Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

11K Top 3

La Sportiva Meadowgold 11K & 5K presented by Haute Route and Town of Minturn

Male Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1834 Watkins Fulk-Gray              Carbondale CO   27 1        48:09
   2.  1882 Gerald Romero                  Colo Spgs CO    46 1        48:53
   3.  1792 Nathanial Badger               Edwards CO      18 1        51:08
Female Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1770 Alayna Szuch                   Evergreen CO    13 1        56:03
   2.  1718 Lisa Isom                      Edwards CO      45 1        57:54
   3.  1798 Sara Hochtl                    Vail CO         30 1        59:51
Male 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1792 Nathanial Badger               Edwards CO      18 1        51:08
   2.  1879 Rodrigo Hackos                 Evergreen CO    14 1        56:56
   3.  1806 Vlad Sahmbarger                Silverthorne CO 13 1        57:47
   4.  1808 Bradley Whitton                Evergreen CO    18 1      1:08:10
Female 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1770 Alayna Szuch                   Evergreen CO    13 1        56:03
   2.  1811 Lindsey Whitton                Evergreen CO    12 1      1:12:13
   3.  1802 Bianca Lipton                  Edwards CO      13 1      1:43:44
Male 20 to 29
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1834 Watkins Fulk-Gray              Carbondale CO   27 1        48:09
   2.  1896 Christopher Patino             Boulder CO      27 1        55:22
   3.  1754 Ben Boese                      Wolcott CO      28 1        59:18
Female 20 to 29
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1903 Megan Boese                                    27 1      1:02:36
   2.  1804 Heather Pugh                   Avon CO         26 1      1:04:26
   3.  1821 Jourdan Baldwin                Greenwood Villa 28 1      1:07:23
   4.  1736 Maddie Stevens                 Vail CO         23 1      1:07:43
   5.  1873 Lilian Van Dyke                Vail CO         24 1      1:08:16
   6.  1892 Chase Rogowski                 Vail CO         27 1      1:09:09
   7.  1861 Letitia Fickling               Denver CO       25 1      1:09:20
   8.  1817 Maria Rotello                  Denver CO       24 1      1:12:16
   9.  1704 Julia Ashton                   Vail CO         24 1      1:13:47
  10.  1894 Alexis Ferracis                Colorado        27 1      1:15:48
  11.  1888 Erika Gerspach                 Conifer CO      25 1      1:19:27
Male 30 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1793 Greg Decent                    Vail CO         38 1        53:15
   2.  1904 Peter Goergen                  Avon CO         31 1        55:32
   3.  1728 Justin Moses                   Avon CO         32 1        56:28
   4.  1734 Cyrus Severance                Golden CO       37 1        59:22
   5.  1740 Jonathan Zeschin               Denver CO       31 1        59:34
   6.  1706 Walt Bleser                    Vail CO         38 1      1:00:38
   7.  1759 Daniel Horstman                Denver CO       36 1      1:04:52
   8.  1835 Craig Stone                    Denver CO       37 1      1:08:39
Female 30 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1798 Sara Hochtl                    Vail CO         30 1        59:51
   2.  1795 Kristy Falcon                  Salida CO       39 1      1:00:12
   3.  1805 Ksusha Sahmbarger              Silverthorne CO 37 1      1:00:46
   4.  1843 Marcia Ammons                  Denver CO       34 1      1:01:31
   5.  1885 Sarah Williamson               Boulder CO      39 1      1:05:05
   6.  1751 Leigh Anderson                 Lovand CO       33 1      1:05:15
   7.  1794 Samantha Delnegro              Avon CO         31 1      1:05:34
   8.  1786 Jennifer Sommer                Glendale CO     34 1      1:08:17
   9.  1708 Sunny Corrigan                 Vail CO         37 1      1:10:19
  10.  1705 Melissa Bleser                 Vail CO         37 1      1:12:38
  11.  1758 Erin Hood                      Eagle CO        37 1      1:19:01
  12.  1865 Sarabeth Keating               Denver CO       38 1      1:57:06
Male 40 to 49
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1882 Gerald Romero                  Colo Spgs CO    46 1        48:53
   2.  1782 Brian Johnson                  Aspen CO        47 1        54:15
   3.  1840 Matt Johnson                   Eagle CO        49 1        54:55
   4.  1752 Kevin Andrus                   Edwards CO      42 1        59:45
   5.  1880 Nathan Hackos                  Evergreen CO    46 1      1:04:52
   6.  1784 Doug Litowitz                  Edwards CO      40 1      1:05:56
