Sports & Activities

Facilities

About Us

Calendars

Groups & Events

Race Results

Search

The Vail Recreation District is offering a cocktails and canvas workshop sponsored by the Vail Public Library and Alpine Arts Center on Thursday, July 14 at the Vail Recreation District Community Programming Room located on the second floor of the Lionshead parking structure. From 6:30 to 8:30 p.m., participants ages 16 and up can etch fun designs into two wine glasses provided by the Vail Rec District.

La Sportiva Berry Picker presented by Tiga Advertising August 7, 2016 - Award Winners

Male Champions

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     1 Callan Deline                  Avon CO          20   42:01
                       2.     2 Daniel Weiland                 Vail CO          41   44:02
                       3.     3 Parker McDonald                Wolcott CO       20   44:39

Female Champions

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     5 Tammy Jacques                  Cordillera CO    50   45:11
                       2.    11 Sylvia Nordskar                Boulder CO       23   49:20
                       3.    23 Hannah Hardenbergh             Edwards CO       19   53:47

Male 19 & Under

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     7 Nolan Herzog                   Eagle CO         16   47:48
                       2.    12 Cameron Wolfe                  Vail CO          15   49:32
                       3.    14 Marcus Gore                    Vail CO          16   49:52
                       4.    16 Andrew Rogers                  Vail, CO         14   50:51
                       5.    19 Timothy Bitsberger Jr          Washington Dc DC 16   52:54
                       6.    35 Avery Smith                    Vail CO          15   56:56
                       7.    36 Declan Gore                    Vail CO          13   57:28
                       8.    53 Ezekiel Smith                  Vail CO          19 1:02:24
                       9.    59 Dimitri Grewal                 Cordillera CO    12 1:04:34
                      10.    67 Lucas Corney-Ferraiu           Vail CO          15 1:07:44
                      11.    88 Finn Sullivan                  Eagle CO         10 1:16:30
                      12.   111 Andrew Piper                   Westwood KS      14 1:26:52

Female 19 & Under

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    23 Hannah Hardenbergh             Edwards CO       19   53:47
                       2.    26 Anna Darnell                   Anchorage AK     18   54:37
                       3.    32 Maddie Donovan                 Edwards CO       17   55:55
                       4.    39 Molly Blakslee                 Vail CO          13   58:56
                       5.    50 Katy Jane Hardenbergh          Edwards CO       13 1:01:58
                       6.    51 Bridget Donovan                Edwards CO       15 1:01:58
                       7.    61 Annie Blakslee                 Vail CO          18 1:05:16
                       8.    66 Elise Kreiling                                  18 1:07:39
                       9.    69 Lyle Shipp                     Edwards CO       17 1:07:58
                      10.    72 Kristen Bitsberger             Washington Dc DC 16 1:08:44
                      11.    73 Allison Bennett                Edwards CO       13 1:08:57
                      12.    82 Madilyn Bennett                Edwards CO       14 1:12:07
                      13.    90 Renata Alvarez                 Vail CO          15 1:18:11
                      14.   104 Anna Trombetta                 Vail CO          19 1:23:35
                      15.   116 Lydia Smith                    Vail CO          17 1:35:12
                      16.   128 Madison Piper                  Westwood KS      16 1:55:31

Male 20 to 29

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     1 Callan Deline                  Avon CO          20   42:01
                       2.     3 Parker McDonald                Wolcott CO       20   44:39
                       3.    28 Jacob Ballard                  Avon CO          27   55:42
                       4.    60 Michael Gallagher              Denver CO        24 1:04:47
                       5.    75 Ryan Botkin                    Vail CO          27 1:09:22

Female 20 to 29

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    11 Sylvia Nordskar                Boulder CO       23   49:20
                       2.    31 Alison Oneil                   Vail CO          29   55:52
                       3.    48 Shelley Nelson                 Avon CO          28 1:01:09
                       4.    57 Alexis Ferraris                Avon CO          26 1:04:17
                       5.    58 Maddie Stevens                 Vail CO          23 1:04:30
                       6.    91 Ana Marquez                    Mexico           22 1:18:20
                       7.    92 Fernanda Marquez               Mexico           25 1:18:23
                       8.    95 Pamela Armella                 Mexico           28 1:19:04
                       9.    96 Michelle Little                Superior CO      26 1:19:15

Male 30 to 39

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     9 Jake Bagley                    Avon CO          30   48:55
                       2.    10 Greg Decent                    Vail CO          37   49:01
                       3.    13 Greg Ross                      Silverthorne CO  38   49:33
                       4.    20 Walt Bleser                    Vail CO          37   53:02
                       5.    21 Andy Holland                   Vail CO          35   53:09
                       6.    29 Andrew Geeslin                 Avon CO          31   55:48
                       7.    38 Michael Piazza                 Huston TX        38   57:56
                       8.    42 Bartholomew Longworth          Vail CO          39   59:48
                       9.    56 Juan Lecumbru                                   38 1:03:50
                      10.    84 Carter Wooten                  Forth Worth TX   35 1:13:52
                      11.    85 Andrew Creixell                Austin TX        39 1:14:17

Female 30 to 39

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    34 Katie Redden                   Avon CO          35   56:29
                       2.    47 Erin Schmitt                   Vail CO          32 1:00:38
                       3.    62 Amy Felton                     Vail CO          30 1:05:26
                       4.    74 Jessica Rethman                Vail CO          30 1:09:17
                       5.    81 Colby Ricci                    Vail CO          34 1:11:32
                       6.    83 Katy Houchin                   Tulsa OK         32 1:12:50
                       7.    89 Lisa Ludwig                    Vail CO          38 1:17:52
                       8.   105 Lauren Hayes                   Dallas TX        30 1:24:02
                       9.   110 Sarabeth Keating               Denver CO        37 1:26:35
                      10.   119 Adriana Hurtado                Vail CO          39 1:37:33
                      11.   123 Karen Lupis                    Vail CO          38 1:42:16

