    A18 1:28:50    5

Results for the Women's Expert 45+

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  461 Pavan Krueger        Pedal Power                    A19   45:22    75
   2.  471 Beth Bush            Vvmc                           A19   47:30    60
   3.  457 Roxanne Hall         Pedal Power                    A19   47:53    45
   4.  425 Heather Sappenfield  Dusty Boot / Mountain Pedaler  A19   49:27    30

Results for the Men's Expert 45+

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  410 Peter Davis          Dusty Boot / Mountain Pedaler  A20 1:16:39    85
   2.  418 Richard Knapp        Dusty Boot / Mountain Pedaler  A20 1:16:41    75
   3. 4333 Erik Dorf            Vail Summit Ortho              A20 1:18:05    65
   4.  566 Adam Plummer         Pedal Power                    A20 1:18:13    55
   5.  458 Tyson Hall           Pedal Power                    A20 1:23:11    45
   6.  456 Ron Gruber           Pedal Power                    A20 1:23:11    35
   7. 4339 Greg Mueller         Form Attainment                A20 1:23:29    25
   8.  420 Robb McGuffin        Dusty Boot / Mountain Pedaler  A20 1:24:37    15
   9.  540 Mike Gibbs           Frost Creek                    A20 1:27:49    5
  10.  523 Matt Johnson         Dusty Boot / Mountain Pedaler  A20 1:29:21    5
  11. 4330 Rob Cockle                                          A20 1:32:04    5
  12.  519 Mark Fitzwater       East West – Athletic Club West A20 1:38:48    5
  13. 4301 Dawes Wilson                                        A20 1:41:21    5

Results for the Women's Pro Elite

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  465 Gretchen Reeves      Pedal Power                    A21 1:23:08    75
   2.  611 Lisa Isom            Pedal Power                    A21 1:24:27    60
   3.  541 Janel Klug           Kind Bikes And Skis            A21 1:32:43    45

