Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

2017MTB VRD

Results for the Beginner Boys 8-10

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.   74 Michael VanvalkenburgVail Mtn. Bike Camps           BB8   10:05   100
   2.   81 Colin Glackin        Alpine Quest Sports            BB8   10:38    85
   3.   32 Andrew Forstl                                       BB8   10:38    80
   4. 5359 Palmer Halbakken                                    BB8   11:36    75
   5.    2 Freedom Bennett      Assos/Venture                  BB8   12:20    70
   6.   85 Logan Parham                                        BB8   15:31    65

Results for the Beginner Girls 8-10

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.    3 Priscilla Bennett    Assos/Venture                  GB8   15:51   100
   2.   19 Hudson Huggins                                      GB8   16:30    85

Results for the Sport Boys 8-10

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.   99 Cooper Huggins                                      BS8   21:58   100

Results for the Sport Girls 8-10

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5329 Anna Bumgardner                                     GS8   29:04   100

Results for the Beginner Girls 11-14

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.   20 Lily Carullo         The Cycle Effect               GB1 1:19:56   100

Results for the Beginner Boys 11-14

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.    4 Truett Bennett       Assos/Venture                  BB1   20:41   100
   2.   94 Hunter Peterson      Vail Mtn. Bike Camps           BB1   23:33    85
   3.  100 Michael Carullo                                     BB1   25:50    80

Results for the Sport Girls 11-14

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.   55 Lizbeth Andrade      The Cycle Effect               GS1   43:23   100
   2.   82 Izzy Glackin         Vail Junior Cycling            GS1   43:49    85
   3.   24 Avery Forstl         Vail Junior Cycling            GS1   44:06    80
   4. 5327 Tianna Bruce                                        GS1   44:15    75
   5.   70 Zosia Skiba          The Cycle Effect               GS1   48:30    70
   6.   27 Harley Blevins       The Cycle Effect               GS1   49:16    65
   7.   12 Karen Sandoval       The Cycle Effect               GS1   53:17    60
   8.   31 Emelline Mitchell    The Cycle Effect               GS1   55:37    55
   9.   68 Luisa Raynal         The Cycle Effect               GS1   56:00    50
  10.   58 Miranda Fernandez    The Cycle Effect               GS1   56:27    45
  11.   64 Iara Melgarejo       The Cycle Effect               GS1   58:21    40
  12.   28 Dessa Blevins        The Cycle Effect               GS1 1:01:18    35
  13.   67 Naydelin Perez       The Cycle Effect               GS1 1:03:00    30
  14. 5296 Basil Chagoya        Cycle effect                   GS1 1:12:40    25
  15.   71 Camila Zarate        The Cycle Effect               GS1 1:25:15    20

Results for the Sport Boys 11-14

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.   98 Sullivan Middaugh    East West                      BS1   33:38   100
   2.   73 Erik Novy            Glenwood Dirt Demons           BS1   35:42    85
   3.    6 Toby Scarpella                                      BS1   35:55    80
   4.   91 Ian Rogers           Vail Mtn. Bike Camps           BS1   36:46    75
   5. 5293 Adam Fitzcharles                                    BS1   36:59    70
   6.   17 Tommy Johnson        Vail Junior Cycling            BS1   37:23    65
   7. 5295 Ethan Fitzcharles                                   BS1   38:33    60
   8.   90 Will Bettenhausen                                   BS1   40:06    55
   9. 5328 Stewie Bruce                                        BS1   41:29    50
  10.   92 Reiner Schmidt       Vail Mtn. Bike Camps           BS1   42:18    45
  11. 5362 Miles Heck                                          BS1   43:15    40
  12.   80 Spencer Tuggle       Pugzarillaz                    BS1   44:20    35
  13.   96 Andrew Lombardi                                     BS1   45:44    30
  14.   95 Spencer Peterson     Vail Mtn. Bike Camps           BS1   47:15    25
  15.   79 Jackson Bumgardner   Vvmc                           BS1   48:28    20
  16.   78 Robert Bretz                                        BS1   49:45    15

Results for the Beginner Boys 15-17

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5332 Elijah Page          Glenwood Dirt Demons           BB5   41:23   100

