Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

10K Top 3

La Sportiva 10K & 5K at 10,000'presented by Summit Ford

Male Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1688 Watkins Fulk-Gray              Carbondale CO   27 1        44:26
   2.  1553 Nathaniel Badger               Edwards CO      18 1        45:33
   3.  1362 Gerald Romero                  Co Spgs CO      45 1        45:45
Female Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1609 Alayna Szuch                   Evergreen CO    13 1        50:17
   2.  1511 Marina Egorov                  Vail CO         28 1        51:06
   3.  1404 Isabella Fallon                                38 1        51:12
Male 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1553 Nathaniel Badger               Edwards CO      18 1        45:33
   2.  1353 Nolan Herzog                   Avon CO         17 1        48:48
   3.  1405 Brendan Kelly                                  19 1        50:01
   4.  1562 Enrique Contreras              Edwards CO      17 1        50:26
Female 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1609 Alayna Szuch                   Evergreen CO    13 1        50:17
   2.  1617 Lindsey Whitton                Evergreen CO    11 1      1:05:44
   3.  1581 Bianca Lipton                  Edwards CO      13 1      1:31:46
Male 20 to 29
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1688 Watkins Fulk-Gray              Carbondale CO   27 1        44:26
   2.  1370 Chris Patinn                   Boulder CO      27 1        52:49
   3.  1558 Alan Bourgeois                 Boulder CO      21 1        58:50
Female 20 to 29
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1511 Marina Egorov                  Vail CO         28 1        51:06
   2.  1414 Courtney Knott                 Vail CO         29 1        55:09
   3.  1373 Kelsey Collins                 Eagle CO        27 1        55:11
   4.  1411 Megan Boese                    Gypsum CO       27 1        57:53
   5.  1641 Harastova Marketa              Colorado Spring 22 1        58:49
   6.  1588 Lauren McVey                   Avon CO         26 1        59:23
   7.  1535 Maddie Stevens                 Vail CO         23 1      1:01:08
   8.  1587 Haley McCoy                    Denver CO       28 1      1:02:03
   9.  1503 Julia Ashton                   Vail CO         24 1      1:05:16
  10.  1685 Chase Rogowski                 Vail CO         26 1      1:05:24
  11.  1519 Gillian Lane                   Edwards CO      28 1      1:05:52
  12.  1577 Madeline  Lane                 Edwards CO      26 1      1:05:52
  13.  1369 Claire Zweig                   Avon CO         28 1      1:09:00
  14.  1354 Denise Buchbot                 Holland         21 1      1:12:14
  15.  1618 Lauren Phillips                Vail CO         28 1      1:17:23
  16.  1560 Stephanie Chamberlin           Avon CO         29 1      1:17:33
  17.  1612 Claire Van Tiem                Vail CO         23 1      1:20:10
  18.  1644 Laverde Alyssia                Deerfield Bch FL20 1      1:50:46
Male 30 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1614 Jake Wells                     Avon CO         39 1        47:42
   2.  1657 Greg Decent                    Vail CO         37 1        48:34
   3.  1527 Justin Moses                   Avon CO         32 1        50:57
   4.  1539 Jonathan Zeschin               Denver CO       31 1        53:39
   5.  1689 Andy Holland                   Avon CO         36 1        54:13
   6.  1505 Walt Bleser                    Vail CO         38 1        55:06
   7.  1408 Mattias Ganslandt                              38 1        56:11
   8.  1597 Mike Raevsky                   Colorado Spring 37 1        56:34
   9.  1352 Tim Mt Pleasant                Avon CO         33 1        59:22
  10.  1571 Beau Hoffman                   Denver CO       30 1      1:00:54
  11.  1355 Peyton Bowen                   Vail CO         39 1      1:04:19
  12.  1559 Andrew Brinkman                Colorado Spring 35 1      1:04:29
  13.  1569 Tom Ewert                      Edwards CO      36 1      1:04:55
  14.  1602 Grant Rynn                     Vail CO         31 1      1:14:14
  15.  1662 Jordan Hightower               Co Springs CO   30 1      1:18:05
  16.  1366 Bronwyn Lehman                 Avon            34 1      1:23:14
Female 30 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1404 Isabella Fallon                                38 1        51:12
   2.  1416 Ana Vasquez                    Edwards CO      37 1        51:57