Male 40 to 49

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     2 Daniel Weiland                 Vail CO          41   44:02
                       2.     4 Gerald Romero                  Colo Spgs        44   44:54
                       3.     6 Will Desportes                 Edwards CO       42   46:13
                       4.     8 Frank Holmes                   Edwards CO       46   48:38
                       5.    15 Rick Gregory                   Vail CO          41   50:30
                       6.    18 Matt Johnson                   Eagle CO         48   52:31
                       7.    25 Trevor Theerke                 Eagle CO         41   54:34
                       8.    37 Raf Nicholson                  Avon CO          40   57:52
                       9.    40 Dennis Lipton                  Edwards CO       49   59:01
                      10.    44 Jose Mauric Sanchez            St Louis MO      41   59:55
                      11.    45 Jorge Quinzanos O              Vail CO          43 1:00:14
                      12.    64 Stan Mullikin                  Dallas TX        41 1:06:17
                      13.    97 Jason Dietrich                 Kennette Square  43 1:19:38
                      14.   103 Sid Payne                                       47 1:23:34
                      15.   112 Andrew Gibbs                   Memphis TN       40 1:27:05

Female 40 to 49

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    27 Jennifer Razee                 Edwards CO       42   54:39
                       2.    33 Aurora Leon                    Vail CO          47   56:20
                       3.    43 Sharon O'Grady                 Vail CO          44   59:52
                       4.    49 Claudia Olivares               Mexico           48 1:01:20
                       5.    52 Sammantha Teuscher             Vail CO          44 1:02:19
                       6.    63 Stacy Mullikin                 Dallas TX        42 1:06:17
                       7.    80 Mary Mahrer                    New York NY      41 1:11:25
                       8.    98 Alison Forche                  Minturn CO       47 1:21:20
                       9.   108 Monica Lacroix                 Broomfield CO    47 1:26:16
                      10.   109 Karie Burns                    Vail CO          42 1:26:34
                      11.   114 Marilyn Steinman               Avon CO          44 1:30:08
                      12.   120 Dionne Drugan-Brown            Edwards CO       48 1:39:53
                      13.   122 Melissa Lipton                 Edwards CO       44 1:41:38
                      14.   127 Carrie Lapin                   Westwood KS      44 1:55:30

Male 50 to 59

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    17 Jim Telling                    Avon CO          58   52:21
                       2.    22 Dan Brewster                   Avon CO          51   53:22
                       3.    24 Brian Cross                    Evergreen CO     58   54:28
                       4.    55 Michael Gilbert                Avon CO          52 1:03:41
                       5.    65 John Shipp                     Edwards CO       51 1:07:22
                       6.    68 Paco Meza                      Vail CO          51 1:07:55
                       7.    77 Kevin O'Keefe                  Vail CO          55 1:09:32
                       8.    79 Timothy Bitsberger             Washington Dc DC 56 1:09:36
                       9.    86 David Benjamin                 Littleton CO     54 1:14:45
                      10.    93 Randy Ohlson                   Littleton CO     55 1:18:29
                      11.    99 Robert Spell                   Denver CO        54 1:21:28
                      12.   102 Randy Johnson                  Austin TX        56 1:23:26
                      13.   117 Omar Salinas                   Mexico           57 1:35:33
                      14.   121 Manuel Vega                    Vail CO          59 1:41:09
                      15.   125 David Little                   Superior CO      58 1:47:11

Female 50 to 59

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     5 Tammy Jacques                  Cordillera CO    50   45:11
                       2.    71 Terri Sommer                   Frisco CO        57 1:08:31
                       3.    76 Sue Bardsley                   Gypsum CO        55 1:09:23
                       4.    94 Sara Olazabal                  Mexico           53 1:19:04
                       5.   113 Beth O'Neill                   Edwards CO       59 1:27:40
                       6.   118 Cheryl Bitsberger              Washington Dc DC 51 1:35:53
                       7.   124 Ceclea Little                  Superior CO      59 1:46:56

Male 60 to 69

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    30 Peter Dann                     Eagle CO         61   55:50
                       2.    41 Nicholas Fickling              Edwards CO       66   59:25
                       3.    46 Nate Mahrer                    New York NY      66 1:00:22
                       4.    54 Victor Selenow                 Buena Vista CO   64 1:03:32
                       5.    78 Jim Mykleby                    Leadville CO     69 1:09:34
                       6.    87 Tom Burch                      GA               69 1:16:13
                       7.   100 Bill Burns                     Avon CO          68 1:22:36

Female 60 to 69

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    70 Helen McQueeney                Glenwood Spring  65 1:08:22
                       2.   101 Gail Scoby                     Eagle CO         68 1:22:44
                       3.   115 Melanie Roeder                 Boulder CO       62 1:33:58
                       4.   126 Ellen Colrick                  Vail CO          67 1:53:32

Male 70 & Over

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.   107 Marlin Smickley                Edwards CO       78 1:26:15