Results for the Men's Beginner

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  975 Miles Henson         Howard Head                    MBG   34:31    85
   2.  808 Cole Weathers        Vail Junior Cycling            MBG   34:45    75
   3.   18 Ian MacFarlane       Vail Junior Cycling            MBG   37:45    65
   4. 5361 Jeremy Aldrich                                      MBG   39:39    55
   5.  875 Ethan Davis          808                            MBG   40:17    45
   6.   72 Dillon Harlan        Vail Junior Cycling            MBG   42:23    35
   7.  852 Fernando Ocampo                                     MBG   43:26    25
   8. 5349 Joshua Sombke                                       MBG   43:44    15
   9. 5330 Jeffrey Clevenge                                    MBG   47:27    5
  10.  842 Finn Larson          East West                      MBG   52:25    5
  11.  806 Ivo Ivanov           Howard Head                    MBG 1:16:07    5

Results for the Women's Beginner

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5363 Meghan Twohig        Cycle Effect                   WBG   42:18    85
   2.  964 Carolina Benney      Pedal Power                    WBG   43:44    75
   3. 5351 Molly Gamble         Cycle Effect                   WBG   44:33    65
   4.  786 Nancy Mires          East West                      WBG   45:00    55
   5.   69 Stella Sanders-KuleszThe Cycle Effect               WBG   47:08    45
   6.  821 Samantha Lathram     Assos/Venture                  WBG   49:13    35
   7.  769 Shannatay Bergeron   Howard Head                    WBG   50:13    25
   8.  854 Vida Wilson                                         WBG   52:09    15
   9.   83 Dariana Elizalde     The Cycle Effect               WBG   52:45    5
  10.  793 Jessica Foulis       East West                      WBG   58:23    5
  11. 5360 Candise Aldrich                                     WBG 1:02:59    5

Results for the Men's Sport 18 & U

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  836 Aidan Duffy          Vail Junior Cycling            MJS 1:03:59    85
   2.  825 Andrew Rogers        Vail Junior Cycling            MJS 1:04:33    75
   3.  833 Liam Clevenger       Vail Junior Cycling            MJS 1:05:51    65
   4.  807 David Sanders-KuleszaVail Junior Cycling            MJS 1:07:19    55
   5. 5366 Brayden Reveles      Pedal Power                    MJS 1:11:31    45
   6.  742 Austin Burt          Dusty Boot/Mtn Pedaler         MJS 1:13:41    35
   7.   84 Kawak Miranda                                       MJS 1:16:50    25

Results for the Women's Sport 18 & U

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.    5 Isabella Sargent     Battle Mountain High School    WJS 1:15:42    75
   2.   16 Bayli McSpadden      Vail Junior Cycling            WJS 1:17:08    60
   3.  816 Berit Frischholz     Vail Junior Cycling            WJS 1:20:46    45

Results for the Men's Sport

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  739 Chris Gleeson        Howard Head                    MSP 1:09:14    75
   2. 5336 Ryan Barney                                         MSP 1:11:54    60
   3.  738 Yann Benjamin        Dusty Boot/Mtn Pedaler         MSP 1:13:13    45
   4.  952 John Martin          Assos/Venture                  MSP 1:14:25    30
   5. 5333 Skylar Schulze       Zen Bike  Works                MSP 1:18:00    15

Results for the Women's Sport

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  703 Kerry Brown          Dusty Boot/Mtn Pedaler         WSP 1:18:15    75
   2.  771 Shauna Nelson        Howard Head                    WSP 1:23:25    60
   3. 5345 Rosa Foth                                           WSP 1:25:55    45

Results for the Men's Vet Sport

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5350 Hamish Scanlain                                     MVS 1:09:50    75
   2.  750 Todd Foral           Dusty Boot/Mtn Pedaler         MVS 1:09:55    60
   3.  749 Mike Eastabrooks     Dusty Boot/Mtn Pedaler         MVS 1:10:41    45
   4.  783 Peter Kan                                           MVS 1:13:01    30
   5.  752 Adam Kowalski        Howard Head                    MVS 1:16:57    15

Results for the Women's Vet Sport

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  782 Katie Jones          Howard Head                    WVS 1:22:38    75
   2.  781 Tanya Walker                                        WVS 1:27:14    60

