Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

10K Results

La Sportiva 10K & 5K at 10,000 Feet presented by Summit Ford

Male Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1771 Ben Plankis                    Littleton CO    29 1        45:49
   2.  1813 Michael Dorr                   Avon CO         40 1        47:26
   3.  1704 Greg Decent                    Vail CO         36 1        49:03
Female Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1712 Tammy Jacques                  Cordillera CO   49 1        49:18
   2.  1817 Lisa Isom                      Edwards CO      44 1        51:07
   3.  1831 Ali O'Neil                     Vail CO         29 1        53:54
Male 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1876 Andrew Rogers                  Vail CO         14 1        50:37
   2.  1846 Bradley Whitton                Evergreen CO    17 1      1:01:11
   3.  1843 Kendrick Sabby                 Eagle CO        16 1      1:06:20
   4.  1847 Clayton Whitton                Evergreen CO    14 1      1:11:55
   5.  1785 Matthew Rioux                  Vail CO         14 1      1:15:37
Female 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1852 Haley Brewster                 Edwards CO      13 1      1:03:05
Male 20 to 29
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1771 Ben Plankis                    Littleton CO    29 1        45:49
   2.  1753 Thomas Fitzpatrick             Santa Monica CA 27 1        56:14
   3.  1861 Trexler Hirn                   Avon CO         20 1        58:18
   4.  1840 Matt Monteith                  Denver CO       29 1      1:03:05
   5.  1850 Kevan Kozlowski                Avon CO         28 1      1:03:40
   6.  1774 Stephen Schneiter              Denver CO       29 1      1:03:42
   7.  1837 Daniel Daigler                 Wheat Ridge CO  29 1      1:07:00
   8.  1836 Sean Bowers                    Denver CO       27 1      1:07:01
   9.  1833 Alex McCaffrey                 Avon CO         25 1      1:10:07
  10.  1858 Mark Cinque                    Vail CO         27 1      1:14:26
  11.  1744 Jorge Chahla                   Vail CO         29 1      1:15:19
  12.  1878 Matthew Hornstein              Ny NY           27 1      1:58:04
Female 20 to 29
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1831 Ali O'Neil                     Vail CO         29 1        53:54
   2.  1765 Carly Lockard                  Vail CO         27 1        54:34
   3.  1708 Marina Egorov                  Vail CO         27 1        55:00
   4.  1729 Maddie Stevens                 Vail CO         22 1      1:00:09
   5.  1810 Heather Pugh                   Avon CO         25 1      1:00:58
   6.  1856 Janel Klug                     Avon CO         26 1      1:02:42
   7.  1868 Emily Selonick                 Vail CO         29 1      1:03:43
   8.  1783 Kris Zeschin                   Denver CO       27 1      1:04:49
   9.  1803 Amanda Dixon                   Edwards CO      24 1      1:16:03
  10.  1737 Shannon Bigelow                Aurora CO       25 1      1:18:23
  11.  1756 Amanda Hayes                   Westminster CO  25 1      1:18:50
  12.  1778 Victoria Trezise               Boulder NY      24 1      1:19:26
  13.  1739 Marla Brizel                   Denver CO       29 1      1:19:56
  14.  1851 Megan Taggart                  Denver CO       27 1      1:34:48
  15.  1796 Elizabeth Schaja               Old Westbury NY 27 1      1:58:03
Male 30 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1704 Greg Decent                    Vail CO         36 1        49:03
   2.  1715 Bartholomew Longworth          Vail CO         39 1        56:00
   3.  1733 Jonathan Zeschin               Denver CO       30 1        56:43
   4.  1793 Rec Vertuca                    Boulder CO      39 1        56:48
   5.  1699 Walt Bleser                    Vail CO         37 1        57:07
   6.  1755 Andrew Geeslin                 Avon CO         31 1        57:29
   7.  1804 John Laconte                   Avon CO         36 1        58:48
   8.  1760 Ryan Latham                    Avon CO         39 1        59:18
   9.  1877 Philip Galloway                Edwards CO      31 1        59:35
  10.  1747 John Dribus                    Wake Forest NC  38 1      1:00:17
  11.  1721 Raf Nicholson                  Avon CO         39 1      1:02:17
  12.  1879 Doug Litowitz                  Edwards CO      39 1      1:02:25
  13.  1882 Rob Johnsen                    Vail CO         32 1      1:04:17
  14.  1814 Tim Felton                     Avon CO         31 1      1:06:22
  15.  1839 Brett Thompson                 Carbonedale CO  36 1      1:06:24
  16.  1801 Andrew Graham                  Seattle WA      36 1      1:08:33
  17.  1751 Will Faison                    Westminster CO  33 1      1:13:41
  18.  1897 Dau Sample                     Arvada CO       31 1      1:14:56
  19.  1784 Jason Rioux                    Vail CO         39 1      1:15:16
  20.  1749 Christopher Faison             Westminster CO  31 1      1:18:50
  21.  1798 Brian Phillips                 Grand Rapids MI 34 1      1:19:25
  22.  1780 Satish Kumar Vemula            Broomfield CO   38 1      1:25:01
  23.  1779 Sada Velayutham                Broomfield CO   34 1      1:39:46
Female 30 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1811 Katie Redden                   Avon CO         35 1        55:12
   2.  1702 Sunny Corrigan                 Vail CO         36 1      1:00:19
   3.  1752 Amy Felton                     Vail CO         30 1      1:00:57
   4.  1700 Melissa Bleser                 Vail CO         36 1      1:03:45