Female 70 & Over

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.   106 Bj Smith                       Eagle CO         73 1:25:48
Results for the Beginner Women
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  483 Ayse Manguoglu                 Vvmc                           A1A   33:19    85
   2.  484 Shauna Nelson                  Vvmc                           A1A   35:15    75
   3.  513 Jennifer Weintraub             Ra Nelson                      A1A   37:00    65
   4. 4030 Isabella Sargent               Bikeparts.Com                  A1A   37:01    55
   5.  581 Zoe Livran                     Vail Junior Cycling            A1A   37:07    45
   6.  580 Bayli McSpadden                Vail Juniors                   A1A   37:38    35
   7. 4002 Natia Luck                                                    A1A   38:02    25
   8. 4009 Ashley Samek                                                  A1A   38:11    15
   9. 4022 Jamie Woodworth                                               A1A   40:43    5
  10.  499 Katie Houchin                  Ra Nelson                      A1A   43:00    5
  11. 4005 Sarah Casaletto                                               A1A   45:26    5
  12.  478 Becca Hendrick                 Vvmc                           A1A 1:00:12    5
Results for the Beginner Men
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  575 Eli Smith                      Vail Junior Cycling Team       A2A   29:05   100
   2.  556 David Sanders-Kulesza          Vail Junior Cycling Team       A2A   29:06    85
   3.  502 Trevor Macallister             Ra Nelson                      A2A   30:16    80
   4.  538 Cameron Wolfe                                                 A2A   31:03    75
   5.  152 Marcus Gore                    Vail Junior Cycling            A2A   32:16    70
   6.  479 Miles Henson                   Vvmc                           A2A   35:12    65
   7. 4052 Mark Richardson                Dirt Demons                    A2A   36:07    60
   8. 4056 Daniel Leonard                                                A2A   36:28    55
   9. 4066 Nash Lucas                     Eagle Cty BMX                  A2A   37:22    50
  10.  529 Brett Porterfield              East West – Athletic Club West A2A   38:12    45
  11.  547 Niclas Kullberger              Ulf & Associates/Speckled Houn A2A   38:29    40
  12. 4011 Chris Pitman                                                  A2A   38:55    35
  13. 4017 Eric Samdahl                                                  A2A   39:55    30
  14.  405 Michael Wheeler                                               A2A   41:12    25
  15.  549 Dale Nelson Jr                 Ulf & Associates/Speckled Houn A2A   43:46    20
  16.  476 Chris Gleeson                  Vvmc                           A2A   43:46    15
  17.  573 Brad Ryan                      Ulf & Associates/Speckled Houn A2A   44:19    10
  18.  569 Cain Gipson                    Pedal Power                    A2A   44:23     5
  19.  127 Finn Larson                    East West – Athletic Club West A2A   45:23     5
  20.  495 Fletcher Groff                 Ra Nelson                      A2A   46:23     5
  21.  537 Von Miller                     D.I.N.K.S.                     A2A   47:28     5
  22.  584 Matt Thompson                                                 A2A   49:55     5