   3.  1699 Lillian Van Dyke                               38 1        58:19
   4.  1680 Samanatha Delnegro             Avon CO         31 1        59:50
   5.  1590 Carlee Neumann                 Wolcott CO      34 1      1:01:34
   6.  1682 Stephanie Lewis                Minturn CO      31 1      1:02:41
   7.  1407 Lindsey Lyle                                   38 1      1:03:16
   8.  1563 Corrie Crane                   Avon CO         39 1      1:03:27
   9.  1504 Melissa Bleser                 Vail CO         37 1      1:03:55
  10.  1684 Erin Schmitt                   Vail CO         33 1      1:04:25
  11.  1514 Angie Hayes                    Denver CO       39 1      1:07:11
  12.  1676 Heather Wiley                  Avon CO         30 1      1:08:41
  13.  1692 Kroger Schwartz                Vail CO         34 1      1:09:00
  14.  1524 Madison McCaulley              Edwards CO      31 1      1:12:01
  15.  1661 Jessica Guitar                 Boulder CO      39 1      1:12:58
  16.  1665 Mariah Smith                   Grand Junction C32 1      1:13:22
  17.  1603 Ruth Schmidt                   Vail CO         38 1      1:13:27
  18.  1666 Kristi Shahnazarian            Denver CO       39 1      1:13:28
  19.  1687 Sarah Stutman                  Edwards CO      35 1      1:14:54
  20.  1663 Jill Ragaller                  Avon CO         33 1      1:15:12
  21.  1351 Sylvia Dean                    Avon C          32 1      1:17:37
  22.  1647 Yarnell Stacy                  Eagle CO        38 1      1:22:36
  23.  1654 Fleszar Sara                   Gypsum CO       36 1      1:25:51
Male 40 to 49
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1362 Gerald Romero                  Co Spgs CO      45 1        45:45
   2.  1568 Michael Dorr                   Avon CO         41 1        47:54
   3.  1572 Brian Johnson                  Aspen CO        47 1        49:18
   4.  1693 Matt Johnson                   Eagle CO        49 1        51:04
   5.  1651 Hall Chris                     Golden CO       41 1        53:27
   6.  1418 Javier Braun                   Vail CO         43 1        55:20
   7.  1551 Kevin Andrus                   Edwards CO      42 1        55:40
   8.  1615 Matt Whalen                    Louisville CO   41 1        56:12
   9.  1586 Joe McClung                    Avon CO         41 1        58:40
  10.  1583 Douglas Litowitz               Edwards CO      40 1      1:01:21
  11.  1520 Dennis Lipton                  Edwards CO      49 1      1:01:55
  12.  1521 Bartholomew Longworth          Vail CO         40 1      1:02:59
  13.  1531 Mark Scheel                    Denver CO       42 1      1:07:44
  14.  1573 Demian Kato                    Lakewood CO     40 1      1:09:39
  15.  1613 Scott Vanderau                 Denver CO       42 1      1:09:39
  16.  1648 Rudnick Jeff                   Centennial CO   42 1      1:10:32
  17.  1570 Tom Fuller                     Golden CO       43 1      1:11:55
  18.  1585 Matt Marshall                  Gypsum CO       44 1      1:11:57
  19.  1616 Corbett Whitton                Evergreen CO    49 1      1:12:48
  20.  1515 Brian Huelsman                 Broomfield CO   47 1      1:12:56
  21.  1593 Jonathon Paul                  Berkeley CA     45 1      1:13:00
  22.  1675 Rob Sebesta                    Edwards CO      47 1      1:14:19
  23.  1365 Janine Trey                    Eagle CO        47 1      1:15:19
  24.  1643 Laverde Bernardo               Deerfield Beach 48 1      1:23:48
  25.  1645 Anderson Matt                  Lincoln NE      41 1      1:26:06
Female 40 to 49
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1517 Lisa Isom                      Edwards CO      45 1        51:18
   2.  1415 Aurora Leon                    Vail CO         48 1        55:12
   3.  1610 Caroline Szuch                 Evergreen CO    44 1        56:15
   4.  1673 Megan Boord                    Edwards CO      40 1        56:17
   5.  1406 Amy Carver                                     46 1        58:46
   6.  1529 Sharon O'Grady                 Vail CO         45 1      1:00:38
   7.  1667 Susie Vickerman                Avon CO         48 1      1:06:03
   8.  1368 Ashleigh Gore                  Vail CO         44 1      1:06:35
   9.  1516 Alana Hurst                    Vail CO         40 1      1:10:38
  10.  1646 Anderson Lori                  Lincoln NE      40 1      1:12:12
  11.  1557 Melanie Boock                  Minturn CO      46 1      1:13:39
  12.  1358 Nicole Folino                  Evergreen CO    44 1      1:14:03