Results for the Men's Masters Sport

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5364 Rob Pierangeli                                      MMS 1:09:24    85
   2.  792 Chip Craft           Pedal Power                    MMS 1:09:56    75
   3.  751 Innes Isom           Pedal Power                    MMS 1:11:33    65
   4.  728 Pedro Campos         Howard Head                    MMS 1:14:53    55
   5. 5340 Doug Lafond                                         MMS 1:15:04    45
   6.  730 Randy Tuggle         Dusty Boot/Mtn Pedaler         MMS 1:16:48    35
   7.  812 Alan Christie        East West                      MMS 1:21:39    25
   8.  720 David Lagrange       Howard Head                    MMS 1:25:56    15
   9.  959 Ben Kleimer                                         MMS 1:33:54    5

Results for the Women's Masters Sport

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  796 Jerri Niemeyer       East West                      WMS 1:24:37    85
   2. 5337 Caren Davis                                         WMS 1:26:10    75
   3.  841 Carrie Larson        East West                      WMS 1:28:24    65
   4.  858 Michelle Wolffe      Vail Valley Mtn. Bike Assoc.   WMS 1:33:49    55
   5. 5341 Susi Livran                                         WMS 1:33:59    45
   6.  763 Susan Weiss          Howard Head                    WMS 1:35:51    35
   7.  802 Sharon O'Grady       Pedal Power                    WMS 1:56:14    25

Results for the Men's Grandmasters

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5338 Paul Hields                                         MGM 1:05:43    85
   2.  789 Ron Gruber           Pedal Power                    MGM 1:06:24    75
   3.  861 Steven Kirchner      Pedal Power                    MGM 1:06:44    65
   4.  735 Mark Nelson          Dusty Boot/Mtn Pedaler         MGM 1:08:36    55
   5.  721 Bill MacFarlane      Pedal Power                    MGM 1:08:39    45
   6.  810 Charles Brown        Dusty Boot/Mtn Pedaler         MGM 1:10:49    35
   7.  722 Jim Smith            Dusty Boot/Mtn Pedaler         MGM 1:12:25    25
   8.  719 Jeffrey Apps         Pedal Power                    MGM 1:24:24    15
   9.  884 Bruce Kelly          Pedal Power                    MGM 1:28:03    5

Results for the Men's Single Speed

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  734 Richard Knapp        Dusty Boot/Mtn Pedaler         MSS 1:15:37    85
   2.  801 Ciro Zarate          Pedal Power                    MSS 1:17:53    75
   3.  815 James Ellis          Pedal Power                    MSS 1:24:43    65
   4.  823 Mark Nesline         Vail Junior Cycling            MSS 1:26:13    55
   5.  736 Jeffrey Rank         Dusty Boot/Mtn Pedaler         MSS 1:27:01    45
   6. 5347 Battista Psenda      Wilderness Sports              MSS 1:35:54    35

Results for the Women's Single Speed

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5365 Dawn Vogeler         Yetis Grind                    WSS 1:16:26    75

Results for the Men's Clydesdale

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  710 Tim Halbakken        Howard Head                    CLY 1:11:24    75
   2.  708 Jason Bent           Dusty Boot/Mtn Pedaler         CLY 1:12:48    60
   3.  828 Jimmy Vonesh         Pedal Power                    CLY 1:15:48    45
   4.  711 Robert Moehring      Dusty Boot/Mtn Pedaler         CLY 1:26:51    30
   5.  820 David Hawkins        Howard Head                    CLY 1:34:00    15

Results for the Men's Expert

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  845 Jeff Cheever         Avout Racing                   MEX 1:13:26    85
   2.  811 Sam Brown            Dusty Boot/Mtn Pedaler         MEX 1:15:45    75
   3.  713 Dan Findley          Pedal Power                    MEX 1:16:31    65
   4.  715 Wyatt Moehring       Pedal Power                    MEX 1:16:54    55
   5.  819 Michael Hand         Assos/Venture                  MEX 1:18:02    45
   6.  798 Brandon Hanson       Pedal Power                    MEX 1:19:28    35
   7.  717 Marshall Troutner    Dusty Boot/Mtn Pedaler         MEX 1:19:55    25
   8.  805 Kris Ochs            Howard Head                    MEX 1:20:01    15
   9.  716 Michael Sherven      Dusty Boot/Mtn Pedaler         MEX 1:23:26    5
  10.  838 Miles Gentry         Assos/Venture                  MEX 1:24:00    5
  11.  718 Kyle Wilcox          Howard Head                    MEX 1:25:47    5
  12. 5346 Liam Graves-VangilderPeak Cycles/Sport Brand        MEX 1:38:14    5