Results for the Sport 18 & Under Women
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  106 Flor Carrillo                  Cycle Effect                   A3  1:06:11    75
   2.  109 Karen Gonzalez                 Cycle Effect                   A3  1:08:06    60
   3.  108 Valeria Fernandez              Cycle Effect                   A3  1:13:46    45
   4.  115 Jersby Montes                  Cycle Effect                   A3  1:14:25    30
Results for the Sport 18 & under Men
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  559 Calvin Trudeau                 Vail Junior Cycling Team       A4    45:39    85
   2.  459 Brandon Hanson                 Pedal Power                    A4    47:00    75
   3. 4013 Daniel Huck                                                   A4    49:12    65
   4.  409 Austin Burt                    Dusty Boot / Mountain Pedaler  A4    49:37    55
   5. 4067 Halsey Lucas                   Eagle Cty BMX                  A4    49:37    45
   6.  560 Collin Wilson                  Vail Junior Cycling Team       A4    50:22    35
   7.  527 Michael Niemeyer               East West – Athletic Club West A4    55:01    25
   8.  576 Cheyenne Mendoza               Pedal Power                    A4    55:48    15
Results for the Sport 19-34 Women
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  464 Nicole Martin                  Pedal Power                    A5    53:02    85
   2. 4025 Danielle Lettice               Yeti's Grind/Lov Bikes         A5    53:46    75
   3.  489 Dana Walenta                   Vvmc                           A5    54:47    65
   4.  429 Jennie Thorne                  Dusty Boot / Mountain Pedaler  A5    55:40    55
   5.  488 Jennifer Ventura               Vvmc                           A5    55:40    45
   6.  474 Ashley Dentler                 Vvmc                           A5    57:18    35
   7.  530 Heather Pugh                   East West – Athletic Club West A5  1:00:04    25
   8.  462 Lara Lufkin                    Pedal Power                    A5  1:05:27    15
Results for the Sport 19-34 Men
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  491 Kyle Wilcox                    Vvmc                           A6    44:15   100
   2.  477 Ian Greene                     Vvmc                           A6    46:04    85
   3.  404 Marshall Troutner              Dusty Boot / Mountain Pedaler  A6    46:48    80
   4. 4016 Matthew Barry                                                 A6    47:04    75
   5.  562 Charles Koch                   Pedal Power                    A6    47:49    70
   6.  401 Cole Dissinger                                                A6    47:54    65
   7.  543 Geofrey Ochs                   Pedal Power                    A6    48:13    60
   8.  570 Miles Gentry                   Mfc/Wattbike                   A6    49:04    55
   9. 4004 Alex Whetstone                                                A6    49:32    50
  10.  492 Weston Bierma                  Ra Nelson                      A6    49:48    45
  11.  406 Yann Benjamin                  Dusty Boot / Mountain Pedaler  A6    51:01    40
  12.  496 Kevin Haas                     Ra Nelson                      A6    51:53    35
  13.  516 Paul Datsko                    East West – Athletic Club West A6    52:24    30
  14. 4020 Ryan Fowler                    Avalanche Sports               A6    54:05    25
  15.  500 Ryan Johnson                   Ra Nelson                      A6    56:41    20
  16.  498 Kyle Hegdal                    Ra Nelson                      A6    58:43    15
  17. 4027 Peter Van Dyke                                                A6    58:49    10
  18. 4080 Trevor Douglas                                                A6    58:59     5
  19.  544 Christopher Fajardo            Ulf & Associates/Speckled Houn A6    59:01     5
  20. 4072 Christian Gonzalez                                            A6  1:00:24     5
Results for the Sport 35-44 Women
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  433 Ada Borg                       Vail Valley Vixens             A7    58:04    75
   2.  436 Sharon O'Grady                 Vail Valley Vixens             A7    58:07    60
   3.  512 Tanya Walker                   Ra Nelson                      A7    58:44    45
   4. 4078 Nicole Bradford                                               A7  1:01:08    30
   5.  507 Senta Schleder                 Ra Nelson                      A7  1:05:18    15
Results for the Sport 35-44 Men
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1. 4075 Mike Eastabrooks                                              A8    46:55   100
   2.  445 Justin Gompf                                                  A8    46:56    85
   3.  494 Ryan Ehlers                    Ra Nelson                      A8    46:58    80
   4.  553 Geoff Soelter                  Ulf & Associates/Speckled Houn A8    47:02    75
   5.  413 Todd Foral                     Dusty Boot / Mountain Pedaler  A8    47:56    70
   6.  508 Grant Smith                    Ra Nelson                      A8    49:21    65
   7.  421 Ben McNair                     Dusty Boot / Mountain Pedaler  A8    49:51    60
   8. 4031 Jared Saul                                                    A8    50:23    55
   9. 4068 Innes Isom                     Pedal Power                    A8    51:43    50
  10.  444 Mike Santambrogio              Cycle Effect                   A8    52:22    45
  11.  503 Sean Molloy                    Ra Nelson                      A8    53:47    40
  12.  561 Casey Wyse                                                    A8    56:24    35
  13.  534 Cody Wyse                      East West – Athletic Club West A8    56:42    30
  14. 4045 Barry Parent                                                  A8  1:02:07    25
  15.  586 Jake Worth                     MFCWatt Bike                   A8  1:08:25    20
Results for the Sport 45+ Women
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  475 Paisley Frischholz             Vvmc                           A9    54:23    85
   2.  439 Michelle Wolffe                Vail Valley Vixens             A9    56:23    75
   3.  468 Cindy Crawford                 Pedal Power                    A9    57:14    65
   4.  156 Eileen Connelly                                               A9    57:43    55
   5.  526 Jerri Niemeyer                 East West – Athletic Club West A9    58:08    45
   6.  524 Carrie Larson                  East West – Athletic Club West A9  1:03:16    35
   7.  587 Sue Bardsley                   Dusty Boot Mtn Ped             A9  1:07:49    25
   8. 4029 Tammy Humphries                                               A9  1:09:31    15
   9.  435 Diane Finkelstein              Vail Valley Vixens             A9  1:11:15    5
Results for the Sport 45+ Men
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  511 Kyle Walker                    Ra Nelson                      A10   45:53    85
   2.  548 Shayne Methvin                 Ulf & Associates/Speckled Houn A10   48:56    75
   3.  504 Barry Monroe                   Ra Nelson                      A10   51:34    65
   4.  482 David Lagrange                 Vvmc                           A10   51:51    55
   5.  431 Steve Wallace                  Dusty Boot / Mountain Pedaler  A10   53:02    45
   6.  579 Randy Tuggle                   Dirt Demons                    A10   53:09    35
   7.  551 Jerry Rahe                     Ulf & Associates/Speckled Houn A10   54:35    25
   8.  528 David Ozog                     East West – Athletic Club West A10   54:38    15
   9.  505 Jeff Rice                      Ra Nelson                      A10   57:02    5
10. 480 Gregg Jakoby Vvmc A2A 1:02:32 5
Results for the Sport 50+ Men
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  407 Charles Brown                  Dusty Boot / Mountain Pedaler  A11   46:24   100
   2.  419 John Lettice                   Dusty Boot / Mountain Pedaler  A11   47:21    85
   3.  463 Bill MacFarlane                Pedal Power                    A11   47:51    80
   4.  515 Peter Dann                     East West – Athletic Club West A11   48:24    75
   5.  582 Steven Kirchner                Pedal Power                    A11   49:31    70
   6.  578 Michael Harms                  Apex Dental                    A11   50:35    65
   7.  571 Carl Bruggeman                 Ulf & Associates/Speckled Houn A11   50:55    60
   8. 4059 Ronan Murray                                                  A11   50:56    55
   9.  514 Alan Christie                  East West – Athletic Club West A11   51:21    50
  10. 4081 Dan Nielson                    Ulf AssocSpeckled Hound        A11   52:01    45
  11.  583 Chip Craft                     Pedal Power                    A11   53:10    40
  12.  452 Jeffrey Apps                   Pedal Power                    A11   54:35    35
  13.  460 Bruce Kelly                    Pedal Power                    A11   56:38    30
  14. 4042 Mark Schelde                                                  A11   59:10    25
  15. 4044 Mike Chamberlin                UlfSpeckled Hound              A11 1:00:17    20

 