   7.  1721 Dennis Lipton                  Edwards CO      49 1      1:07:15
   8.  1722 Bartholomew Longworth          Vail CO         40 1      1:08:15
   9.  1783 Chris Kuchler                  Eagle CO        41 1      1:08:35
  10.  1810 Corbett Whitton                Evergreen CO    49 1      1:14:58
  11.  1732 Mark Scheel                    Denver CO       42 1      1:20:52
Female 40 to 49
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1718 Lisa Isom                      Edwards CO      45 1        57:54
   2.  1832 McKenna Douglas                Vail CO         43 1      1:03:26
   3.  1730 Sharon O'Grady                 Vail CO         45 1      1:07:12
   4.  1870 Christina Hooper               Eagle CO        42 1      1:12:47
   5.  1717 Alana Hurst                    Vail CO         40 1      1:15:04
   6.  1897 Heather Hower                  Vail CO         45 1      1:18:02
   7.  1801 Carrie Larson                  Gypsum CO       48 1      1:18:38
   8.  1702 Katherine Aalto                Eagle CO        49 1      1:21:39
   9.  1844 Stephanie Archibeque           Eagle CO        48 1      1:24:34
  10.  1900 Meggen Kirkham                 Vail CO         47 1      1:25:13
  11.  1881 Kari Taylor-Romero             Colo spgs CO    40 1      1:35:09
  12.  1803 Melissa Lipton                 Edwards CO      45 1      1:51:34
  13.  1899 Karie Burns                                    43 1      1:57:07
Male 50 to 59
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1871 Charlie Wertheim               Carbondale CO   54 1        55:27
   2.  1891 Kevin Deighan                  Vail CO         58 1        56:54
   3.  1864 Dan Brewster                   Edwards CO      52 1        57:18
   4.  1739 Jim Telling                    Avon CO         59 1        58:14
   5.  1887 Jon Stroud                     Carbondale CO   53 1      1:01:39
   6.  1781 Brian Cross                    Evergreen CO    58 1      1:06:27
   7.  1819 Brian Dunfey                   Minturn CO      58 1      1:09:43
   8.  1710 Jarrett Davis                  Avon CO         52 1      1:17:58
   9.  1800 Taner Kodanaz                  Denver CO       53 1      1:24:14
Female 50 to 59
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1799 Rachel Kodanaz                 Denver CO       57 1      1:09:35
   2.  1833 Trina Ehrenberg                Eagle CO        55 1      1:10:29
   3.  1765 Amber Prince                   Avon CO         51 1      1:11:43
   4.  1872 Veronica Whitney               Carbondale CO   53 1      1:12:41
   5.  1796 Lisa Gonzlez-Gile              Vail CO         59 1      1:13:22
   6.  1807 Terri Sommer                   Frisco CO       58 1      1:13:28
   7.  1822 Judy Grotke                    Evergreen CO    50 1      1:17:46
   8.  1829 Doreen Clevenger                               50 1      1:19:59
   9.  1841 Sue Bardley                    Gypsum CO       56 1      1:23:59
  10.  1869 Gina Giuliani                  Glenwood Spgs CO51 1      1:25:44
  11.  1769 Karen Schroeder                Broomfield CO   56 1      1:26:59
  12.  1797 Kim Hartzell                   Boulder CO      55 1      1:30:02
  13.  1818 Helan Kim                      Boulder CO      50 1      1:33:13
  14.  1886 Laurie Dirkes                  Longmont CO     57 1      1:33:47
  15.  1830 Ana Artega                     Boulder CO      59 1      1:39:51
Male 60 to 69
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1713 Nicholas Fickling              Edwards CO      67 1      1:04:47
   2.  1893 Ron Rogowski                   Detroit MI      62 1      1:21:48
   3.  1763 Donald Mann                    Buena Vista CO  61 1      1:29:39
   4.  1707 Bill Burns                     Avon CO         69 1      1:34:26
Female 60 to 69
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1756 Barbara Dolan                  Buena Vista CO  61 1      1:05:16
   2.  1757 Nancy Dolan                    Paonia CO       61 1      1:07:59
   3.  1726 Helen McQueeney                Glenwood Spring 65 1      1:25:50
   4.  1785 Gail Scoby                     Eagle CO        69 1      1:35:57
   5.  1738 Kate Sweeney                   Denver CO       68 1      1:50:35
Male 70 & over
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1820 Erik Carlson                   Greenwood Villa 70 1      1:23:34
   2.  1729 Jim Mykleby                    Leadville CO    71 1      1:29:29
   3.  1735 Marlin Smickley                Edwards CO      79 1      1:44:05
Female 70 & over
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1890 B.J. Smith                     Eagle CO        74 1      1:47:11