  13.  1691 Mandy Holland                  Avon CO         40 1      1:14:35
  14.  1501 Katherine Aalto                Eagle CO        49 1      1:15:30
  15.  1550 Christine Albertson            Eagle CO        41 1      1:15:39
  16.  1359 Gladys Felix-Mendoza           Co Spgs CO      41 1      1:17:31
  17.  1600 Anne Rozzell                   Dallas TX       40 1      1:17:41
  18.  1598 Tanya Rippeth                  Edwards CO      42 1      1:18:00
  19.  1361 Kari Taylor Romero             Co Spgs CO      40 1      1:29:43
  20.  1518 Monica Lacroix                 Broomfield CO   48 1      1:37:16
  21.  1582 Melissa Lipton                 Edwards CO      45 1      1:42:53
  22.  1360 Julius Mendoza                                 40 1      2:07:07
Male 50 to 59
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1538 Jim Telling                    Avon CO         59 1        52:10
   2.  1701 Dan Brewster                                   52 1        53:59
   3.  1364 John Stroud                                    53 1        55:23
   4.  1564 Brian Cross                    Evergreen CO    58 1        59:38
   5.  1681 Brian Dunfey                   Basalt CO       59 1      1:04:35
   6.  1509 Jarrett Davis                  Avon CO         52 1      1:12:42
   7.  1363 Scott Beegun                   Boulder CO      50 1      1:12:53
   8.  1576 Taner Kodanaz                  Denver CO       53 1      1:15:09
   9.  1599 Stephen Robertson              Arvada CO       56 1      1:19:46
Female 50 to 59
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1575 Rachel Kodanaz                 Denver CO       57 1      1:04:22
   2.  1674 Margo Pitts                    Raleigh NC      51 1      1:04:23
   3.  1608 Terri Sommer                   Frisco CO       58 1      1:07:27
   4.  1595 Amber Prince                   Avon CO         51 1      1:08:33
   5.  1660 Judy Grotke                    Evergreen CO    50 1      1:09:22
   6.  1591 Jerri Niemeyer                 Gypsum CO       53 1      1:12:11
   7.  1694 Sue Bardsley                   Vail CO         55 1      1:17:36
   8.  1552 Jerrilu Atkins                 Avon CO         55 1      1:18:50
   9.  1589 Kristen Mehan                  Eagle CO        52 1      1:24:14
  10.  1655 Rebecca Amitai                 Old Westbury NY 59 1      1:32:58
Male 60 to 69
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1512 Nicholas Fickling              Edwards CO      67 1      1:01:53
   2.  1605 Victor Selenow                 Buena Vista CO  65 1      1:06:02
   3.  1686 James Sheldon                  Atlanta GA      61 1      1:17:38
   4.  1580 John Lee                       Wichita KS      60 1      1:20:19
   5.  1664 Morty Schaja                   Old Westbury NY 62 1      1:20:21
   6.  1506 Bill Burns                     Avon CO         69 1      1:20:48
   7.  1584 Donald Mann                    Buena Vista CO  61 1      1:22:09
Female 60 to 69
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1566 Barbara Dolan                  Buena Vista CO  61 1      1:00:43
   2.  1567 Nancy Dolan                    Paonia CO       61 1      1:03:10
   3.  1525 Helen McQueeney                Glenwood Spring 65 1      1:13:39
   4.  1554 Roxann Baumfalk-Lee            Wichita KS      61 1      1:21:51
   5.  1604 Gail Scoby                     Eagle CO        69 1      1:27:24
   6.  1537 Kate Sweeney                   Denver CO       68 1      1:34:36
   7.  1650 Eve Stephens                   Vail CO         62 1      2:07:07
Male 70 & over
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1528 Jim Mykleby                    Leadville CO    71 1      1:20:18
   2.  1683 Bill Moyle                     Lone Tree CO    78 1      1:59:03
   3.  1534 Marlin Smickley                Edwards CO      79 1      2:18:40
Female 70 & over
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1607 Bj Smith                       Eagle CO        74 1      1:42:14

5K Top 3

La Sportiva 10K & 5K at 10,000'presented by Summit Ford

Male Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1556 Ben Boese                      Wolcott CO      28 5        26:32
   2.  1412 Derek Griffiths                Parker CO       42 5        29:57
   3.  1579 Connor Larson                  Gypsum CO       12 5        31:35
Female Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1594 Danielle Poulos                Halifax NS      37 5        32:28
   2.  1543 Nancy Mires                    Eagle CO        48 5        33:15
   3.  1626 Justy Daley                    Avon CO         26 5        33:16