Results for the Singlespeed Men
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  467 Ciro Zarate                    Pedal Power                    A13   53:11    85
   2.  415 Courtney Gregory               Dusty Boot / Mountain Pedaler  A13   55:25    75
   3.  485 Jeffrey Rank                   Vvmc                           A13 1:00:47    65
   4. 4096 Bernie Romero                  Mr. Nice Guy                   A13 1:01:01    55
   5. 4032 Michael Bowermen               Candy Brown Co                 A13 1:02:33    45
   6. 4093 Batista J Psenda                                              A13 1:04:18    35
Results for the Clydesdale
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  422 Robert Moehring                Dusty Boot / Mountain Pedaler  A14   51:09    85
   2. 4073 Jeremy Barty                   Rad Racing                     A14   52:14    75
   3.  469 Jason Bent                     Vvmc                           A14   52:25    65
   4. 4015 Jimmy Vonesh                                                  A14   54:48    55
   5.  545 David Hawkins                  Ulf & Associates/Speckled Houn A14   55:21    45
   6.  546 Mike Heimerl                   Ulf & Associates/Speckled Houn A14   55:42    35
   7.  411 Cameron Douglas                Dusty Boot / Mountain Pedaler  A14   56:45    25
   8. 4024 Nick Tadrzynski                                               A14   58:25    15
   9.  497 Robb Hamina                    Ra Nelson                      A14   59:26    5
  10.  403 John MacLellan                                                A14 1:03:08    5
  11.  486 John Schultz                   Vvmc                           A14 1:29:01    5
Results for the Women's Expert Under 35
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  447 Kari Bangtson                  Mfc/Wattbike                   A15   58:24    75
   2.  541 Janel Klug                     Kind Bikes And Skis            A15 1:00:31    60
   3. 4076 Amelia Vonesh                                                 A15 1:03:39    45
   4.  448 Natalie Biedermann             Mfc/Wattbike                   A15 1:09:19    30
Results for the Men's Expert Under 35
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  408 Sam Brown                      Dusty Boot / Mountain Pedaler  A16   51:11   100
   2.  453 Dan Findley                    Pedal Power                    A16   51:34    85
   3. 4043 Jeff Cheever                   Avout Racing                   A16   52:34    80
   4.  565 Kris Ochs                      Vvmc                           A16   52:35    75
   5.  585 Wyatt Moehring                 Vail Jr Cycling                A16   52:36    70
   6.  594 Nolan Herzog                   Vail Junior Cycling Team       A16   52:45    65
   7.  446 Jacob Bangtson                 Mfc/Wattbike                   A16   53:03    60
   8.  563 Michael Barrett                Vail Junior Cycling Team       A16   53:16    55
   9. 4092 Henry Boyd                     Summit Velo                    A16   54:26    50
  10. 4085 Tim Mt Plesant                 Yetis Grind                    A16   54:47    45
  11.  597 Sylvan Ellefson                Vail Junior Cycling            A16   55:00    40
  12.  454 Grant Gipson                   Pedal Power                    A16   55:20    35
  13. 4088 Ryan Kane                      Team Jill                      A16   55:53    30
  14.  557 Chris Seabury                  Vail Junior Cycling Team       A16   56:26    25
  15.  572 Alex Schultz                   Midwest Devo                   A16   56:42    20
  16.  595 James Ellis                    Pedal Power                    A16   57:08    15
  17. 4018 Thomas Messerschmitt           Avalanche Sports               A16   58:31    10
  18. 4077 Tyler Eaton                                                   A16   58:33     5
  19. 4091 Ernest Saeger                                                 A16   58:43     5
  20. 4010 Michael Hand                                                  A16   59:34     5
Results for the Women's Expert 35-44
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  531 Jennifer Razee                 East West – Athletic Club West A17 1:01:49    75
Results for the Men's Expert 35-44
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1. 4086 Shaun Martin                   Yei's Grind                    A18   49:17    85
   2.  449 Brandon Dyksterhouse           Mfc/Wattbike                   A18   50:07    75
   3.  466 Stephen White                  Pedal Power                    A18   51:22    65
   4.  535 Adam Collins                   Yeti's Grind/Lov Bikes         A18   53:39    55
   5.  566 Adam Plummer                   Pedal Power                    A18   53:44    45
   6. 4012 Jeff Cospolich                                                A18   53:53    35
   7.  430 Ezra Velez                     Dusty Boot / Mountain Pedaler  A18   53:54    25
   8.  414 Peter Fralick                  Dusty Boot / Mountain Pedaler  A18   53:54    15
   9.  517 Michael Dorr                   East West – Athletic Club West A18   54:54    5
  10.  542 Samuel Bennett                 Mfc/Wattbike                   A18   55:27    5
  11. 4095 Kevin Lovett                   Mr. Nice Guy                   A18   55:45    5
  12.  440 Brett Donelson                 Cycle Effect                   A18   57:32    5
  13.  455 Marty Golembiewski             Pedal Power                    A18   58:33    5
  14.  451 Paul Spencer                   Mfc/Wattbike                   A18 1:02:34    5
Results for the Women's Expert 45+
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  471 Beth Bush                      Vvmc                           A19 1:02:26    75
   2.  457 Roxanne Hall                   Pedal Power                    A19 1:03:56    60
   3.  461 Pavan Krueger                  Pedal Power                    A19 1:05:00    45
   4.  425 Heather Sappenfield            Dusty Boot / Mountain Pedaler  A19 1:08:50    30
Results for the Men's Expert 45+
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  418 Richard Knapp                  Dusty Boot / Mountain Pedaler  A20   52:38   100
   2.  410 Peter Davis                    Dusty Boot / Mountain Pedaler  A20   53:04    85
   3.  458 Tyson Hall                     Pedal Power                    A20   53:43    80
   4. 4079 Mark Roebke                                                   A20   54:25    75
   5.  456 Ron Gruber                     Pedal Power                    A20   55:09    70
   6.  540 Mike Gibbs                     Frost Creek                    A20   55:39    65
   7.  420 Robb McGuffin                  Dusty Boot / Mountain Pedaler  A20   56:06    60
   8.  523 Matthew Johnson                Dusty Boot-Mtn Pedaler         A20   56:51    55
   9. 4026 Dennis Vanderschaaff           Avalanche Sports               A20   58:06    50
  10. 4074 Karl Krupp                                                    A20 1:01:02    45
  11.  519 Mark Fitzwater                 East West – Athletic Club West A20 1:02:10    40
  12. 4090 Brad Stamp                                                    A20 1:02:33    35
  13. 4094 Dewet Marais                   Squirt                         A20 1:02:43    30
  14.  400 Philippe Courtois                                             A20 1:06:11    25
  15. 4019 Greg McKennis                                                 A20 1:06:23    20
Results for the Women's Pro Elite
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  416 Karen Jarchow                  Dusty Boot / Mountain Pedaler  A21   54:44    75
   2.  450 Andi Malboeuf                  Mfc/Wattbike                   A21   56:34    60
   3.  441 Tamara Donelson                Cycle Effect                   A21   57:19    45
Results for the Men's Pro Elite
Athletic Club at the Westin Eagle Classic Adult Race - May 25, 2016
Place  Bib Name                           Team                           Cat    Time Point
===== ==== ============================== ============================== === ======= =====
   1.  567 Josiah Middaugh                Pedal Power                    A22   46:10    85
   2.  589 Jay Henry                      Pedal Power                    A22   46:27    75
   3.  552 Cristhian Ravelo               Ulf & Associates/Speckled Houn A22   47:04    65
   4. 4083 Michael Friedberg              Yeloow Belly Pros Closet       A22   48:51    55
   5. 4014 Mike Schilling                 Breck Bike Guides              A22   49:26    45
   6.  417 Jeff Kerkove                   Dusty Boot / Mountain Pedaler  A22   49:49    35
   7. 4097 John O'Neill                   Athletic Club Westin           A22   53:55    25
   8. 4084 Ezekial Hersh                  Honey Stinger                  A22   54:54    15
   9. 4053 Cameron Bobb                   Summit Velo                    A22   56:41    5