   5.  1894 Gabrielle Scherzer             Mintrun CO      32 1      1:03:45
   6.  1763 Stephanie Lewis                Minturn CO      30 1      1:03:46
   7.  1766 Elizabeth Matarese             Vail CO         32 1      1:04:16
   8.  1820 Jessica Rethman                Vail CO         30 1      1:06:37
   9.  1874 Mandy Mikels                   Edwards CO      39 1      1:10:15
  10.  1862 Alana Hurst                    Vail CO         39 1      1:11:43
  11.  1724 Lori Pohl                      Gypsum CO       39 1      1:12:25
  12.  1896 Ruth Schmidt                   Vail CO         37 1      1:13:34
  13.  1750 Katelyn Faison                 Westminster CO  31 1      1:13:49
  14.  1790 Hannah Jayne                   Buena Vista CO  32 1      1:16:06
  15.  1782 Carleen Zebuhr                 Denver CO       37 1      1:17:13
  16.  1881 Lindsey Kraft                  Gypsum CO       35 1      1:17:57
  17.  1791 Sarah Crites                   Buena Vista CO  37 1      1:18:51
  18.  1716 Lisa Ludwig                    Vail CO         37 1      1:22:56
  19.  1761 Sara Lee                       Breckenridge CO 35 1      1:24:23
  20.  1789 Stacy Yarnell                  Eagle CO        37 1      1:25:14
  21.  1717 Karen Lupis                    Vail CO         38 1      1:34:17
Male 40 to 49
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1813 Michael Dorr                   Avon CO         40 1        47:26
   2.  1730 Trevor Theerke                 Eagle CO        40 1        52:32
   3.  1854 Kyle Walker                                    46 1        53:46
   4.  1892 Matt Johnson                   Eagle CO        48 1        54:55
   5.  1875 Chris Hall                     Golden CO       40 1        57:44
   6.  1867 Jason Randall                  Avon CO         44 1      1:07:39
   7.  1880 Jonathon Paul                  Berkeley CA     44 1      1:19:27
   8.  1741 Michael Burson                 Broomfield CO   48 1      1:29:22
Female 40 to 49
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1712 Tammy Jacques                  Cordillera CO   49 1        49:18
   2.  1817 Lisa Isom                      Edwards CO      44 1        51:07
   3.  1888 Jen Razee                      Edwards CO      42 1        54:29
   4.  1722 Sharon O'Grady                 Vail CO         44 1      1:00:10
   5.  1711 Christina Hooper               Eagle CO        41 1      1:09:12
   6.  1853 Tanya Walker                                   43 1      1:10:20
   7.  1834 Valerie Sloniker               Vail CO         47 1      1:11:29
   8.  1795 Judy Grotke                    Evergreen CO    49 1      1:12:36
   9.  1857 Carrie Larson                  Gypsum CO       47 1      1:19:21
  10.  1772 Tanya Rippeth                  Edwards CO      41 1      1:21:17
  11.  1738 Melanie Boock                  Minturn CO      45 1      1:21:19
  12.  1826 Kathy Desportes                Edwards CO      44 1      1:21:40
  13.  1740 Karie Burns                    Vail CO         42 1      1:22:08
  14.  1770 Dusty Newberg                  Black Hawk CO   40 1      1:25:05
  15.  1781 Nanette Wong                   Broomfield CO   49 1      1:29:22
  16.  2000 Joanna Ioammnides              Centennial CO   44 1      1:39:01
  17.  1764 Melissa Lipton                 Edwards CO      44 1      1:39:19
Male 50 to 59
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1841 Dan Brewster                   Avon CO         51 1        53:49
   2.  1869 Jim Telling                    Vail CO         58 1        53:56
   3.  1703 Brian Cross                    Evergreen CO    57 1        58:40
   4.  1859 Michael Gilbert                Avon CO         52 1      1:04:13
   5.  1893 Steven May                     Edwards CO      54 1      1:08:01
   6.  1809 Kevin O'Keefe                  Vail CO         55 1      1:10:16
   7.  1720 Dale Nelson Jr                 Gypsum CO       52 1      1:11:08
   8.  1807 Taner Kodanaz                  Denver CO       52 1      1:11:37
   9.  1776 Alex Slucky                    Highlands Ranch 57 1      1:25:24
  10.  1762 Burt Levin                     Edwards CO      58 1      1:32:13
Female 50 to 59
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1806 Rachel Kodanaz                 Denver CO       56 1      1:05:43
   2.  1832 Beth O'Neil                    Vail CO         58 1      1:29:57
   3.  1786 Adelisa Grace Walker           Allen TX        55 1      2:12:49
Male 60 to 69
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1812 Peter Dann                     Eagle CO        61 1        56:18
   2.  1709 Nicholas Fickling              Edwards CO      66 1        56:41
   3.  1727 Victor Selenow                 Buena Vista CO  64 1      1:06:42
   4.  1754 Paul Freeman                   Carbondale CO   61 1      1:09:04
   5.  1719 Jim Mykleby                    Leadville CO    69 1      1:18:07
   6.  1769 Van Meter Jr                   Lexington KS    61 1      1:19:04
   7.  1845 Sandy Faison                   Eagle CO        69 1      1:19:26
   8.  1701 Bill Burns                     Avon CO         68 1      1:23:44
Female 60 to 69
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1718 Helen McQueeney                Glenwood Spring 64 1      1:15:57
   2.  1775 Gail Scoby                     Eagle CO        68 1      1:25:10
   3.  1710 Anna Goodman                   Edwards CO      62 1      1:49:08
Male 70 & over
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1728 Marlin Smickley                Edwards CO      78 1      1:35:00
Female 70 & over
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1823 Bj Smith                       Eagle CO        73 1      1:46:32