Male Juniors 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1579 Connor Larson                  Gypsum CO       12 5        31:35
   2.  1371 Tyler Hopkins                  Vail CO         13 5        37:21
Female Juniors 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1628 Megan Iverson                  Marion MA       17 5        41:50
Male Open 20 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1556 Ben Boese                      Wolcott CO      28 5        26:32
   2.  1409 Bobby L'heureux                Vail CO         34 5        32:43
   3.  1629 Kevin Johnson                  Oklahoma City OK28 5        33:02
   4.  1357 Esteban Corona                 Linden VA       25 5        33:30
   5.  1356 Luke George                    Winchester VA   24 5        33:30
   6.  1635 Logan Ruark                    Edwards CO      20 5        35:17
   7.  1622 John Baumfalk-Lee              Wichita KS      26 5        44:23
   8.  1696 Oliver Patrick                                 28 5        52:32
   9.  1367 Bri  an Stordeur               Denver CO       29 5      1:05:48
  10.  1695 Sawyer Patrick                                 28 5      1:15:38
Female Open 20 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1594 Danielle Poulos                Halifax NS      37 5        32:28
   2.  1626 Justy Daley                    Avon CO         26 5        33:16
   3.  1669 Cassandra Lipinski             Avon CO         24 5        33:47
   4.  1637 Erica Schneider                Vail CO         30 5        35:04
   5.  1658 Samanatha Fortner              Avon CO         26 5        35:37
   6.  1403 Katie Portz                                    28 5        36:17
   7.  1372 Joanna Hopkis                  Vail CO         39 5        38:41
   8.  1630 Lauren Johnson                 Oklahoma City OK29 5        38:42
   9.  1574 Stephanie Kearney              Vail CO         37 5        39:57
  10.  1639 Cali Vanvalkenburg             Avon CO         24 5        43:00
  11.  1542 Lindsay Hardy                  Avon CO         32 5        43:40
  12.  1679 Chloe Wheeler                  Eagle CO        27 5        43:41
  13.  1633 Maureen Mulcahy                Eagle CO        34 5        45:26
  14.  1410 Kim Fuller                                     28 5        47:40
  15.  1636 Colleen Rynn                   Vail CO         32 5        49:34
  16.  1697 Jill Patrick                                   28 5      1:16:02
Male Masters 40+
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1412 Derek Griffiths                Parker CO       42 5        29:57
   2.  1413 Anthony Demaio                 Scarsdale NY    43 5        31:59
   3.  1547 Kory Pryor                     Vail CO         44 5        32:54
   4.  1548 Antonio Rodriguez              Denver CO       48 5        34:50
   5.  1545 Scott Newkam                   Aspen CO        57 5        35:22
   6.  1623 Robert Bell                    Oklahoma City OK50 5        35:42
   7.  1678 Michael Wheeler                Eagle CO        51 5        43:38
   8.  1634 Scott Raub                     Edwards CO      55 5        43:40
   9.  1670 Tom Shahnazarian               Denver CO       59 5        45:47
  10.  1624 Bruce Brandt                   Palm Beach Gard 72 5        48:39
  11.  1640 Tonia Whitton                  Evergreen CO    47 5        54:56
  12.  1374 Carlos Hellmund                                50 5      1:02:36
  13.  1672 John Sherman                   Glenwood Spgs CO80 5      1:18:15
Female Masters 40+
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1543 Nancy Mires                    Eagle CO        48 5        33:15
   2.  1578 Carrie Larson                  Gypsum CO       48 5        35:24
   3.  1419 Carla Apancio                  Vail CO         41 5        36:44
   4.  1546 Sharon Pope                    Avon CO         51 5        40:18
   5.  1417 Hariana Perez                  Avon CO         42 5        41:19
   6.  1638 Jane Tucker                    Marion MA       56 5        41:50
   7.  1668 Tricia Hall                    Golden CO       40 5        42:10
   8.  1625 Therese Campbell               Eagle Vail CO   51 5        42:18
   9.  1631 Diane Kovalik                  Vail CO         51 5        43:44
  10.  1632 Ellen Miller                   Vail CO         58 5        47:40
  11.  1677 Lisa Pelchat                   Edwards CO      61 5        53:38
  12.  1649 Rudnick Esther                 Centennial CO   43 5        55:00
  13.  1671 Janny Sherman                  Glenwood Spgs CO70 5      1:18:50