La Sportiva Boneyard Boogie presented by Dusty Boot May 14, 2016 - Award Winners

Male Champions

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     1 Paul Moth                      Arvada CO        33   45:55
                       2.     2 Dylan Hedges                   Vail CO          26   48:01
                       3.     3 Michael Dorr                   Avon CO          40   49:20

Female Champions

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    14 Rachel Viele                   Vail CO          35   53:28
                       2.    17 Tammy Jacques                  Cordillera CO    49   54:12
                       3.    25 Penelope Freeman               Steamboat CO     33   55:25

Male 19 & Under

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     4 Nate Maddox                    Eagle CO         19   49:35
                       2.     8 Colin Szuch                    Evergreen CO     14   51:19
                       3.    16 Nolan Herzog                   Avon CO          16   53:58
                       4.    20 Peter Littman                  Vail CO          15   54:31
                       5.    21 Andrew Rogers                  Vail CO          14   54:31
                       6.    22 Christian Wilson               Edwards CO       17   54:48
                       7.    30 Marcus Gore                    Vail CO          15   57:19
                       8.    41 Cameron Wolfe                  Vail CO          15 1:00:05
                       9.    42 Collin Wilson                  Avon CO          15 1:00:20
                      10.    47 Kendrick Sabby                 Eagle CO         16 1:01:24
                      11.    48 Chris Seabury                  Eagle CO         16 1:01:32
                      12.    50 Jason Macaluso                 Vail CO          14 1:01:56
                      13.    55 Anton Freeman                  Carbondale CO    17 1:03:32
                      14.   100 Daclan Gore                    Vail CO          13 1:14:44
                      15.   117 Ryan Denousse                  Avon CO          19 1:21:00

Female 19 & Under

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    95 Clare Baker                    Edwards CO       19 1:13:10
                       2.   109 Sharon Seabury                 Eagle CO         14 1:18:46
                       3.   115 Inge Vandenberg                Eagle CO         15 1:19:32
                       4.   141 Gracie Shanley                 Edwards CO       15 1:28:29
                       5.   146 Bianca Lipton                  Edwards CO       12 1:33:00

Male 20 to 29

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     2 Dylan Hedges                   Vail CO          26   48:01
                       2.    11 Daniel MacArthur               Minturn CO       28   52:46
                       3.    12 Adam Chapman                   Boulder CO       29   53:16
                       4.    19 Christopher Ullom              Colorado Spring  25   54:24
                       5.    39 Nodin Gaul                                      26   59:45

Female 20 to 29

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    38 Carly Lockard                  Vail CO          27   59:40
                       2.    43 Rachel Bachman                 Carbondale CO    25 1:00:23
                       3.    52 Janel Klug                     Avon CO          25 1:03:04
                       4.    53 Marina Egorov                  Vail CO          27 1:03:22
                       5.    59 Maddie Stevens                 Vail CO          22 1:05:15
                       6.    62 Gillian Lane                   Edwards CO       26 1:05:44
                       7.    72 Sarah Horen                    Avon CO          22 1:08:37
                       8.    89 Kim Fuller                     Vail CO          29 1:12:12
                       9.   111 Heather Wiley                  Avon CO          29 1:19:02
                      10.   121 Tess Gardner                   Avon CO          24 1:21:21
                      11.   126 Meghan King                    Gypsum CO        25 1:22:47
                      12.   127 Stephanie Chamberlin           Avon CO          28 1:23:07
                      13.   162 Jessica Jensen                 Gypsum CO        24 1:53:11

Male 30 to 39

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     1 Paul Moth                      Arvada CO        33   45:55
                       2.     9 Greg Decent                    Vail CO          36   51:53
                       3.    15 Walt Bleser                    Vail CO          36   53:33
                       4.    24 Peter Goergen                  Avon CO          30   55:05
                       5.    31 Jonathan Zeschin               Denver CO        30   57:34
                       6.    34 Everet Minett                  Eagle CO         30   58:10
                       7.    36 Timothy Mt Pleasant            Eagle CO         31   58:52
                       8.    54 Ryan Kane                      Eagle CO         31 1:03:31
                       9.    57 Raf Nicholson                  Avon CO          39 1:04:44
                      10.    76 Bryan Bender                   Lakewood CO      34 1:09:22
                      11.    80 Chris Herter                   Denver CO        36 1:10:29
                      12.   105 Andrew Trumbo                  Vail CO          31 1:17:34
                      13.   137 Andy Moffitt                   Avon CO          33 1:26:45
                      14.   156 Amanda Cerveny                 Snowmass CO      38 1:43:13