Results for the Men's Pro Elite

Athletic Club at the Westin Camp Hale Hup - July 28, 2016
Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 4335 Jake Wells           Tokyo Joes                     A22 1:11:39    75
   2.  552 Cristhian Ravelo     Ulf & Associates/Speckled Houn A22 1:11:41    60
   3.  589 Jay Henry            Pedal Power                    A22 1:14:47    45
   4.  565 Kris Ochs            Vvmc                           A22 1:16:36    30
   5.  601 Quintin Cook         Vail Junior Cycling Team       A22 1:38:57    15
La Sportiva Camp Hale Races - July 24, 2016
HALF MARATHON AWARD WINNERS
Male Overall
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Ian Huang                      Boulder CO              37 1:25:11
             2. Daryn Hutchings                Longmont CO             20 1:25:47
             3. Dylan Hedges                   Vail CO                 27 1:30:32
Female Overall
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Anne Nevin                     Edwards CO              44 1:31:03
             2. Kerrie Wlad                    Boulder CO              44 1:40:27
             3. Aurora Leon                    Vail CO                 47 1:43:42
Male 19 and under
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Gabriel Tom                    Honolulu HI             15 1:49:36
             2. Jason Macaluso                 Vail CO                 15 1:52:23
Female 19 and under
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Whitney White                  Beuna Vista CO          17 1:54:12
             2. Mary Tezak                     Denver CO               19 2:39:11
Male 20 to 29
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Daryn Hutchings                Longmont CO             20 1:25:47
             2. Dylan Hedges                   Vail CO                 27 1:30:32
             3. Christopher Patino             Avon CO                 24 1:30:43
             4. Daniel MacArthur               Minturn CO              28 1:33:30
             5. RaúL Alexandré Medina          Boulder CO              26 1:33:57
             6. Nate Maddox                    Edwards CO              20 1:34:08
             7. Christopher Ullom              Colo Springs CO         26 1:37:45
             8. Tyler Cope                     Colorado Springs CO     26 1:40:46
             9. Andrew Deslauriers             Colorado Springs CO     22 1:43:11
            10. Jacob Sheetz-Willard           Leadville CO            27 1:52:41
            11. Jacob Ballard                  Avon CO                 28 2:00:33
            12. Luke Charles                   Jupiter FL              28 2:00:47
            13. Kevan Kozlowski                Avon CO                 28 2:04:58
            14. Alex McCaffrey                 Avon CO                 25 2:05:56
            15. Jacob Carroll                  Colorado Springs CO     26 2:07:03
            16. Jonathan Bauer                 Chicago IL              29 2:07:24
            17. Patrick Alger                  Denver CO               28 2:08:54
            18. Ryan Botkin                    Vail CO                 27 2:31:31
            19. Justin Mabitad                 Egg Harbor Township NJ  29 2:35:44
            20. Patrick Terrein                Vail CO                 20 2:36:24
            21. Connor Thomas                  Vail CO                 21 3:11:57
Female 20 to 29
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Marina Egorov                  Vail CO                 28 1:45:20
             2. Laura Koue                     Denver CO               29 1:51:23
             3. Meghan Cornwall                Denver CO               28 1:55:39
             4. Courtney Thomas                Edwards CO              20 1:55:57
             5. Bailey Martha                  Ankeny IA               27 1:56:18
             6. Janel Klug                     Avon CO                 26 1:57:24
             7. Jillian Gralewski              Golden CO               25 1:57:45
             8. Gillian Lane                   Edwards CO              27 1:58:10
             9. Shelly Nelson                  Avon CO                 28 1:58:24
            10. Kris Zeschin                   Denver CO               28 2:05:17
            11. Shauna Nelson                  Avon CO                 29 2:05:26
            12. Katherine Pease                Boulder CO              28 2:09:00
            13. Sammy Buccio                   Denver CO               27 2:09:06
            14. Crystal Lance                  Colorado Springs CO     28 2:09:25
            15. Kim Fuller                     Minturn CO              29 2:17:25
            16. Leah Rosenthal                 Lone Trree CO           27 2:23:55
            17. Jennifer Drott                 Lakewood CO             29 2:27:23
            18. Chanah Gallagher               Highlands Ranch CO      23 2:27:32
            19. Kirstin Swankie                Guilford CT             29 2:30:32
            20. Anna Stenson                   Denver CO               20 2:39:12
            21. Amy Smith                      Avon CO                 23 2:40:37
            22. Sloan Dennison-Jones           Palisade CO             21 2:50:41
Male 30 to 39
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Ian Huang                      Boulder CO              37 1:25:11
             2. Greg Decent                    Vail CO                 37 1:33:38
             3. Michael Kershen                Denver CO               35 1:37:46
             4. Christopher Hawkins            Denver CO               34 1:41:13
             5. Matthew Felton                 Edwards CO              32 1:41:23
             6. Luis Berrondo B                Vail CO                 35 1:41:50
             7. Walt Bleser                    Vail CO                 37 1:41:53
             8. Jonathan Zeschin               Denver CO               31 1:43:27
             9. Nick Brinkman                  Edwards CO              38 1:43:57
            10. Robert Weber                   Denver CO               32 1:47:26
            11. Jake Bagley                    Avon CO                 30 1:47:54
            12. Bartholomew Longworth          Vail CO                 39 1:50:01
            13. Bryan Bender                   Lakewood CO             34 2:06:22
            14. Robert Kanieski                Granby CO               39 2:08:26
            15. Alexis Braun                   Denver CO               36 2:21:43
Female 30 to 39
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Shannon Schroeder              Crystal Lake IL         36 1:51:48
             2. Karen Lupis                    Vail CO                 38 1:55:18
