Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

2015 YouthMTB Logo for results
Results for the Beginner Boys 8-10
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.   14 Kellen Collins       Eagle Cty BMX                  21:03   100
   2.   81 Colin Glackin        Alpine Quest Sports            22:55    85
   3. 5049 Garrett Leonard                                     23:37    80
   4. 5053 Jackson Woodworth                                   24:09    75
   5.   74 Michael VanvalkenburgVail Mtn. Bike Camps           24:47    70
   6.    2 Freedom Bennett      Assos/Venture                  25:20    65
   7. 5050 Mickey Faddick                                      25:23    60
   8. 5027 Thornton Kron                                       31:10    55
   9.    9 Eric Asselin                                        31:11    50
  10. 5025 Holden Kron                                         32:39    45
  11.   13 Luca Isom                                           34:45    40
Results for the Beginner Girls 8-10
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1. 5055 Tatum Wells                                         24:51   100
   2.    1 Audrey Junge         The Cycle Effect               28:14    85
   3.    3 Priscilla Bennett    Assos/Venture                  30:31    80
Results for the Sport Boys 8-10
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.   96 Andrew Lombardi                                     17:43   100
   2.   99 Cooper Huggins                                      21:04    85
Results for the Beginner Girls 11-14
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.   69 Stella Sanders-KuleszThe Cycle Effect               20:26   100
   2.   57 Leah Dudley          The Cycle Effect               21:19    85
   3.   70 Zosia Skiba          The Cycle Effect               21:33    80
   4.   12 Karen Sandoval       The Cycle Effect               21:34    75
   5.   58 Miranda Fernandez    The Cycle Effect               21:55    70
   6.   67 Naydelin Perez       The Cycle Effect               21:55    65
   7.   59 Adriana Gallegos     The Cycle Effect               24:05    60
   8.   68 Luisa Raynal         The Cycle Effect               25:51    55
   9.   56 Roxanne Chesery      The Cycle Effect               27:17    50
  10.   89 Ashley Avila         The Cycle Effect               28:26    45
  11.   65 Mabelyn Mintz        The Cycle Effect               31:49    40
  12.   71 Camila Zarate        The Cycle Effect               38:18    35
Results for the Beginner Boys 11-14
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1. 5010 Will Geiman                                         17:03   100
   2. 5012 Tommy Johnson        Vssa                           17:44    85
   3.    4 Truett Bennett       Assos/Venture                  18:50    80
   4.   15 Griffin Collins      Eagle Cty BMX                  19:24    75
   5. 5038 Finn Griffith        Breck Bike Guides              20:40    70
   6.   94 Hunter Peterson      Vail Mtn. Bike Camps           22:26    65
   7. 5048 William Davis                                       24:34    60
   8.  100 Michael Carullo                                     24:36    55
   9.   10 Sean Asselin                                        25:12    50
  10.    8 Cain Montes                                         27:58    45
Results for the Sport Girls 11-14
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.   82 Izzy Glackin         Vail Junior Cycling            39:42   100
Results for the Sport Boys 11-14
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.   98 Sullivan Middaugh    East West                      32:05   100
   2.   91 Ian Rogers           Vail Mtn. Bike Camps           32:10    85
   3.   90 Will Bettenhausen                                   33:26    80
   4.    6 Toby Scarpella                                      34:58    75
   5.    7 Mack Dorf            AssosVentures                  35:38    70
   6.   79 Jackson Bumgardner   Vvmc                           37:15    65
   7.   92 Reiner Schmidt       Vail Mtn. Bike Camps           38:09    60
   8.   95 Spencer Peterson     Vail Mtn. Bike Camps           39:25    55
   9.   80 Spencer Tuggle       Pugzarillaz                    39:30    50