Female 30 to 39

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    14 Rachel Viele                   Vail CO          35   53:28
                       2.    25 Penelope Freeman               Steamboat CO     33   55:25
                       3.    29 Tara Picklo                    Eagle CO         35   56:49
                       4.    35 Molly Schreiner                Edwards CO       31   58:23
                       5.    46 Ashley Chinander               Avon CO          30 1:01:19
                       6.    65 Melissa Bleser                 Vail CO          36 1:06:25
                       7.    66 Gabrielle Scherzer             Mintrun CO       32 1:06:40
                       8.    68 Sunny Corrigan                 Vail CO          36 1:07:06
                       9.    69 Stephanie Lewis                Minturn CO       30 1:07:18
                      10.    75 Amy Felton                     Vail CO          30 1:09:22
                      11.    77 Angie Hayes                    Denver CO        37 1:09:44
                      12.    82 Lindsey Deol                   Denver CO        34 1:11:04
                      13.    83 Colby Ricci                    Vail CO          33 1:11:10
                      14.    86 Julia Cortada                  Vail CO          34 1:11:32
                      15.    91 Elizabeth Connolly             New Castle CO    33 1:12:49
                      16.    94 Ginger Stevens                 Fort Collins CO  32 1:13:08
                      17.    99 Britta Fuglevand               Avon CO          31 1:14:01
                      18.   101 Julia-McKen Goldsmith          Edwards CO       30 1:15:10
                      19.   104 Emily Peyton                   Edwards CO       35 1:17:13
                      20.   106 Katie Smith                    Avon CO          34 1:17:36
                      21.   116 Whitney Herter                 Denver CO        32 1:19:41
                      22.   119 Ruth Thompson                  Gypsum CO        39 1:21:13
                      23.   120 Susan Brake                    Denver CO        33 1:21:17
                      24.   131 Lisa Ludwig                    Vail CO          37 1:24:27
                      25.   139 Carrie Froman                  Gypsum CO        35 1:27:07
                      26.   143 Jennifer Stevens               Altoona IA       38 1:29:56
                      27.   144 Becky Baugh                    Eagle CO         35 1:31:27
                      28.   148 Sarah Givens                   Eagle CO         38 1:33:15
                      29.   149 Mary Flynn                     New Castle CO    33 1:33:16
                      30.   154 Sarah Kennedy                  Eagle CO         32 1:38:47
                      31.   155 Karen Lupis                    Vail CO          38 1:41:54

Male 40 to 49

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.     3 Michael Dorr                   Avon CO          40   49:20
                       2.     5 Geoff Grimmer                  Eagle CO         40   50:40
                       3.     6 Frank Holmes                   Edwards CO       46   50:51
                       4.     7 William Desportes              Edwards CO       42   51:14
                       5.    10 Brian Johnson                  Aspen CO         46   52:10
                       6.    13 Josh Stowell                   Eagle CO         45   53:23
                       7.    18 Kyle Walker                    Eagle CO         45   54:19
                       8.    23 Rick Gregory                   Leadville CO     40   54:54
                       9.    28 Dan Weiland                    Edwards CO       41   56:43
                      10.    32 Greg Eynon                     Wolcott CO       40   57:40
                      11.    49 Trevor Theelke                 Eagle CO         40 1:01:51
                      12.    63 Dennis Lipton                  Edwards CO       48 1:05:44
                      13.    84 Kevin King                     Leadville CO     41 1:11:30

Female 40 to 49

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    17 Tammy Jacques                  Cordillera CO    49   54:12
                       2.    27 Lisa Isom                      Edwards CO       44   56:02
                       3.    33 McKenna Douglas                Vail CO          41   57:48
                       4.    37 Caroline Szuch                 Evergreen CO     43   59:29
                       5.    60 Sharon O'Grady                 Vail CO          43 1:05:21
                       6.    70 Megan Morrissey                Eagle CO         47 1:07:28
                       7.    73 Christina Hooper               Eagle CO         41 1:08:51
                       8.    78 Amy Large                      Eagle CO         43 1:10:06
                       9.    79 Carrie Brand                   Carbondale CO    47 1:10:10
                      10.    81 Kate Bates                     Eagle CO         43 1:11:03
                      11.    87 Melanie Hmielowski             Carbondale CO    43 1:11:35
                      12.    88 Tanya Walker                   Eagle CO         42 1:12:03
                      13.    90 Erin Seabury                   Eagle CO         48 1:12:15
                      14.    96 Krista Voytilla                Eagle CO         42 1:13:11
                      15.   110 Leslie Miller                  Vail CO          44 1:19:00
                      16.   122 Cathy Horen                    Avon CO          49 1:21:41
                      17.   123 Liesl Chapola                  Fruita CO        47 1:21:56
                      18.   132 Brenda Hawkins                 Eagle CO         43 1:24:34
                      19.   133 Elizabeth Wodrich              Eagle CO         40 1:24:34
                      20.   134 Debbie Corr                    CO               47 1:24:52
                      21.   136 Theresa Cook                   Aspen CO         49 1:26:37
                      22.   145 Tanya Rippeth                  Edwards CO       41 1:31:43
                      23.   150 Celia Garcia                                    47 1:33:25
                      24.   153 Janelle Duhon                  Snowmass CO      40 1:37:23
                      25.   157 Theresa Teague                 Basalt CO        46 1:43:32
                      26.   160 Dionne Drugan-Brown            Edwards CO       47 1:45:14
                      27.   161 Melissa Lipton                 Edwards CO       44 1:51:11

Male 50 to 59

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    26 Jim Telling                    Avon CO          57   55:58
                       2.    40 Austin Weiss                   Aspen CO         52   59:48
                       3.    51 Brian Cross                    Evergreen CO     57 1:02:29
                       4.    58 Brian Dunfey                   Basalt CO        57 1:04:49
                       5.    61 Maek Muehlethaler              Eagle CO         56 1:05:40
                       6.    92 Phil Chamberlin                Salt Lake City U 55 1:12:58
                       7.    97 Drew Bolin                     Denver CO        50 1:13:13
                       8.   107 Timothy Anderson               Aspen CO         59 1:18:24
                       9.   113 David Hakes                    Gypsum CO        59 1:19:10
                      10.   114 Dale Nelson Jr                 Gypsum CO        51 1:19:25
                      11.   124 Pete Chapola                   Fruita CO        54 1:21:57
                      12.   125 Stanton Humphries              Avon CO          53 1:22:45

Female 50 to 59

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    44 Anita Ortiz                    Eagle CO         51 1:00:36
                       2.    56 Nancy Dolan                    Paonia CO        59 1:04:08
                       3.   112 Sue Bardsby                    Gypsum CO        54 1:19:07
                       4.   118 Susan Jordan                   Carbondale CO    53 1:21:08
                       5.   140 Barbara Freeman                Carbondale CO    53 1:27:29
                       6.   142 Jeanne Blatter                 Silt CO          58 1:29:11