             3. Kristy Falcon                  Salida CO               38 1:55:46
             4. Wendy Hernandez                Castle Rock CO          39 1:58:03
             5. Melissa Bleser                 Vail CO                 37 1:58:13
             6. Britt Felton                   Minturn CO              31 2:01:49
             7. Erin Schmitt                   Vail CO                 32 2:01:51
             8. Colby Ricci                    Vail CO                 34 2:02:26
             9. Rachael Weiker                 Carbondale CO           31 2:19:21
            10. Lori Pohl                      Gypsum CO               39 2:25:36
            11. Jessica Rethman                Vail CO                 31 2:31:25
            12. Alejandra Lozano               Vail CO                 35 2:36:21
            13. Katy Beckermann                Nashville TN            34 2:39:45
            14. Laura Watkins                  Avon CO                 31 2:42:51
            15. Ashley Dennis                  Golden CO               34 2:48:44
            16. Lisa Ludwig                    Vail CO                 38 2:53:10
            17. Manuela Dominguez              Aurora CO               38 2:55:15
            18. Alexa Peterson                 Denver CO               33 2:55:15
Male 40 to 49
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Michael Dorr                   Avon CO                 41 1:30:47
             2. Gerald Romero                  Colorado Springs CO     44 1:31:46
             3. Frank Holmes                   Edwards CO              47 1:35:01
             4. Trevor Theerke                 Eagle CO                41 1:44:50
             5. Cary Cortese                   Denver CO               41 1:50:38
             6. Doug Hermanson                 Dillon CO               43 1:54:53
             7. Jorge Quinzanos                Vail CO                 44 1:59:46
             8. Dennis Lipton                  Edwards CO              49 2:03:25
             9. Bradley Gassman                Centennial CO           48 2:08:01
            10. Bill Nutkins                   Edwards CO              41 2:11:23
            11. Stefan Kienle                  Lafayette CO            48 2:19:17
            12. Jason Dietrich                 Kennett Square PA       43 2:30:35
            13. Stephen Lapa                   Montrose CO             45 2:34:45
            14. Michael Abbott                 Littleton CO            47 2:44:48
Female 40 to 49
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Anne Nevin                     Edwards CO              44 1:31:03
             2. Kerrie Wlad                    Boulder CO              44 1:40:27
             3. Aurora Leon                    Vail CO                 47 1:43:42
             4. Caroline Szuch                 Evergreen CO            43 1:49:03
             5. Kathy Wickum                   Lyons CO                48 1:49:45
             6. Sammantha Teuscher             Vail CO                 44 1:51:20
             7. Alison Pribble                 Highlands Ranch CO      40 1:59:15
             8. Kelli Foster                   Washington UT           43 2:08:31
             9. Carrie Canales                 Santa Monica CA         45 2:09:38
            10. Laura Mehew                    Centennial CO           44 2:10:30
            11. Bridget Ortman                 Canistota SD            42 2:11:10
            12. Christina Hooper               Eagle CO                41 2:25:34
            13. Fernanda Terrein               Vail CO                 48 2:36:38
            14. Jennifer Dennison              Palisade CO             43 2:50:40
            15. Monica Lacroix                 Broomfield CO           47 2:53:35
            16. Deborah Riley                  Thornton CO             47 2:55:03
            17. Karen Brandenburg              Denver CO               48 2:55:41
            18. Melissa Lipton                 Edwards CO              44 3:21:20
Male 50 to 59
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Dan Nielsen                    Avon CO                 54 1:38:39
             2. John Goodloe                   Colorado Springs CO     55 1:39:25
             3. Jim Telling                    Avon CO                 58 1:43:14
             4. Dan Brewster                   Edwards CO              51 1:43:44
             5. Brian Cross                    Evergreen CO            58 2:01:12
             6. Tom McGonagle                  Englewood CO            57 2:08:37
             7. Robert Spell                   Denver CO               55 2:20:08
             8. Scott Beegun                   Boulder CO              50 2:27:11
             9. Jean Michel Terrein            Vail CO                 51 2:28:34
            10. Jeff Erts                      Euless TX               55 3:00:07
Female 50 to 59
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Mia Stockdale                  Vail CO                 52 1:44:32
             2. Susan Nuzum                    Boulder CO              50 1:45:00
             3. Cindy Oneill                   Manitou Springs CO      54 1:57:17
             4. Mary Parker                    Dallas TX               53 2:10:07
             5. Suzanne Justus                 Golden CO               56 2:14:46
             6. Marilyn Goodloe                Colorado Springs CO     54 2:21:27
             7. Holly Johnson                  Sarasota FL             56 2:23:08
             8. Elizabeth Coll                 Brookhaven GA           54 2:31:12
             9. Tina Lapa                      Montrose CO             53 2:34:27
            10. Tammy White                    Buena Vista CO          54 2:35:45
            11. Margaret Tezak                 Denver CO               52 2:39:44
            12. Monica Montanez                Bailey CO               56 2:53:35
            13. Linda Okita                    Honolulu HI             59 2:56:31
            14. Loree Horag                    Lakewood CO             50 3:29:32
Male 60 to 69
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Nicholas Fickling              Edwards CO              66 1:52:34
             2. Rich Hadley                    Florence CO             60 1:53:26
             3. Joel Wattum                    Wasilla AK              60 1:56:10
             4. Greg Birk                      Breckenridge CO         61 1:59:58
             5. Robert Russo                   East Troy WI            63 2:14:36
             6. John Slate                     The Woodlands TX        61 2:18:56
             7. Luis Berrondo A                Vail CO                 66 2:21:44
             8. Grant Kuphall                  Chicago IL              63 2:28:08