5K Results

Male Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1885 Michael Gallagher              Denver CO       24 5        25:21
   2.  1889 James Larson                   Lamhorne PA     53 5        25:27
   3.  1886 Ken Larson                     Lebanon CT      63 5        27:06
Female Overall
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1890 Kelly Larson                   Langhorn PA     21 5        25:38
   2.  1887 Kathy Manizza                  Lebannon CT     58 5        25:44
   3.  1883 Nancy Mires                    Eagle CO        47 5        25:46
Male Juniors 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1818 Luca Isom                      Edwards CO       9 5        29:24
   2.  1866 Sawyer Patrick                 Glenwood Spring 10 5        33:38
   3.  1895 Declan Gore                    Vail CO         13 5        34:11
   4.  1865 Oliver Patrick                 Glenwood Spring 13 5        34:57
Female Juniors 19 & Under
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1848 Lindsey Whitton                Evergreen CO    10 5        28:19
   2.  1819 Wilder Isom                    Edwards CO      15 5        32:11
   3.  1828 Gina Kelble                    Goldon CO       15 5        34:14
Male Open 20 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1885 Michael Gallagher              Denver CO       24 5        25:21
   2.  1799 Matt Campbell                  Shaker Heights O34 5        31:31
   3.  1773 Joseph Romeo                   Boulder CO      27 5        44:50
Female Open 20 to 39
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1890 Kelly Larson                   Langhorn PA     21 5        25:38
   2.  1792 Mikaela Curaza                 Nederland CO    23 5        26:03
   3.  1802 Stephanie Chamberlin           Avon CO         28 5        26:49
   4.  1794 Jessica Lommel Salcido         Dallas TX       31 5        31:20
   5.  1742 Alex Carlson                   Holmen WI       20 5        31:26
   6.  1842 Aisha Oldham                   Vail CO         33 5        31:34
   7.  1797 Stacey Phillips                Grand Rapids MI 34 5        35:42
   8.  1800 Kelly Campbell                 Shaker Heights O32 5        35:42
   9.  1748 Nona Ebrahimi                  Boulder CO      26 5        46:34
  10.  1758 Victoria Kearn                 Boulder CO      25 5        48:43
  11.  1835 Amy Smith                      Avon CO         23 5      1:16:01
Male Masters 40+
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1889 James Larson                   Lamhorne PA     53 5        25:27
   2.  1886 Ken Larson                     Lebanon CT      63 5        27:06
   3.  1745 Casey Cummins                  Avon CO         41 5        27:46
   4.  1829 David Kelble                   Goldon CO       58 5        28:16
   5.  1743 Todd Carlson                   Holmen WI       53 5        31:25
   6.  1816 Innes Isom                     Edwards CO      44 5        32:25
   7.  1736 Stephen Barrouquere            Jefferson LA    47 5        33:52
   8.  1871 Matthew Heick                  Castle Pines CO 45 5        39:44
   9.  1863 Bob Louthan                    Vail CO         76 5        45:20
  10.  1822 John Sherman                   Glenwood Spring 79 5        57:13
Female Masters 40+
Place   Bib Name                           Cit ST          Ag Race U    Time
===== ===== ============================== =============== == ==== = =======
   1.  1887 Kathy Manizza                  Lebannon CT     58 5        25:44
   2.  1883 Nancy Mires                    Eagle CO        47 5        25:46
   3.  1884 Kathy Aalto                    Eagle CO        48 5        28:48
   4.  1815 Heidi Heltzel                  Edwards CO      51 5        31:33
   5.  1873 Elizabeth Wilson               Edwards CO      49 5        35:46
   6.  1870 Andrea Hollenbeck              Ft Collins CO   41 5        35:54
   7.  1891 Marilyn Steinman               Avon CO         44 5        36:10
   8.  1872 Suzy Borders                   Vail CO         40 5        39:42
   9.  1844 Ann Faison                     Eagle CO        66 5        47:48
  10.  1864 Jill Patrick                   Glenwood Spring 42 5        56:51
  11.  1821 Janny Sherman                  Glenwood Spring 69 5        57:11