Results for the Women's Expert

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  824 Casey Richter        Assos/Venture                  WEX 1:09:16    85
   2.  809 Natalie Biedermann   Assos/Venture                  WEX 1:12:42    75
   3.  756 Nicole Martin        Pedal Power                    WEX 1:15:26    65
   4.  755 Janel Klug           Dusty Boot/Mtn Pedaler         WEX 1:16:36    55
   5.  778 Sydney Sappenfield   Dusty Boot/Mtn Pedaler         WEX 1:18:03    45
   6. 5356 Madelynn Gerritser   Pedal Power                    WEX 1:29:20    35

Results for the Men's Vet Expert

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5339 Drew Knerl                                          MVE 1:16:52    85
   2. 5368 Shaun Martin         Yetis Grind                    MVE 1:17:12    75
   3. 5357 Stephen White                                       MVE 1:17:18    65
   4.  743 Peter Davis          Dusty Boot/Mtn Pedaler         MVE 1:17:27    55
   5. 5354 Brian Baker          Pedal Power                    MVE 1:17:45    45
   6.  745 Peter Fralick        Dusty Boot/Mtn Pedaler         MVE 1:18:49    35
   7.  835 Michael Dorr         East West                      MVE 1:19:00    25
   8. 5367 Darren Lacy          Yetis Grind                    MVE 1:20:05    15
   9.  832 Samuel Bennett       Assos/Venture                  MVE 1:22:37    5
  10.  831 Jacob Bangtson       Assos/Venture                  MVE 1:23:04    5
  11. 5355 Doug Jimenez                                        MVE 1:23:46    5
  12.  747 Lew Perna            Howard Head                    MVE 1:25:21    5
  13.  817 Mike Glass           Assos/Venture                  MVE 1:25:26    5
  14.  746 Marty Golembiewski   Pedal Power                    MVE 1:30:03    5

Results for the Women's Vet Expert

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  779 Rebecca Howland      Howard Head                    WVE 1:10:05    75

Results for the Men's Masters Expert

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  954 Adam Plummer         Pedal Power                    MME 1:17:44    85
   2.  727 Jason Russell        Dusty Boot/Mtn Pedaler         MME 1:18:32    75
   3.  791 Tyson Hall           Pedal Power                    MME 1:19:53    65
   4.  788 Jay Sapp             Goat Training                  MME 1:22:47    55
   5.  787 Mike Trueblood       East West                      MME 1:23:47    45
   6.  724 Mike Gibbs           Pedal Power                    MME 1:24:03    35
   7.  725 John Lettice         Dusty Boot/Mtn Pedaler         MME 1:26:02    25
   8. 5290 Karl Krupp                                          MME 1:31:18    15
   9.  813 Matt Donovan                                        MME 1:31:31    5
  10. 5343 Greg McKennis                                       MME 1:43:15    5

Results for the Women's Masters Expert

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  760 Heather Sappenfield  Dusty Boot/Mtn Pedaler         WME 1:17:45    75
   2.  860 Heidi Trueblood      East West                      WME 1:18:45    60
   3.  790 Roxanne Hall         Pedal Power                    WME 1:18:56    45
   4. 5342 Pitts Margo                                         WME 1:20:01    30
   5.  761 Bev Smith            Dusty Boot/Mtn Pedaler         WME 1:21:14    15

Results for the Men's Pro Elite

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1.  847 Jay Henry            Pedal Power                    MPE 1:08:25    75
   2.  733 Cristhian Ravelo     Howard Head - Tokyo Joe's      MPE 1:07:54    60
   3. 5352 Jake Wells           Tokyo Joes                     MPE 1:10:09    45
   4. 5344 Brad Zoller                                         MPE 1:20:03    30

Results for the Women's Pro Elite

Place  Bib Name                 Team                           Cat    Time Point
===== ==== ==================== ============================== === ======= =====
   1. 5348 Alexis Skarda                                       WPE 1:17:42    75
   2.  767 Karen Jarchow        Dusty Boot/Mtn Pedaler         WPE 1:20:04    60
   3.  768 Gretchen Reeves      Pedal Power                    WPE 1:23:19    45
   4.  764 Marlee Dixon         Dusty Boot/Mtn Pedaler         WPE 1:24:16    30