             9. Jim Typer                      Buena Vista CO          62 2:29:48
            10. Bill Burns                     Avon CO                 68 2:32:04
            11. Jim Mykleby                    Leadville CO            69 2:32:51
            12. John Oneill                    Manitou Springs CO      63 3:00:25
Female 60 to 69
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Nancy Dolan                    Paonia CO               60 1:58:51
             2. Sandee Miller                  Palmer Lake CO          63 2:22:20
             3. Helen McQueeney                Glenwood Springs CO     65 2:28:06
             4. Theresa Daus-Weber             Morrison CO             61 2:46:14
             5. Kate Sweeney                   Denver CO               68 3:02:24
             6. Ellen Colrick                  Vail CO                 67 4:07:04
Male 70 and over
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Marlin Smickley                Edwards CO              78 3:13:42
             2. Ross Westley                   Arvada CO               79 3:17:11
             3. Steve Johnson                  Fort Worth TX           70 3:36:33
La Sportiva Camp Hale Races - July 24, 2016
10K AWARD WINNERS
Male Juniors
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Andrew Rogers                  Vail CO                 14   44:51
             2. Nicolas Pedroza                Vail CO                 14   58:20
Female Juniors
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Alayna Szuch                   Evergreen CO            13   47:45
             2. Renata Alvarez                 Vail CO                 14 1:09:42
             3. Bianca Lipton                  Edwards CO              12 1:31:31
Male Open
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Taylor Schmidt                 Broomfield CO           24   54:31
Female Open
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Ash Warner                     Leadville CO            30   52:57
             2. Amy Felton                     Vail CO                 30   55:51
             3. Tracie Rupert                  Lafayette CO            35   56:13
             4. Gabrielle Scherzer             Minturn CO              32   56:38
             5. Stephanie Lewis                Minturn CO              30   56:38
             6. Kirsten Kuhn                   Carbondale CO           32 1:00:11
             7. Maureen Mischlich              Colorado Springs CO     34 1:01:12
             8. Ruth Schmidt                   Vail CO                 38 1:02:26
             9. Kim Byrnes                     New York NY             26 1:03:45
            10. Alexis Ferraris                Avon CO                 26 1:03:46
            11. Carolina Bocardo               Vail CO                 31 1:06:32
            12. Pam Bunz                       Denver CO               32 1:06:39
            13. Johanna Hayes                  Edwards CO              20 1:09:07
            14. Maria Gaither                  Denver CO               27 1:09:37
            15. Kari Taylor-Romero             Colorado Springs CO     39 1:16:11
Male Masters
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Matt Tomasko                   Boulder CO              45   44:29
             2. Paul Macaluso                  Vail CO                 56   52:12
Female Masters
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Sharon O'Grady                 Vail CO                 44   54:59
             2. Ivette Berrondo                Vail CO                 40 1:01:50
             3. Heather Namendorf              Austin TX               46 1:05:57
             4. Natalia Leon                   Vail CO                 43 1:06:43
             5. Tanya Rippeth                  Edwards CO              41 1:09:45
             6. Carrie Larson                  Gypsum CO               47 1:11:28
             7. Gerle Shagdar                  New York NY             53 1:14:31
             8. Jeanne Blatter                 Silt CO                 59 1:19:19
             9. Michelle Hayes                 Edwards CO              62 1:23:33
            10. Anna Goodman                   Edwards CO              62 1:47:50
La Sportiva Camp Hale Races - July 24, 2016
5K AWARD WINNERS
Male Juniors
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Ricardo Silva                  Avon CO                 19   26:03
             2. Addison Baum                   Dallas TX               15   28:06
             3. Sven Nevin                     Edwards CO               9   31:21
Female Juniors
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Selma Nevin                    Edwards CO              12   28:27
             2. Leah Goodloe                   Colorado Springs CO     14   29:40
             3. Catherine Good                 Salt Lake City UT       18   31:39
             4. Julia Dramis                   Vail CO                 17   32:55
             5. Miriam Silva                   Avon CO                 15   39:26
             6. Vivian Trowbridge              Dallas TX                5   42:00
             7. Lucy Chafin                    Greeley CO              10 1:00:47
             8. Coco Trowbridge                Dallas TX                8 1:00:48
             9. Lenni Foster                   Washington UT            7 1:00:50
            10. Charley Foster                 Washington UT            9 1:11:34
            11. Kevyn Foster                   Washington UT            5 1:12:02
Male Open
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Antonio Leon                   Vail CO                 33   36:30
Female Open
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Rebecca Arnowich               Avon CO                 25   47:15
             2. Hannah French                  Avon CO                 26   47:16
Male Masters
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Christopher Trowbridge         Dallas TX               43   41:04
             2. Robert Foster                  Washington UT           47 1:12:06
Female Masters
          Place Name                           Hometown               Age    Time
             1. Christell Baum                 Dallas TX               43   29:32
             2. Kelly Dantas                   Vail CO                 47   33:50
             3. Marilyn Steinman               Avon CO                 45   44:33
             4. Deb Hadley                     Florence CO             59   45:14
             5. Christiana Maxwell             Troutville VA           65   55:14
             6. Rachel Trowbridge              Dallas TX               40 1:12:01
             7. Laura Chafin                   Greeley CO              44 1:12:04