5K Top 3

La Sportiva Meadowgold 11K & 5K presented by Haute Route and Town of Minturn

Male Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1874 Cristhian Ravelo               Avon CO         25 5        17:10
   2.  1862 Connor Larson                  Gypsum CO       12 5        18:18
   3.  1889 Nick Larson                                    32 5        18:33
Female Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1901 Cassie Scales                  Edwards CO      30 5        20:28
   2.  1837 Catherine Waller               Vail CO         41 5        20:30
   3.  1744 Nancy Mires                    Eagle CO        48 5        20:46
Male Juniors 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1862 Connor Larson                  Gypsum CO       12 5        33:18
   2.  1884 Aiden Lee                      Ft Collins CO   14 5        35:10
Female Juniors 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1878 Kyra Lee                       Ft Collins CO   16 5        21:33
   2.  1779 Nicola Rountree                Edwards CO      15 5        25:31
   3.  1816 Emily Davis Provoste           Edwards CO      13 5        31:21
   4.  1877 Malayna Hollenbeck             Ft Collins CO    7 5        33:39
Male Open 20 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1874 Cristhian Ravelo               Avon CO         25 5        17:10
   2.  1889 Nick Larson                                    32 5        18:33
   3.  1836 Jonathon Johnson               Vail CO         38 5        22:34
   4.  1828 Matthew Chavez                                 39 5        24:29
   5.  1787 John Baumfalk-Lee              Wichita KS      26 5        26:38
   6.  1823 Kit Bargmann                   Greenwood Villa 31 5        29:51
   7.  1750 Julio Ruiz                     Avon CO         37 5        38:39
   8.  1791 Jake Niswanger                                 34 5        41:41
Female Open 20 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1901 Cassie Scales                  Edwards CO      30 5        20:28
   2.  1771 Sharon Alton                   Denver CO       39 5        22:55
   3.  1825 Danielle Larson                Boulder CO      30 5        23:42
   4.  1761 Stephanie Kearney              Vail CO         37 5        24:23
   5.  1773 Anna Curley                    Denver CO       31 5        24:38
   6.  1743 Lindsay Hardy                  Avon CO         32 5        25:22
   7.  1838 Chloe Wheeler                  Eagle CO        27 5        25:37
   8.  1774 Ambri Garcia                   Lakewood CO     27 5        29:08
   9.  1741 Martha Anderson                Avon CO         33 5        38:38
Male Masters 40+
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1749 Antonio Rodriguez              Denver CO       48 5        21:09
   2.  1883 Michael Lee                    Ft Collins CO   47 5        21:36
   3.  1746 Scott Newkam                   Aspen CO        57 5        22:38
   4.  1814 Rob Sebasta                    Edwards CO      47 5        22:48
   5.  1745 Pat Newkam                     Aspen CO        56 5        23:07
   6.  1824 Greg Grotke                    Evergreen CO    49 5        24:15
   7.  1839 Michael Wheeler                Eagle CO        51 5        25:37
   8.  1790 John Lee                       Wichita KS      60 5        25:43
   9.  1867 Carlos Hellmund                Vail CO         50 5        42:52
Female Masters 40+
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1837 Catherine Waller               Vail CO         41 5        20:30
   2.  1744 Nancy Mires                    Eagle CO        48 5        20:46
   3.  1875 Elizabeth Forth                Vail CO         42 5        21:31
   4.  1747 Sharon Pope                    Avon CO         51 5        23:23
   5.  1863 Lori Pohl                      Gypsum CO       40 5        23:56
   6.  1788 Roxann Baumfalk-Lee            Wichita KS      61 5        25:44
   7.  1898 Katie Kuchler                  Eagle CO        40 5        25:52
   8.  1778 Elizabeth Rountree             Edwards CO      48 5        27:00
   9.  1812 Tonia Whitton                  Evergreen CO    47 5        30:07
  10.  1902 Julie Scales                   Vail CO         56 5        30:09
  11.  1815 Rosa Provoste Vallejos         Edwards CO      41 5        30:40
  12.  1776 Ellen Miller                   Vail CO         58 5        31:14
  13.  1813 Lisa Pelchat                   Edwards CO      61 5        32:26
  14.  1876 Andrea Hollenbeck              Ft Collins CO   42 5        33:40
  15.  1827 Beth Zigmann                   Clive IA        40 5        33:46
  16.  1866 Sylvia Hellmund                Vail CO         48 5        42:53