Male 60 to 69

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    45 Ron Hendricks                  Castle Rock CO   64 1:01:03
                       2.    64 Nicholas Fickling              Edwards CO       66 1:06:20
                       3.    67 Victor Selenow                 Buena Vista CO   63 1:06:50
                       4.    71 Andy Littman                   Vail CO          60 1:08:20
                       5.    74 Rich Hooper                    Basalt CO        67 1:08:52
                       6.    85 Robin Schiller                 Carbondale CO    63 1:11:31
                       7.    98 Paul Freeman                   Carbondale CO    61 1:13:42
                       8.   102 Jim Mykleby                    Leadville CO     69 1:15:58
                       9.   103 Kent Kriehn                    Edwards CO       61 1:16:50
                      10.   108 John Slate                     The Woodlands TX 60 1:18:35
                      11.   129 Doug Beagle                    Houston TX       65 1:23:42
                      12.   138 Bill Burns                     Avon CO          67 1:27:07

Female 60 to 69

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.    93 Helen McQueeney                Glenwood Spring  64 1:13:07
                       2.   130 Anne Decker                    Eagle CO         63 1:24:17
                       3.   135 Sally Clair                    Edwards CO       66 1:26:24
                       4.   147 Gail Scoby                     Eagle CO         68 1:33:14
                       5.   159 Jo May                         Houston TX       68 1:44:48
                       6.   163 Anna Goodman                   Edwards CO       62 2:05:42

Male 70 & Over

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.   128 Tom Edwards                    Gypsum CO        73 1:23:42
                       2.   151 Marlin Smickley                Edwards CO       77 1:34:32

Female 70 & Over

                    Place OvPlc Name                           Cit ST           Ag    TIME
                    ===== ===== ============================== =============== === =======
                       1.   158 Bj Smith                       Eagle CO         73 1:44:17

Results for the Beginner Boys 8-10

Larkburger - Eagle
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1. 4071 Truett Bennett                                      21:34   100
   2.  101 Cooper Huggins                                      21:49    85
   3.  140 Jakob Methvin        Ulf & Associates/Speckled Houn 22:04    80
   4. 4008 Owen Lewis                                          22:51    75
   5. 4003 Eric Asselin                                        22:55    70
   6. 4021 Jackson Woodworth                                   24:24    65
   7. 4033 Kyle Woodworth                                      25:05    60
   8. 4057 Garrett Leonard                                     25:08    55
   9.  104 Colin Glackin                                       25:27    50
  10. 4065 Luca Isom                                           26:49    45
  11. 4070 Freedom Bennett                                     27:43    40
  12. 4051 Jack Sargent         Bikeparts.com                  27:45    35

Results for the Beginner Girls 8-10

Larkburger - Eagle
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1. 4034 Kira Scheidegger     Bikeparts.Com                  27:31   100

Results for the Sport Boys 8-10

Larkburger - Eagle
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  151 Porter Middaugh      East West – Athletic Club West 17:40   100
   2.  134 Reiner Schmidt       Vail Mountain Bike Camps       17:53    85
   3. 4049 Exodus Esperon       Valley Vacumms                 20:16    80
   4.  143 Sawyer Blair                                        21:42    75
   5.  147 Ollie Martin                                        23:50    70
   6. 4058 Jack Morgan                                         24:00    65
   7. 4062 Seth Bamford                                        33:18    60

Results for the Sport Girls 8-10

Larkburger - Eagle
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====

Results for the Beginner Girls 11-14

Larkburger - Eagle
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  141 Leah Sandberg        Vail Mountain Bike Camps       19:47   100
   2.  133 Avery Forstl         Vail Mountain Bike Camps       22:26    85
   3.  121 Miranda Fernandez    Cycle Effect                   24:28    80
   4.  149 Kyla Wolffe          Vail Valley Vixens             25:41    75
   5.  124 Naydelin Perez       Cycle Effect                   25:42    70

Results for the Beginner Boys 11-14

Larkburger - Eagle
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  138 Jackson Bumgardner   Vvmc                           20:13   100
   2. 4048 Clayton Humphries                                   20:42    85
   3.  144 Brady Woodworth                                     21:47    80
   4. 4069 Brody Nielson                                       22:19    75
   5. 4001 Kyle Ross                                           23:37    70
   6. 4000 David Ross                                          23:56    65

Results for the Sport Girls 11-14

Larkburger - Eagle
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1. 4047 Tai-Lee Smith        Todd                           16:55   100
   2. 4006 Ashlyn Lewis                                        17:33    85
   3.  139 Lizbeth Andrade      Cycle Effect                   20:24    80
   4.  129 Nancy Brown          Vail Mountain Bike Camps       21:20    75
   5.  131 Isabel Glackin       Vail Mountain Bike Camps       22:11    70

Results for the Sport Boys 11-14

Larkburger - Eagle
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1.  137 Aiden Duffy                                         14:14   100
   2.  150 Sullivan Middaugh    East West – Athletic Club West 15:22    85
   3.  145 Will Bettenhausen                                   15:44    80
   4.  103 Kawak Miranda                                       16:35    75
   5.  153 Mark Dorf            Vail Summit Ortho              17:01    70
   6. 4050 Leonel Esperon       Valley Vacumms                 18:02    65
   7.  155 John Hongadon        Dirt Demons                    18:50    60
   8.  154 Benno Scheidegger    Bikeparts.Com                  19:06    55
   9.  175 Spencer Tuggle       Dirt Demons                    19:57    50
  10.  128 Luke Larson          East West – Athletic Club West 23:58    45

Results for the BeginnerBoys 15-17

Larkburger - Eagle
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====

Results for the Beginner Girls 15-17

Larkburger - Eagle
Place  Bib Name                 Team                            Time Point
===== ==== ==================== ============================== ===== =====
   1. 4064 Wilder Isom                                         25:57   100