Results for the Beginner Boys 8-10

Larkburger - Camp
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  101 Cooper Huggins                                      10:57   100
   2. 4322 Eric Asselin                                        12:04    85
   3. 4280 Michael VanvalkenburgTroy's Ski & Bike              12:27    80
   4.  104 Colin Glackin                                       12:47    75
   5. 4324 Luca Isom            Pedal Power                    12:50    70
   6. 4312 Freedom Bennett                                     14:32    65
   7. 4319 Owen Razee           East West                      24:12    60

Results for the Beginner Girls 8-10

Larkburger - Camp
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1. 4277 Anna Bumgardner                                     13:34   100
   2. 4320 Noelle Razee         East West                      16:45    85
   3. 4323 Hudson Huggins                                      18:29    80

Results for the Sport Boys 8-10

Larkburger - Camp
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  151 Porter Middaugh      East West – Athletic Club West 17:47   100
   2.  163 Stewart Bruce                                       17:50    85
   3. 4313 Truett Bennett                                      20:52    80
   4.  143 Sawyer Blair                                        20:54    75
   5.  160 Gavin Goike          Crupi Team Green               24:42    70
   6. 4325 Seth Bamford                                        28:45    65

Results for the Sport Girls 8-10

Larkburger - Camp
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  172 Cora Wilson                                         25:12   100

Results for the Beginner Girls 11-14

Larkburger - Camp
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  120 Dariana Elizalde     Cycle Effect                   23:08   100
   2.  149 Kyla Wolffe          Vail Valley Vixens             30:24    85

Results for the Beginner Boys 11-14

Larkburger - Camp
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1. 4317 Ian Macfarlne                                       19:22   100
   2. 4321 Sean Asselin                                        22:25    85
   3.  161 Robert Bretz                                        22:35    80
   4. 4308 Felipe Esteve                                       23:06    75
   5. 4309 Rodrigo Esteve                                      29:28    70

Results for the Sport Girls 11-14

Larkburger - Camp
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  162 Tianna Bruce                                        28:15   100
   2. 4318 Nina Schamberger                                    28:28    85
   3.  131 Isabel Glackin       Vail Mountain Bike Camps       29:29    80

Results for the Sport Boys 11-14

Larkburger - Camp
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  150 Sullivan Middaugh    East West – Athletic Club West 23:34   100
   2.  137 Aiden Duffy                                         23:45    85
   3.  132 Ian Rogers           Vail Mountain Bike Camps       25:19    80
   4.  103 Kawak Miranda                                       25:31    75
   5. 4305 Cole Weathers                                       26:10    70
   6.  145 Will Bettenhausen                                   26:17    65
   7.  158 Tyler Webert                                        27:59    60
   8.  175 Spencer Tuggle       Dirt Demons                    31:22    55
   9.  135 Conner Wilson        Vail Mountain Bike Camps       32:33    50
  10. 4316 Mateo Franco                                        33:00    45

Results for the BeginnerBoys 15-17

Larkburger - Camp
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  134 Reiner Schmidt       Vail Mountain Bike Camps       28:30   100
   2.  138 Jackson Bumgardner   Vvmc                           29:46    85

Results for the Beginner Girls 15-17

Larkburger - Camp
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  133 Avery Forstl         Vail Mountain Bike Camps       29:30   100